تبلیغات

مولانا عبدالحمید، امام جمعه چابهار: نگاه‌های تبعیض‌آمیز به اقوام و مذاهب باید از کشور برچیده شوند

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در جمع مردم چابهار اظهار داشتند: خواستۀ اهل‌سنت آن است که بین مذاهب تفاوتی وجود نداشته باشد، زیرا «مذهب» موضوعی‌ست بین بنده و پروردگارش. اهل‌سنت اعتقادی که دارد را به‌خاطر فلان عالم و مولوی اختیار نکرده است، بلکه بر این باور است که با این روش می‌تواند خدا را راضی کند، همچنین شیعه هم این مذهب را به‌خاطر جلب رضایت فلان آیت‌الله و مرجع تقلید اختیار نکرده است، بلکه اعتقادش آن است که این مذهب، راه درست بندگی پروردگار است.
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان تاکید کردند: اعتقادات دینی و مذهبی نباید ملاک تعیین شایستگی افراد باشد، بلکه باید به علم، توانمندی، شایستگی، لیاقت و ایرانی‌بودن افراد توجه شود. وقتی ما از آحاد ملت ایران اعم از اقوام و ادیان و مذاهب ایرانی انتظار داریم در راستای حفظ وحدت و امنیت تلاش کنند، نباید در سایر زمینه‌ها هم بین آنان تفاوت قایل باشیم؛ اقتضای عقل و قانون نیز همین است.
ایشان به پیام تاریخی رهبر معظم انقلاب در خصوص رفع «تبعیض» اشاره کردند و گفتند: رهبر معظم انقلاب نیز در فرمان تاریخی خودشان به همین موضوع تاکید فرمودند که ارکان نظام و مسئولین امر نباید بین اقوام و مذاهب کشور تفاوت قایل باشند. البته ما قبلا هم می‌دانستیم که تبعیض و نابرابری بر خلاف منویات رهبری بوده است، اما بعضی‌ها می گفتند که تحت فشار هستند و اجازه بعضی کارها را ندارند، اما اکنون پس از صدور فرمان تاریخی شخص اول مملکت و تاکید بر رفع تبعیض، دیگر هیچ عذر و بهانه‌ای از سوی وزیر و استاندار و مدیرکل و فرماندار و… قابل قبول نیست.
پیشوای مذهبی اهل‌سنت ایران خاطرنشان کردند: تمام اقوام و مذاهبی که در ایران زندگی می‌کنند ایرانی و با یکدیگر برابر هستند که از انقلاب و نظام حمایت کرده و از دستورات رهبری و رئیس‌جمهور اطاعت می‌کنند، لذا هیچ مسئول سُنی و شیعه‌ای نباید بین آنها تفاوت قایل باشد؛ عقل، عرف، قانون و دستور صریح رهبری به همین نکته تاکید دارند.
ایشان تاکید کردند: نظر و دیدگاه ما آن است که هر ایرانی، دارای هر دین و مذهبی که باشد، اگر می‌تواند به کشور و مردم خدمت کند باید روی کار بیاید. لذا باید نگاه‌های تبعیض‌آمیز قومی و مذهبی از کشور برچیده شوند و یکسان‌نگری حاکم شود. رهبر فقید جمهوری اسلامی افرادی را که به ملت نگاه اشتباه دارند به شدت مورد نکوهش و سرزنش قرار دادند و آنها را برای نظام و انقلاب «نامحرم»‌ دانستند.
رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در ادامه با بیان اینکه “امیدواریم مسئولین به خواسته‌های جامعه اهل‌سنت توجه کنند»، خاطرنشان کردند: رهبر معظم انقلاب نظر خودشان را علنی و به‌صورت فرمان صادر کردند، دولت تدبیر و امید نیز دارای نگاه خوبی است، کما اینکه ریاست محترم جمهور، وزرای دولت را بر لزوم بکارگیری اهل‌سنت در مدیریت‌های مختلف توصیه کرده‌اند. لذا مسئولین امر به خواسته‌های اقوام و مذاهب توجه کنند.
ایشان ادامه دادند: جامعه اهل‌سنت ایران نسبت به حفظ وحدت و امنیت کشور بسیار حساس است. علما، اندیشمندان و اقشار مختلف اهل‌سنت ایران بر عزت، امنیت، سربلندی و موفقیت ایران اسلامی اتفاق نظر دارند، اما بر مطالبۀ خواسته‌های قانونی خود نیز تاکید دارند و از این مطالبه عقب‌نشینی نمی‌کنند.
ایشان تصریح کردند: اگر ما این خواسته‌‌ها را پیگیری و مطالبه نکنیم، شاید دیگرانی بیایند و این خواسته‌ها را با شیوه‌های دیگری که برای کشور مشکلاتی ایجاد شود مطالبه کنند، اما ما نمی‌خواهیم برای کشور مشکلی به‌وجود بیاید.
ایشان تاکید کردند: خواسته‌های جامعه اهل‌سنت قانونی و بر مسیر منویات رهبری است، ما از مسئولین می‌خواهیم که قانون و منویات رهبر معظم انقلاب را اجرا کنند.
خطیب نماز جمعه اهل‌سنت چابهار اظهار داشتند: جامعه اهل‌سنت ایران و بخش بزرگی از ایرانیان خواستار تغییر هستند، البته ما خواستار تغییر در چارچوب قانون هستیم، نه خلاف قانون. لذا امیدواریم در کنار حفظ وحدت و امنیت کشور، جامعه اهل‌سنت ایران هم به خواسته‌های قانونی خود دست حاصل کند.


مولانا محمدیوسف رحمه‌الله قوت قلب همه ما بود/ دین اسلام با رفتن شخصیت‌ها از بین نمی‌رود

مولانا عبدالحمید در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه چابهار به درگذشت شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حسین‌پور رحمه‌الله اشاره کردند و گفتند: درگذشت استاذالعلماء شیخ‌الحدیث مولانا حسین‌پور ضایعۀ بسیار بزرگ و تکان‌دهندی‌ای بود که جامعه اهل‌سنت و بخش بزرگی از جامعه شیعه را هم که با ایشان آشنایی داشتند متاثر کرد.
رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان ادامه دادند: مولانا محمدیوسف رحمه‌الله انسان بسیار متواضع و متدینی بود که مایۀ اطمینان خاطر و قوت قلب همه ما بود. مراسم تشییع جنازه ایشان نیز بی‌سابقه بود که جمعیت بسیار زیادی در این مراسم حضور داشت.
ایشان از دین اسلام به‌عنوان «دین ماندگار» یاد کردند و گفتند: دین اسلام دینی است که تا قیامت ماندگار است. تجربه ثابت کرده است که با رفتن شخصیت‌ها، دین اسلام از بین نمی‌رود، بلکه الله تعالی شخصیت‌های دیگری را به میدان می‌آورد، همان‌گونه که پس از رحلت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، الله تعالی خلفای راشدین و پس از آنها شخصیت‌های دیگری را آورد تا از دین پاسداری کنند. مولانا حسین‌پور رحمه‌الله نیز در این دنیا مأموریتی داشت که آن را انجام داد و رفت.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار