تبلیغات

باید مذاهب، قومیت‌ها و زبان‌های مختلف با نگاه یکسان مورد توجه قرار داده شوند

Article Image

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در خطبه‌های امروز (۷ مهر ۱۳۹۶) مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به اهمیت یکپارچگی و تمامیت ارضی کشورهای اسلامی، بر لزوم توجه دولت‌های مرکزی به اقوام و مذاهب تأکید کردند.

به گزارش تبیین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: امروزه دشمنان اسلام برای تجزیه‌ی کشورهای اسلامی برنامه دارند. ما از دیری است که می‌شنویم اینها می‌خواهند بلاد اسلامی را تجزیه کنند. دشمنان اسلام می‌خواهند عراق، سوریه و یمن را تجزیه کنند. ‌دشمنان برای تجزیه ایران و پاکستان و بسیاری از کشورهای دیگر نقشه می‌کشند که اینها را به کشورهای کوچک تبدیل کنند.

ایشان افزودند: برای ما تمامیت ارضی و استقلال میهنی خود و همه کشورهای اسلامی حیاتی و مهم است. ما بر آن اعتقادیم که اقوام و مذاهب مختلفی که در یک کشور زندگی می‌کنند باید به حق‌وحقوق‌شان برسند، اما تلاش‌شان بر این باشد که تمامیت ارضی و استقلال میهنی‌شان به‌هم نخورد و تغییرات جغرافیایی صورت نگیرد.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، خاطرنشان کردند: ما می‌دانیم که عزیزان کُرد ما در عراق چه ظلم‌هایی را تحمل کرده‌اند، صدام حسین و حزب بعث ظلم‌هایی را در حق آنها مرتکب شده‌اند که بر زبان آوردنی نیست. واقعا در عراق به عزیزان کُرد ما خیلی ظلم و اجحاف شده است، اما بازهم توصیه ما به این عزیزان آنست که وحدت عراق را حفظ کنند.

ایشان تأکید کردند: باید دولت مرکزی عراق به خواسته‌های مردم کُرد توجه کند و در حق‌شان رفتار ایثارگرایانه داشته باشد. دولت در حق اقوامی که ظلم و ستم دیده‌اند و برای حقوق‌شان قتل‌عام شده‌اند “تبعیض مثبت” را رعایت کند.

پیشوای مذهبی اهل‌سنت ایران با بیان اینکه «به عقیده‌ی ما وحدت ملی هر کشور برای ملت آن حیاتی و مهم است»،

“رعایت کردن حق‌وحقوق همه اقوام و مذاهب”، “احترام به فرهنگ‌های مختلف”، “حفظ حرمتِ اعتقادات و گرایش‌ها” و ” نگاه یکسان و اجرای عدالت” را از مهم‌ترین عوامل برقراری وحدت و امنیت ملی و حفظ یکپارچگی کشورهای اسلامی برشمردند.

مدیر دارالعلوم زاهدان با اشاره به نامه‌ی اخیر رهبر انقلاب به ایشان خاطرنشان کردند: رهبر معظم انقلاب در فرمان اخیرشان که ما آن را یک فرمان تاریخی تلقّی می‌کنیم، دستور دادند که «همه ارکان جمهوری اسلامی موظف‌اند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچ‌گونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند»؛ این فرمان، فرمان بسیار حکیمانه و به‌جا و مناسب است، ما امیدواریم که تمام اراکین نظام و تمام ادارات و ارگان‌ها این پیام رهبر معظم انقلاب را جدّی تلقّی کنند، این دستور را مصلحتی ندانند،‌ هیچ مصلحتی بالاتر از اجرای عدالت و رفع تبعیض نیست، فرمان ایشان یک حقیقت و واقعیت است و قانون اساسی هم همین را می‌گوید.

مولانا عبدالحمید خطاب به سران کشورها، تأکید کردند: توصیه‌ی خیرخواهانه‌ی ما به همه دولت‌های مرکزی این است که اقوام و مذاهب خودشان را دریابند تا قدرت‌های شیطانی در گوش‌ و دل آنان وسوسه و خیالات ناجایز نیندازند، باید دولت‌ها دست به سر اقوام و مذاهب بکشند و در کنارشان باشند، با آنان محبت کنند و به خواسته‌های به‌‌حق آنان توجه و رسیدگی کنند.

ایشان افزودند: باید مذاهب، قومیت‌ها و زبان‌های مختلف با نگاه یکسان مورد توجه قرار داده شوند، هیچ سیاستی بالاتر از این در جهت حفظ منافع و امنیت ملی و حفظ یکپارچگی و همبستگی نمی‌بینم.

ریاست شورای هماهنگی مدارس اهل‌سنت سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار داشتند: ما آنچه در توان داشته باشیم در راستای امنیت کشور دریغ نمی‌کنیم. کشور ما باید امن باشد. برای حفظ یکپارچگی و وحدت و امنیت ملی آنچه از دست جامعه اهل‌سنت و شیعه برآید باهم تلاش می‌کنند.

الحمدلله خدا را شاکریم که تاکنون این امنیت حفظ شده است، گرچه بسیاری عصبانی  و خشمگین هستند و حرف‌های تند می‌زنند، اینها عده‌ای جوان و تندرو هستند، آنچه را که ما می‌دانیم، اینها نمی‌فهمند. ما با لطف پروردگار و از روشنی قرآن و سنت دورتر را می‌بینیم جایی که آنان نمی‌بینند، به همین خاطر حرف‌های احساساتی می‌زنند.

قتل‌عام مسلمانان میانمار بسیار آزاردهنده است/ جامعه جهانی برای نجات مسلمانان مداخله نظامی بکند

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخشی پایانی سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه با اشاره به مشکلات مسلمانان میانمار خاطرنشان کردند:  قتل‌عام مسلمانان میانمار بسیار آزاردهنده است،‌ جامعه جهانی و سازمان‌های بین‌المللی، حقوق بشر و شورای امنیت باید در مقابل ظالمان و جنایتکارانی که تصفیه قومی انجام می‌دهند، ایستادگی کنند، باید آنان را محکوم و در لیست تروریست‌ها بنویسند و تحت پیگرد قرار دهند.

مولانا عبدالحمید افزودند: جامعه جهانی برای نجات مسلمانان باید مداخله نظامی بکند و اگر این کار انجام نگیرد، مطمئن باشند که مسلمانان دنیا بی‌تفاوت نمی‌شوند. اگر افرادی خود را برای دفاع و کمک مسلمانان خود را به میانمار رساندند، نگویند که اینها تروریست هستند، این حق آنان است.

تروریست پرور کسانی هستند که در این قضیه مهم دست ‌روی ‌دست گذاشته و نشسته‌اند و فقط می‌خواهند با حرف و سخن “گفتاردرمانی” کنند.

امیدواریم جامعه‌ی جهانی و سران کشورهای اسلامی به وظیفه‌ی شان عمل کنند و همه مسلمانان برای نجات مسلمان مظلوم فکر و حمایت کنند.
مولانا عبدالحمید همچنین از حضور سرهنگ صادق محمودی معاونت عملیات قرارگاه قدس جنوب شرق کشور که به مناسبت هفته دفاع مقدس مهمان مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان بود، تشکر و قدردانی کردند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار