تبلیغات

حضرت محمد (ص)، پیام آور رحمت

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_mohammad_001.jpg

اساس نیوز: الحمدلله و کفی و سلام علی عباده المصطفی، اما بعد: تردیدی نیست که شریعت و قانون اسلامی قله های تکامل را فتح نموده و در ابداع و نوآوری به اوج خود رسیده است. برای تعریف این قانون و شریعت محکم و پایدار بیان پروردگارمان کافی است که در آیات پایانی کلامش فرموده است: «الیوم اکملت لکم دینکم واتممت علیکم نعمتی ورضیت لکم الاسلام دینا» (1).

ترجمه: «امروز دین شما را کامل کردم ونعمت خود را برشما تمام نمودم، و اسلام را به عنوان دین برای شما برگزیدم».

بنابراین دین اسلام کامل است وهیچ نقصی در آن وجود ندارد و نعمت اسلام تام است و کوتاهی در آن راه ندارد و شریعت و قانون اسلام هیچ أمر بزرگ و کوچکی را فروگذار نکرده است.

پیامبر اکرم (ص) در حدیثی از طریق عرباض بن ساریه (رض) می فرماید: «لقد ترکتکم علی البیضاء، لیلها کنهارها، لایزیغ عنها بعدی الا هالک» (2).

ترجمه: «من شما را بر شریعتی روشن رها کردم که شب و روز آن با هم مساوی اند و کسی جز فرد هلاک شده از آن منحرف نمی شود».

بی گمان زندگانی رسول خدا (ص) نمونه تطبیق عملی تمام احکام شریعت بوده است و این زندگی را برای امت خود به شیوه ای زیبا عرضه داشته که شامل تمام رویدادهایی است که فرد یا گروه یا تمام امت می توانند به آن عمل کنند.

سیره نبوی، شاهد اعجاز و قدرت شگفت انگیز الهی در انبوه رویدادها بوده است که این امکان را برای مسلمانان فراهم می آورد تا در تمام شرایط  و در هر زمان و هر مکانی با آن روبرو شوند و همه این رویدادها فقط در ظرف بیست وسه سال شکل گرفته است و آن هم صرفا به این دلیل که این رهنمودهای حکیمانه الهی محقق شود که فرموده است: «لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه لمن کان یرجوالله والیوم الاخر وذکر الله کثیرا» (3).

ترجمه: «یقینا برای شما در زندگی رسول خدا سرمشق نیکویی است، برای آنان که به خدا وروز آخرت امید دارند، وخدارا بسیار یاد می کنند».

پیامبر اکرم با همه اموری که با آن روبرو می شدند با شیوه ای نادر و زیبا تعامل می کردند و با سنت پاکشان، گنجهای قابل ملاحظه وحیرت انگیز را در زمینه رفتار وکردار وآداب معاشرت را به روی ما گشوده اند. اخلاق والای ایشان در تمام لحظات وجوانب حیات مبارکشان، همانند عنصری تاثیرگذار در تمام تصرفاتشان متبلور شد و به طور قطع و یقین هیچ گفتار یا کردار آن حضرت از اخلاقی نیکو و ادبی والا خالی نبوده و بدون اغرق وگزافه گویی می توان مدعی بود که به قله های کمال بشری انسانی نایل آمده اند و این چیزی است که می توان آن را از این فرموده ایشان فهمید و درک کرد: «انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق» (4).

ترجمه: «مبعوث شده ام تا مکارم اخلاقی را به پایه تکامل برسانم».

از این جاست که ما شاهد عظمت اخلاق نبوی در سیره هستیم وعظمت ایشان در زمینه نظری و عملی آشکاربوده است. حضرت ام المومنین عایشه (رض) چه زیبا توصیف نموده وفرموده اند: «کان خلقه القرآن» (5)

ترجمه: «اخلاق آن حضرت قرآن بود».

خداوند متعال فرموده است: «وما ارسلناک الا رحمه للعالمین» (6).

ترجمه: «و ای پیامبر تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستادیم».

بنابراین «رحمت» پیامبر اکرم منحصر به زمان و مکان خاصی نبوده و بلکه از زمان بعثت تا روز قیامت مایه رحمت برای همه جهانیان بوده وخواهد بود.

علاوه بر این، جهان امروز با تمام طبقات، کشورها و ساکنان آن در اغلب برخوردها و در مجلات گوناگون خود با فقدان رحمت مواجه اند و خشونت و بی رحمی، ظلم و بیداد گری از نشانه های بارز زندگی امروز است. با توجه به آنچه بیان شد، تحقیق و کنکاش درباره «رحمت پیامبر» یک نیاز جدی به شمار می رود تا راه برون رفتی برای بحران های پیوسته ای باشد که جهان امروز در همه جا با آن دست وپنجه نرم می کند.

امروزه شاهد تهاجم و حملات بی رحمانه ای از سوی بسیاری از گماشتگان شرق وغرب هستیم که پیامبر بزرگوار اسلام را نشانه رفته اند؛ همان کسانی که نگران تبلور جهانی چهره رسول خدا (ص)، نه تنها در مقام رهبر مسلمین، بلکه به عنوان پیشوای تمام بشریت هستند. مدتی پیش شاهد کاریکاتورهای بی شرمانه ای از طرف رسانه های دانمارکی و فرانسوی بودیم و پس از آن پاپ  کاتولیک های آلمان کلمات گستاخانه ای را بر زبان آورد و در بسیاری موارد دیگر، شاهد توهین ها و دروغهایی در روزنامه ها وشبکه های ماهواره ای علیه رسول معظم اسلام هستیم.

خداوند حضرت محمد صلی الله علیه و سلم را آخرینِ پیامبران و به عنوان اسوه و الگوی بشریت فرستاد تا همه انسانها در تمام شئون زندگی از وی پیروی نمایند.

بنابراین، رسالت نبوی، رسالت جهانی و فراگیر است و بعثت ایشان به منزله بعثت انسانیت، سعادت، عدالت، رحمت، شفقت وعطوفت است.

سیره نبوی از آغاز تا پایان، مملو از جلوه های رحیمانه ومظاهر لطف ومهرورزی بوده وزمانی ما به حقیقت واقعی سیره نبوی ومقام ومنزلت این انسان والا و بزرگترین وکاملترین الگوی بشریت پی خواهیم برد که با نگاهی عمیق تر به مطالعه زندگی این شخصیت بپردازیم (7).

 

گردآورنده: عبا محمدنژاد

 

یادداشت ها:

1-مائده، 3.

2-سنن ابن ماجه43، مسنداحمد17182، مستدرک حاکم331.

3-احزاب، 21

4- مجمع البیان، ج10، ص500

5-مسنداحمد 25341، جامع الصحیح 4811

6-انبیاء 107

7-الرحمه فی حیاه الرسول، راغب الحنفی السرجانی، ص13

 

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار