تبلیغات

مولانا عبدالحمید، امام جمعه زاهدان: امام حسین برای اجرای عدالت و مقابله با استبداد و خودکامگی قیام کرد

Article Image

به گزارش سنت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید پس از تلاوت آیه «وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ» [آل‌عمران: ۱۶۹]، به قیام امام حسین رضی‌الله‌عنه در ماه محرم اشاره کردند و گفتند: این روزها مصادف است با ایام قیام و شهادت مظلومانه امام حسین رضی‌الله‌عنه. در طول تاریخ، انسان‌های شایسته و بزرگواری بوده‌اند که با عشق و علاقه و با انگیزه جلب رضایت پروردگار و منافع مردم برای اجرای عدالت بپاخاسته و در این راه جان خود را فدا کرده‌اند. همواره قربانی و جان‌فدایی‌ مردان راه خدا سبب حفاظت اسلام و انتشار آن در دنیا شده است.
ایشان در ادامه افزودند: اگر مسلمانان در جنگ‌های بدر و اُحد و احزاب و… که لشکر بزرگ کفار قصد نابودی اسلام و به شهادت رساندن رحمه‌للعالمین را داشت، جانانه قربانی نمی‌دادند، چه اتفاقی می‌افتاد؟ صحابه در تمام میادین ایستادگی کردند تا وجود مسعود آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم محفوظ بماند و اسلام را به دنیا عرضه کند.
خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه خاطرنشان کردند: امام حسین رضی‌الله‌عنه هرگز برای جنگ نرفته بود، اگر با هدف جنگ می‌رفت زن و فرزندانش را همراه نمی‌برد و به‌جای ۷۰ نفر، لشکری را همراه می‌برد.
عبدالحمید خاطرنشان کردند: امام حسین رضی‌الله‌عنه برای اهداف مقدسی همچون نشر اسلام، اجرای عدالت و خارج کردن حکومت از دست نااهلان قیام کرد. امام حسین رضی‌الله‌عنه احساس کرد که یزید جوانی مستبد و خودکامه است که نه‌تنها صلاحیت زمامداری مسلمانان را ندارد، بلکه تمام دستاوردهای رسول‌الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم و خلفای راشدین را نابود می‌کند. لذا وقتی مردم کوفه و عراق از ایشان دعوت کردند، بیشتر احساس مسئولیت کرد و قیام کرد.
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: امام حسین رضی‌الله‌عنه وقتی نزدیک کوفه رسید، خبر خیانت مردم کوفه و شهادت عقیل به ایشان رسید، از سپاهیان یزید خواست به وی اجازه بازگشت بدهند، اما آنان اجازه ندادند و گفتند باید اسیر شده و نزد یزید برده شود. امام حسین ذلتِ اسارت را نپذیرفت. سپاهیان یزید سنگین‌ترین ظلم را بر فرزندان پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم و یاران امام حسین روا داشتند، به‌طوری‌که آب را بر آنان بستند و آنان را به شهادت رساندند.
مدیریت دارالعلوم زاهدان همچنین اشاره‌ای به نام‌های برخی از شهدای کربلا کردند و گفتند: در بین شهدای حادثه کربلا، فرزندان حضرت علی به نام‌های ابوبکر و عمر و عثمان نیز بودند که پیش از امام حسین در این حادثه به شهادت رسیدند؛ نام‌گذاری فرزندان حضرت علی به نام خلفای راشدین بیانگر دوستی و محبتی است که بین صحابه و اهل‌بیت وجود داشته است.
عبدالحمید پیشوای مذهبی اهل‌سنت ایران در ادامه افزودند: حادثه کربلا و قیام امام حسین رضی‌الله‌عنه حاوی درس‌ها و پیام‌های آموزنده‌ای بوده و برای تمام مسلمانان نمونه و حجت است. امام حسین رضی‌الله‌عنه برای اجرای عدالت و مقابله با ظلم در برابر استبداد و خودکامگی قیام کرد و جان مبارکش را در این راه فدا کرد؛ این قیام و جان‌باختگی برای مسلمانان و تمام انسان‌های آزاده درس است.
ایشان در ادامه افزودند: اگر ما در زمان قیام امام حسین می‌بودیم، به دفاع از ایشان برخاسته و در کنارشان جام شهادت را نوش می‌کردیم.


پوشیدن لباس سیاه و مراسم عزاداری در فقه اهل‌سنت وجود ندارد

مولانا عبدالحمید در ادامه‌ی سخنان‌شان به عقیده اهل‌سنت در مورد «عزاداری» اشاره کردند و گفتند: اگر ما اهل‌سنت در دهه محرم لباس سیاه نمی‌پوشیم و مراسم عزاداری برگزار نمی‌کنیم این هرگز به معنای آن نیست که در قبال این حادثه غمگین نیستیم، بلکه این براساس یک مسئله فقهی است که در عقیده اهل‌سنت وجود دارد.
عبدالحمید در پایان بر اتباع از سیره امام حسین و سایر صحابه و اهل بیت تأکید کردند و گفتند: آنچه همه ما شیعه و سنی بر آن اتفاق نظر داریم، اتباع از سیره و عملکرد این بزرگان و پاکان است. باید از عبادت و تقوای آن بزرگان اتباع کنیم و هرکس بر اساس اعتقادش بر دین عمل کند. باید در هر حالی وحدت و اخوت را حفظ کنیم.
مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان با اشاره به فضایلی که برای «روزه‌» روزهای تاسوعا و عاشورا (۹ و ۱۰ محرم) در احادیث آمده است، از نمازگزاران خواستند که این روزها را روزه بگیرند.


قتل‌عام مسلمانان میانمار بسیار آزاردهنده است/ جامعه جهانی برای نجات مسلمانان مداخله نظامی بکند

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخشی پایانی سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه با اشاره به مشکلات مسلمانان میانمار خاطرنشان کردند: قتل‌عام مسلمانان میانمار بسیار آزاردهنده است،‌ جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی، حقوق بشر و شورای امنیت باید در مقابل ظالمان و جنایتکارانی که تصفیه قومی انجام می‌دهند، ایستادگی کنند، باید آنان را محکوم و در لیست تروریست‌ها بنویسند و تحت پیگرد قرار دهند.
مولانا عبدالحمید افزودند: جامعه جهانی برای نجات مسلمانان باید مداخله نظامی بکند و اگر این کار انجام نگیرد، مطمئن باشند که مسلمانان دنیا بی‌تفاوت نمی‌شوند. اگر افرادی خود را برای دفاع و کمک مسلمانان خود را به میانمار رساندند، نگویند که اینها تروریست هستند، این حق آنان است.
تروریست پرور کسانی هستند که در این قضیه مهم دست ‌روی ‌دست گذاشته و نشسته‌اند و فقط می‌خواهند با حرف و سخن “گفتاردرمانی” کنند. امیدواریم جامعه‌ی جهانی و سران کشورهای اسلامی به وظیفه‌ی شان عمل کنند و همه مسلمانان برای نجات مسلمان مظلوم فکر و حمایت کنند.

مولانا عبدالحمید همچنین از حضور سرهنگ صادق محمودی معاونت عملیات قرارگاه قدس جنوبی شرق کشور که به مناسبت هفته دفاع مقدس مهمان مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان بودند، تشکر و قدردانی کردند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار