تبلیغات

مولانا ساداتی، امام جمعه سراوان: منکراتی که پایه های اخلاق و اجتماع را به لرزه در می آورد؛ مورد توجه قرار گیرد

Article Image

به گزارش سنت نیوز، مولانا ساداتی در خطبه های نماز جمعه سراوان (۳۱ شهریور ۱۳۹۶)  اظهار داشتند: امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه اهل ایمان در حد توان و استطاعت است ، بزرگترین منکرات ؛ منکراتی هستند که اساس پیدایش منکرات دیگرند، بطور عموم ومشمول ؛ هم اخلاقی اجتماعی و هم سیاسی و هم اقتصادی می تواند باشد.

امام جمعه اهل سنت سراوان با بیان اینکه مبارزه با فقر و بیکاری نیز مبارزه با منکرات است تصریح کردند: ایجاد اشتغال برای مردم بیکار امر معروف و پسندیده است اما انسداد و مانع تراشی در کار سالم مردم از منکرات است.

مولانا ساداتی خاطرنشان ساخت: بیشترین ناهنجاریها و آسیبها در جامعه؛ از جمله جذب گروهای پرخطر ، سرقت و اعتیاد و دیگر منکرات زاییده فقر و بیکاری است ، بلکه فقر در نتیجه محرومیت و مادر منکرات و بزهکاریهاست ، پیامبر از منکر فقر به خدا پناه می برد؛ ” للّهُمَّ أعوذُبِکَ مِنَ الکُفرِ وَ الفَقر ”  و فقر را در ردیف کفر عنوان فرمود؛ “کَادَ الْفَقْرُ أَنْ یَکُونَ کُفْراً” .

ایشان ابراز داشتند: ضایع نمودن حقی که الله تعالی همه بندگان خود را جهت کار و امرار معاش سالم بهره مند ساخته ،  سلب نمودن آن از منکرات است.

مدیر حوزه علمیه دارالعلوم سراوان گفتند: نباید منکر را فقط در چند مورد محدود کرد؛ آن اموری که ممکن است فقط مربوط به فرد باشد و ضرر و زیان به دیگران  نیست حساسیت نشان داد اما از منکراتی که پایه های اخلاق و اجتماع را به لرزه در می اورد در نظر نیاورد و غافل بود.

مولانا سید عبدالصمد در بخشی از سخنان در اشاره به عناوین ماه محرم گفتند:  دهم محرم سال ۶۱ هجری شهادت حضرت حسین رضی الله عنه ؛ روز امر بمعروف و نهی از منکر است که حضرت سیدنا حسین رضی الله عنه بعد از پنجاه سال از رحلت نبی اکرم صلی الله علیه و آله وسلم ، شهر جد خود مدینه را به مقصد کوفه برای انجام وظیفه امر به معروف و نهی از منکر ترک می کند.

ایشان تصریح کردند: قیام سرور شهیدان حضرت امام حسین رضی الله عنه جامع و شامل برای ریشه کنی اصل و اساس منکراتی بود که حکومت طاغوتی یزید و ابن زیاد را پایه ریزی کرده بود و نهج و روش شرعی خلافت به ملوکیت تبدیل شده  بود و فساد همه جانبه مردم راتهدید می کرد ، در چنین شرایطی حسین بن علی بنت رسول الله صلی الله علیه و آله وسلم نمی تواند وظیفه امر به معروف را انجام ندهد و لو اینکه به قیمت جان خودش و فرزندانش و اهل بیت خیر البریه تمام شود و هزینه سنگینی پرداخت نماید.

خطیب جمعه اهل سنت سراوان افزودند: یک عنوان محرم شروع سال هجری قمری است که از محرم آغاز و پایان آن ذی الحجه است ؛ تقویم سال هجری قمری به پیشنهاد امیرالمومنین عمر رضی الله عنه و موافقت شورای صحابه تاریخ رسمی تقویم قرار گرفت چون قبل از آن نامه ها بدون تاریخ بود، واقعات و حوادث سال به مانند عام الفیل و سال حرب فجار نام برده می شد ، هجرت پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم به عنوان تاریخ اسلام از دوراندیشی ایشان بود چون این تاریخ در واقع اغاز تاسیس و پایه گذاری حکومت اسلامی بود.

مولانا ساداتی ادامه دادند: عنوان دیگر محرم که قبل از اسلام است ، واقعه نجات حضرت موسی و بنی اسراییل از فرعون وغرق شدن فرعونیها بود ؛ حضرت موسی و بنی اسرائیل  این روز را که دهم محرم بود روزه می گرفتند. رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم در مدینه به یهود فرمودند: ما به موسی علیه السلام ازشما حق دار تریم، لذا خود روزه گرفتند و به صحابه نیز دستور دادند تا که این روز را روزه بگیرند.

امام جمعه اهل سنت سراوان بیان کردند: عنوان دیگر محرم شهادت امیرالمومنین فاروق اعظم عمر رضی الله عنه است، اولین شهید محراب مسجد نبوی با کارنامه درخشان گسترش اسلام ، شهادت را که همیشه دعای آن را می کرد مورد اجابت قرار گرفت و هنگام نماز صبح که امامت مسلمانان را انجام می داد با شمشیر زهر آلود ابو لولو مجوسی به شهادت رسید، فرمود: ” پروردگار را شکر که موتم به دست کسی شد که برای خدا یک سجده هم نکرده بود” و در روضه اطهر ؛ کنار پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم و ابوبکر صدیق جای گرفت.

مولانا ساداتی در پایان سخنان با اشاره به هفته دفاع مقدس گفتند: ۳۱ شهریور سالروز شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعث عراق علیه جمهوری اسلامی است ، در ۳۱ شهریور ۱۳۵۶رژیم بعثی عراق با هدف براندازی نظام جمهوری اسلامی جنگی تمام عیار را علیه کشور ما اغاز کرد.

ایشان افزودند: جنگی نابرابر که با حمایت استکبار جهانی بویژه آمریکا و هم پیمانان آن برعلیه جمهوری اسلامی ایران تحمیل کردند با مقاومت  ، جانفشانی و ایثار مردم ایران از همه اقوام ؛ وحدت و انسجام ملی را رقم زد و به دشمن تا دندان مسلح  و همه متجاوزان به کشور درس عبرت دادند ، الله متعال رحمت کند همه شهداء ، ایثارگران و جانبازانی را که در دفاع حماسه جاودان آفریدند.

امام جمعه اهل سنت سراوان همچنین خاطرنشان ساختند: برای ترامپ و امثال آن باید درس عبرت باشد ؛ فحاشی ، بداخلاقی های ایران ستیز ترامپ آن هم پشت تریبون سازمان ملل بر خلاف منشور این سازمان است و جهالت این شخص را ثابت می کند و بداند که نزد ملت ایران منفور است ، مردم آگاه  و نخبه های آمریکا از سخنان سخیف رییس جمهور منفورشان ابراز انزجار کنند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار