تبلیغات

افندی هاشمی :اتحاد و همدلی مسلمانان نیاز حیاتی دنیای امروز

Article Image

b_0_0_0_10_images_IMG_6785.jpg

اساس نیوز:افندی  زکریا هاشمی  امام  جمعه  روستای  چلوند  (روستایی از توابع  بخش  لوندویل  شهرستان  آستارا) تحصیلات  حوزوی  خود  را  از  سال  68 را از بندر  پل  در جنوب  کشور شروع  نموده  و درادامه  به  بندر خمیر رفت و مدتی  را نیز در آنجا  گذراند.

ایشان  از آنجا  به  کردستان  رفته و چند  صباحی  نیز از دانش علمای  اهل سنت  منطقه  تالش از  جمله  مرحوم   پدربزرگوارش  که  موسس  حوزه  علمیه  احمدیه  چلوند  بوده  است  کسب  فیض  برد.در سفر اخیرمان به منطقه تالش و هشتپر به خدمت این عالم اهل سنت رسیدیم و دیدگاه وی را در زمینه مباحث مختلف جویا شدیم .ذیلا مشروح این گفتگو تقدیم شما می گردد :

اساس نیوز:به  نظر شما عامل  اصلی  مشکلات  فعلی  جهان  اسلام  چیست  و بازگشت  به دوران  شکوهمند از چه  راه هایی امکان  پذیر است؟

افندی زکریا هاشمی:همانگونه  اشاره  کردید  مسلمانان  در دوره ای  از تاریخ  اسلامی  به  شکوفایی رسیده  و در میان  سایر دول حرف  اول  را  می زدند.مفسرین  و تاریخ شناسان  دلیل  اصلی  زوال  حکومت های  اسلامی  را در فتنه افکنی  دولت های  استعمارگر می دانند که  البته  این کاملا  منطقی است.

  لیکن  این مساله  را  هم  باید  در نظر  بگیریم  که  موفقیت  دول  استعمارگر به  ضعف  خود  مسلمانان  برمی گردد. کشورهای  مسلمان  نشین  تا  زمانی  که  در استعمار شرق  و غرب  بودند با  یکدیگر متحد  شده  و تا  رسیدن  کشورشان  به  استقلال  واقعی از پا  ننشستند، اما  زمانی  که  به  استقلال و رفاه  رسیدند  گذشته های  سخت  را  به  فراموشی  سپرده  و ثروت  زیاد باعث  دوری  آنها ازیکدیگر شد.

الان  می بینید  که  اکثریت  کشورهای  مسلمان منابع  غنی  ثروت  را در اختیار  داشته  و هریک ادعاهای  خودشان  را می کنند.یکی  ازعادت های ما  برگشت  به  سوی  خداوند  متعال  در شرایط  سختی و پیش آمد های  ناگوار است.اما  پس  از رهایی  از مشکلات  مجددا  به جایی که  قبلا  بودیم  برمی گردیم.

بنابراین  ابتدا باید  بدانیم  که  علت  مشکلات  چه  هستند و سپس در جهت  برطرف  کردن آنها  اقدام  کنیم.به  خداوند  رجوع  دائمی  کرده و با اتحاد  کامل  در برابر مظالم  مقابله  نماییم  تا  نشانه های  شکوفایی  پدیدار گردند.مسلمانان  صدر اسلام  با  دشمن  نفسانی  و در برابر کفر دست به جهاد  زدند  تا  شکوفایی  حاصل  آمد.

قرآن  کریم  می فرماید که به  ریسمان الهی چنگ  بزنید  تا متفرق  نشوید.وقتی  که  تفرقه  پیش  می آید  انسان ها  از  وجود  هم  بی اطلاع  شده  و در زمان  مشکلات  نمی توانند  به  یاری  هم بشتابند.لذا  امروز ما  خودمان  را  در اختیار خواهش های  نفسانی  نهاده  و از دشمنانی  که  دست  به  کشتار انسان های  بیگناه  می زنند غافل  مانده ایم.

لطف  خداوند  با کسانی است  که  با هم  متحد  باشند و در زمان  تفرقه  این  لطف از آنها  برداشته  شده  و فرد مومن  با  پیروان  سایر ادیان  فرقی  پیدا  نمی کند.درصدر اسلام  هم  اختلاف  نظر  بین  امت  وجود  داشت اما وجود  گرامی  نبی  مکرم  اسلام  صلی الله  علیه و آله  وسلم  مانع  از  هر گونه  تفرقه  در میان  صحابه  رضی  الله  عنهم  می شد.

b_0_0_0_10_images_IMG_6745.jpg

اساس نیوز:با توجه به مباحثی که فرمودید ،درعصر حاضر بهترین  راهکار اتحاد  بین  امت  اسلامی  را در چه  می دانید؟

افندی زکریا هاشمی:اندیشمندان  اسلامی  دلیل  مشکلات کنونی  را  در دوری  امت  اسلامی  از  قرآن کریم  می دانند.در گذشته  قرآن کریم  احترام  بسیار زیادی در میان مردم  داشت.درعصر  حاضر فاصله ها  با قرآن  زیاد  شده  است.در زمان  پیدایش  بشر دلیل  اصلی  کشته  شدن  هابیل علیه  السلام  به  دست  برادرش قابیل، همین  حسادتی  است  که  ما  از آن  یاد  می کنیم.

 حسادت  موجب می شود  که  ما الطاف  الهی  را  به  فراموشی  سپرده  و در صدد  تخریب  یکدیگر اقدام  کنیم.اگر شما زندگی  برخی  اشخاص  پیرامون  خود  را  مورد  مطالعه  قرار دهید  می بینید  که  حتی  یک  درصد از آموزه های  کتاب  الهی  دراعمال شان  دیده  نمی شود.

بخشی  دیگر از مشکلات  کنونی  به  خوردن لقمه  حرام  برمی گردد که امروزه متاسفانه  زیاد  شده است.همچنان  که وقتی  حضرت آدم  علیه السلام  لقمه  حرام  را خورد از لطف  خداوند  متعال  محروم  گردید ،ما پسران آدم  علیه السلام نیز همین  وضعیت  را داریم.  حال  آن که  خداوند  متعال  در قرآن کریم  انسانها  از خوردن  مال  حرام  منع  کرده  است و چنانچه  غیر دستورات عمل کنیم مانند آن  است  که  به  آیات  الهی  اهانت کرده ایم  و چنین  چیزی  نتیجه  خوبی  به  دنبال  نخواهد  داشت.

اساس نیوز:به نظر شما  چرا امت اسلامی  قرآن  کریم  را  می خوانند  اما به دستورات آن عمل  نمی کنند؟

افندی زکریا هاشمی:برای  اینکه  ایمان انسان ها  ضعیف  شده  است.درشعار خداوند متعال  را رزاق  می دانیم، اما عملکرد ما چیز دیگری  را  نشان  می دهد.ما  رب  متعال  را رزاق  معرفی می کنیم ، لیکن انتظار ما  از بندگان  خداوند  متعال  است و دست  نیاز به سوی  دیگران  دراز می کنیم.

در زمان عصبانیت  گفته های  قرآن  را به  فراموشی  سپرده والفاظ  ناپسند بکار می بریم.کینه و دشمنی  در زندگی ها  رسوخ  کرده  و صله رحم  را کمتر بجا  می آوریم. درچنین شرایطی نباید انتظار داشته  باشیم  که  دعاهای مان  به درگاه  خداوند متعال  قبول  شود.همه  این  مسائل به  ضعیف بودن  ایمان  مسلمانان  برمی گردد . چرا که اگر ایمان شان  کامل  و کافی بود این همه اختلاف  ودشمنی  پیش  نمی آمد.

اساس نیوز:با توجه به مشکلات پیش آمده در سال های اخیر بنظر جنابعالی انجام جهاد در اسلام تحت چه شرایطی  جائزاست؟

افندی زکریا هاشمی:جواب همه سوالات فقهی و شرعی  در قرآن کریم  موجود است . لیکن برخی از افراد و گروه ها پاسخ سوالات را به نفع  خود  تعبیر می کنند.جهاد  به چند  گونه  است.مثلا کسی که برای  تامین معاش خانواده اش  دست  به  ابزار کار برده و تلاش می کند  تا محصولی را ارائه دهد خود نوعی از جهاد را انجام می دهد.

   یا کسی که از والدین  بیمارش مراقبت می کند بهترین جهاد را انجام می دهد که ارزش بسیار زیادی در نزد خداوند متعال دارد.لذا انجام هرجهادی شرایط  خاص خودش را می طلبد و این  نیست که  تا مخالفی  پیدا شد دست به کشتن وی ببریم.

  برای انجام  جهاد فراگیری تعلیمات آن  لازم  است و نباید به دست هرکس تفنگ داد تا به جنگ با طرف مقابل برود.ضمن آنکه باید ببینیم  توانایی جهاد با طرف مقابل را داریم یا خیر.اگر توانایی  و بنیه کافی برای جهاد وجود نداشت نباید به آن مبادرت ورزید. زیرا جز خرابی ، ویرانی  و آواره شدن  زنان و کودکان بیگناه  به دنبال نخواهد.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وآله وسلم قبل از آن که دست به جهاد آن هم از نوع دفاعی  بزند به انجام تبلیغ  رو آورد و کارش را با جهاد فیزیکی شروع نکرد.از این رو باید بدانیم که  هرچیزی آدابی دارد و جهاد هم  از این قاعده  مثتثنی نبوده و نیست.

کسانی که امروز آمده و دست به جهاد با برادران دینی خود می زنند بهتر است بجای این کار دست به جهاد اکبر یعنی جهاد با نفس بزنند که به مراتب از جهاد فیزیکی سخت تر است.هر شخصی که بتواند بر نفس خودش فائق آید، به این درک خواهد رسید که انجام جهاد فیزیکی در چه شرایطی جائز محسوب می گردد.

اساس نیوز:دیدگاه شما درباره محبت اهل سنت به اهل بیت نبی مکرم سلام صلی الله علیه وآله وسلم چیست؟

افندی زکریا هاشمی:اهل سنت همه اهل بیت آن حضرت صلی الله علیه وآله وسلم را به یک چشم نگاه می کنند و از نظر ما تفاوتی با هم ندارند.هر یک از صحابه در نزد نبی مکرم اسلام ویژگی های خاص خودشان را داشتند و با توجه به همان ویژگی ها به اسلام خدمت می کردند.

ازنظر اهل سنت بهترین اسماء صفات خداوند متعال هستند ولی می بینیم که درکنار اسماء پروردگار متعال از اسامی انبیا الهی ، خلفای راشدین  و امامان نیز استفاده می کنند.از این رو کسانی که گمان می برند اهل سنت به اهل بیت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم احترام نمی گذارند به دنبال ایجاد تفرقه و دشمنی در میان مذاهب اسلامی هستند.

خبرنگار:طاهر جانی

 

 

 

 

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار