تبلیغات

حافظ احسان رخشانی :بدخواهان خواهان بر هم زدن فضای همدلی در کشور هستند

Article Image

b_0_0_0_10_images_IMG_565002.jpg

اساس نیوز: حافظ  احسان  رخشانی  عالم  اهل سنت  مسجد عبدالحمید  روستای  دایی آباد  زاهدان مرحله  حفظ  قرآن  کریم  بخش  حفظ  و  تجوید   را  در  دهه  هشتاد  به  مدت  چهار سال  در مدرسه  دینی  شور شادی  بلوچستان  گذراند.ایشان  پس  فارغ التحصیلی  در عرصه های  مختلفی  همچون  مدرسی مدرسه  دینی  تعلیم  القرآن  روستای  گلوگاه  از توابع  بخش " کورین " زاهدان  و مدرس  تجوید  فعالیت داشته و به  علاوه  فعال  مکتب  خانه  تجربه کرده است.

درجریان  دیدار حضوری  با  حافظ  احسان  گفتگویی  را  با ایشان  در محل  مسجد  عبدالحمید  روستای  دایی آباد ترتیب  دادیم  که  از نظر گرامیتان  می گذرد.


اساس  نیوز:لطفا جهت اطلاع خوانندگان  ما درباره  روستای " شورشادی " مختصری توضیح  دهید؟
حافظ  احسان:اسم این روستا برگرفته از آب شور و یک خان به نام " شادی خان " است که  به مرور نام روستا به شور شادی  معروف می شود و بعد از آن شخصی به نام  رستم  آن  را به آبادانی  می رساند.از این جهت  روستای  مذکور به رستم آباد  نیز مشهور است. لیکن  در میان  مردم  منطقه  بیشتر به نام  شورشادی  شناخته  شده است.


اساس نیوز:مردم  روستاهای محروم  زاهدان مشکلات  زیادی  در تامین مایحتاج  زندگی مانند آب آشامیدنی و سوخت گاز مایع دارند  ولی  این کمبودها  خللی در دین داری شان  وارد نکرده  است.شما  علت را  در چه می دانید؟
حافظ  احسان:پیشرفت دین در استان بلوچستان به  برکت زحمات شبانه روزی علمای بزرگوار و در راس آنها شیخ  الاسلام  مولانا عبدالحمید تحقق  یافته  است.کار و فعالیت های دینی  این علما جز در هنگام نماز ،وقت و زمان خاصی  را نمی شناسد و آنها با دغدغه  دین  اوقات شان  را  وقف  جلسات  و مراسمات  کرده اند.


مردم بلوچستان به تبعیت از توصیه های انجام شده ،رفتن به مساجد  و خواندن نماز اول وقت را مهم دانسته  و درکلیه  موارد از گفته های علما پیروی می کنند.روش و آیین ما در واقع  پیروی از دستورات نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم است.ایشان در طول  حیات  پر برکت شان مصائب و مشکلات زیادی را متحمل  شدند اما فکر و دین و دغدغه  امت  مهم ترین  رسالت شان بود.


به نظر بنده  یک مسلمان  واقعی کسی است که  بتواند مشکلات  را تحمل کرده  و رنج ها را به  جان بخرد. چون وقتی  انسان قدر آسایش را می فهمد  که  از رنج ها و سختی ها عبور کند.


اساس نیوز:تلاش در جهت  تقویت امنیت و آرامش در بلوچستان تا چه  حد حائز اهمیت بوده است؟
حافظ  احسان:وحدت میان امت در نتیجه پایداری امنیت و آرامش حاصل می شود.شرایط جنگی کشور افغانستان و حساسیت های پاره  وقتی  که  در  پاکستان  پیش می آید، زمینه  را  برای  فرصت طلبان  فراهم می کند تا بخواهند  با تحرکاتشان  مرزها را ناامن  نمایند. ولی  با جانفشانی های  نیروهای مرزی و همکاری های بعمل آمده از سوی  مردم  همه اقدامات  بدخواهان نقش  برآب  شده  و نتوانسته اند  راه  به جایی ببرند.


اساس نیوز:از نظر شما  دشمنان این  مرزبوم  در استان های شرقی  کشور چه هدفی  را  دنبال  می کنند؟
حافظ  احسان:وارد  کردن  خدشه  به  وحدت و همدلی  اقشار شیعه و سنی مردم به خصوص در بین سیستانی ها و بلوچ ها هدف اصلی دشمنان در این نقطه  از کشور است.آنها سعی  دارند تا با ایجاد اختلاف درعقاید و باورهای قومی و سنتی، اقوام  را نسبت به یکدیگر  تحریک نموده و دست به ناامنی  بزنند اما با ارشادات علما  در سخنرانی های  نماز جمعه به هدفشان  نخواهند رسید.


اساس نیوز:امروزه مسلمان دنیا در کنار و گوشه  مورد ظلم های  زیادی  قرار می گیرند.وظیفه کشورهای اسلامی در این باره  چیست؟
حافظ  احسان:به نظر بنده کار سازترین راهکار برای مقابله  با مظالم ،افشاگری رسانه های کشورهای اسلامی است که می توانند با آگاهی بخشی اذهان عمومی را نسبت به مظالم ها  بیدار نمایند.عصر امروزی عصر اطلاع رسانی است و مردم  به اخبار این گونه رویدادها توجه  کافی  می کنند.


رسانه ها باید با نقد سکوت مجامع بین المللی  در برابر کشتار وحشیانه مسلمانان ، مسائل و حوادث  کنونی را به چالش کشیده و بی تفاوتی  حکام  کشورهای  اسلامی را مورد سوال  قرار دهند.تجربه  نشان داده  است  که هرگاه      نویسندگان مسلمان  قلم  به دست گرفته  و به نقد حاکمان ظالم  پرداخته اند آنها عقب نشینی کرده و پا پس کشیده اند.


اساس نیوز:به عنوان یک عالم اهل  سنت تحلیل شما ازعملکرد گروه داعش چیست؟
حافظ احسان:داعش گروهی  است  که  در ابتدا شناخت چندانی روی آن وجود نداشت و گمان می رفت آمده اند تا حکومت اسلامی تشکیل بدهند.این  طرز تفکر فرصت  مناسبی  را به سران این گروه  داد تا با استفاده از فرصت و تشکیل جبهه شام و عراق  دست به تحرکات  نظامی و کشتار مردم  بی دفاع  بزنند.لذا  مردمی  که  فکر می کردند داعشی ها برای حمایت شان آمده اند  قربانی حملات  وحشیانه آنها شده  و به عینه  دیدند  که   چگونه  زنان  و دخترانشان  را  به  تجارت  می برند.  
اینکه  گفته می شود مسلمانان  در  واکنش به گروه  داعش غفلت  کردند، این مسئله  به عقیده  بنده تا حدی اجتناب  ناپذیر بوده است. زیرا شناخت  چندانی از آنها و گروه های تکفیری وجود نداشت.لذا زمانی همه پی  به  ماهیت این گروه ها  بردند که  آنها  زنگ  خطر را به صدا  در آورده  و داشتند مردم شهرها را قتل و عام  می کردند.


اساس نیوز:برای مواجه  نشدن با  تجربه ای  که  از سر گذشت  چه  راهکاری  را پیشنهاد می کنید؟
حافظ احسان:نقطه  ضعف  مسلمان  تعصبات آنها در زمینه های مذهبی است و داعشی ها  نیز با استفاده از این ضعف  و با این عنوان  که  جزو اهل سنت هستند  خواستند  تا دنیای اسلام را بد نام  کنند. لیکن  جنگ آنها با مسلمانان باعث شد تا همه  بدانند داعشی ها به هیچ  یک  از مذاهب اسلامی تعلق نداشته و بلکه  اجیر شده از سوی دشمن هستند.


بنابراین لازم  است تا  درس های  لازم  از تجربه  به  دست آمده  بگیریم.داعشی ها هر چند  که  شکل  و شمایل  اسلامی  دارند اما  مطلقا  بویی  از اسلام  نبرده اند.داعشی ها  اگر واقعا مسلمان بودند به هنگام محاصره  از سوی  قوای دولتی  با  تراشیدن محاسن  خود و تغییر چهره  فرار را برقرار ترجیح  نمی دادند.کسی که ادعای مسلمانی  واقعی  دارد  به هنگام  جهاد فرار نمی کند، بلکه  می ماند  تا  که  یا پیروز شود و یا به  درجه  شهادت  برسد.

اساس نیوز:سختی های  کار یک  امام مسجد  چه هستند؟
حافظ احسان:یک امام مسجد  در حقیقت  به  خودش  تعلق  ندارد و باید  در خدمت  مسجد و نمازگزاران  باشد.یک  امام  مسجد  معمولا  نمی تواند  به مسافت های  دور برود،  چرا که  در وقت  اذان  باید  در مسجد  باشد.امامان  مسجد  نمی توانند  مانند  افراد عادی  به  کار و کسب درآمد بپردازند ،زیرا  از وقت آزاد  چندانی  بهره مند  نمی شوند.


درکنار این ها امامان مسجد  ارشاد و راهنمایی جماعت  خود را بر گردن دارند.یک  امام مسجد معمولا با خوشحالی جماعت خود خوشحال می شود و هرگاه  که یک  نفر از آنها  به مصیبتی  گرفتار آید غم و اندوه سراسر وجودش  را فرا  می گیرد.

b_0_0_0_10_images_IMG_500654.jpgb_0_0_0_10_images_IMG_522660.jpg
خبرنگار:طاهر جانی

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار