چرا اسرائیل از همه پرسی کردها حمایت می کند ؟

تبلیغات

چرا اسرائیل از همه پرسی کردها حمایت می کند ؟

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_14006495444.jpg

اساس نیوز،عبدالقیوم شکاری : همه پرسی استقلال اقلیم کردستان از عراق پس از کش و قوس های فراوان در روز دوشنبه سوم مهرماه برگزار شد .

در زمان نگارش این سطور نتیجه این همه پرسی اعلام نشده است، اما شواهد و قرائن نشان دهنده این است که نتیجه این همه پرسی  بر روند جدایی مناطق کرد نشین شمال عراق از این کشور صحه بگذارد.

    غالب کشورهای منطقه ،قدرت های موثر نظام بین الملل و سازمان ملل متحد با برگزاری این همه پرسی مخالفت کرده و حرکت در مسیر جدایی کردستان از عراق را برای آینده سیاسی منطقه خطرناک قلمداد کردند.برخی از کشورها در بیان علت مخالفت خود با این فرایند تاکید داشتند که شرایط فعلی زمان مناسبی برای این کار نیست .ضرورت تمرکز بر روی داعش و نابودی بقایای این گروه از جمله دلایلی بود که برخی از مخالفان در توجیه مخالفت خود مطرح می کردند .

   شدت و شفافیت مخالفت برخی از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا هم ابهاماتی را در موضع گیری حقیقی آنها ایجاد کرده است . مسعود بارزانی رئیس اداره اقلیم کردستان عراق در نشست خبری خود در روز قبل از برگزاری همه پرسی بر این ابهام صحه گذاشت و صراحتا بیان کرد که برخی از کشورها که در ظاهر مخالفت خود را با همه پرسی اعلام کرده اند ،در مذاکرات خصوصی و مخفیانه با ما مطالب دیگری بیان داشته اند .این بیان نشان دهنده لایه های مخفی و پشت پرده در قضیه همه پرسی اقلیم کردستان است .

یکی از جنبه های قابل تعمق همه پرسی برگزار شده حمایت صریح و آشکار رژیم اسرائیل از این فرایند است .حمایتی که سوالات و ابهامات زیادی را در زمینه علل و ریشه های آن ایجاد کرده است .

  برخی از تحلیل گران مسائل منطقه، علت حمایت مقامات صهیونیستی از همه پرسی کردستان را از رهیافتی تاریخی مورد بررسی قرار داده و اعتقاد دارند از سال 2003 میلادی و حمله نظامی آمریکا به عراق که منجر به سقوط صدام شد، اسرائیل به سرعت توانست در شمال عراق برای خود جای محکمی بنا کند .اسرائیل به علت سابقه تقابل خود با حکومت صدام به شدت علاقمند به تضعیف عراق و حضور موثر در این کشور بود .

  در سال های اخیر گزارش های متعددی از تماس های نزدیک مقامات اقلیم کردستان عراق با طرف اسرائیلی منتشر شده است .یکی از ثمرات مشهود این گونه تماس ها حضور پررنگ سرمایه گذاران صهیونیست در بخش های مختلف اقتصادی منطقه کردستان بود .در این شرایط حمایت اسرائیل از فرایند جدایی کردستان عراق ،پاسخی به الطاف مقامات اقلیم کردستان به این رژیم در سال های گذشته بوده است .

  رهیافت دیگری نیز در تحلیل دلایل حمایت اسرائیل از فرایند همه پرسی در اقلیم کردستان وجود دارد .در این رهیافت تلاش شده است با نگاهی راهبردی تر، سیاست های تجزیه طلبانه اسرائیل در مورد عراق مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرد .

مفروض این رهیافت این است که دنیای غرب و عامل منطقه ای آن یعنی اسرائیل بدنبال تضعیف و تجزیه کشورهای قدرتمند اسلامی هستند .ایجاد بحرانهای منطقه ای و دامن زدن بر اختلافات قومی مذهبی در جامعه اسلامی در همین راستا قابل بررسی است .

      امروز کمتر کسی می تواند منکر نقش کشورهای غربی در بحران ایجاد شده در منطقه خاورمیانه گردد . در طراحی سیاست خارجی کشورهای غربی، تمدن اسلامی به عنوان یک تمدن خطرناک تلقی شده است که در حالت حداقلی نیازمند کنترل بوده  و در حالت حداکثری باید به سمت فروپاشی آن حرکت کرد.

  در چارچوب این سیاست گذاری در قالب های مختلف سیاسی ،اقتصادی ،نظامی و فرهنگی تلاش شده است هویت کشورهای اسلامی از آنها گرفته شده ظرفیت چانه زنی مسلمانان در شکل دهی مسیرهای کلان نظام بین الملل به حداقل کاهش یابد.
بررسی سمت و سوی سیاست های غرب در رابطه با دنیای اسلام  نشان دهنده این واقعیت است که تضعیف و نهایتا تجزیه کشورهای اسلامی مهم ترین راهبرد طراحی شده در اتاق فکر کشورهای غربی  است .
این راهبرد به صورت رسمی از زمان جرج بوش پسر بر اساس نظریه برخورد تمدنهای ساموئل هانتینگتون مطرح شد .   
   هانتینگتون که از اوایل دهه 90 میلادی مشاور راهبردی سیاست خارجی آمریکا بود، در زمان جرج بوش پسر دیدگاه های اسلام ستیز خود را از زیر ابرهای چند لایه سازمانهای امنیتی آمریکا خارج کرد و در کتاب خود تحت عنوان برخورد تمدن ها، به صراحت جهان اسلام و تمدن اسلامی را مهم ترین تهدید برای تمدن غربی دانسته خواستار تضعیف این تمدن شد .
در چارچوب این راهبرد برای تضعیف و نهایتا فروپاشی تمدن اسلامی دو سیاست اجرایی شد :


ایجاد اختلاف و جنگ داخلی و فرقه ای در دنیای اسلام
-    تجزیه کشورهای بزرگ اسلامی

    در دو دهه گذشته دولتهای غربی با طراحی های پیچیده خود هر دو سیاست را با هم پیش برده اند .گروه های تکفیری مثل داعش هم در سال های اخیر به عنوان عامل و ابزار کمک به اجرای این سیاست ها عمل کرده اند .این گروه ها به خصوص در اجرای سیاست اول یعنی ایجاد اختلاف و جنگ قومی و مذهبی در جامعه اسلامی به عنوان بازوی اجرایی سیاست های غرب در منطقه عمل کرده اند .

    سیاست دوم یعنی تجزیه کشورهای اسلامی هم به عنوان زیر مجموعه ای از سیاست بالا بوده است .در این چارچوب کشورهای غربی به بهانه استیفای حقوق اقوام و اقلیت هایی که در کشورهای اسلامی زندگی می کنند، تلاش دارند با توسل به اصل حق تعیین سرنوشت، کشورهای قدرتمند مسلمان را چند پاره کنند.چند پاره شدن کشورهای بزرگ اسلامی علاوه براینکه خطر این کشورها برای تمدن غربی را کاهش می دهد نگرانی های متحد منطقه ای آنها یعنی اسرائیل را هم از بین می برد .

    مقامات صهیونیستی به خوبی می دانند که دنیای اسلام و مسلمانان به هیچ وجه نگاه مثبتی نسبت به این رژیم ندارند .صیونیست ها بارها به صراحت گفته اند که تنها عامل تهدید کننده موجودیت این رژیم دنیای اسلام است .بر اساس این نگاه هم تلاش می کنند تا دنیای اسلام را در شرایط ضعف و استیصال نگه دارند .

      بر اساس گزارش هایی که از چند نهاد امنیتی غربی به بیرون درز کرده است، در چارچوب استراتژی غرب برای تجزیه کشورهای اسلامی قدرتمند،در ردیف اول ترکیه ،عراق ،سوریه و مصر به عنوان هدف اجرای این سیاست قرار دارند .در مرحله دوم هم تجزیه و تضعیف سه کشور عربستان ،پاکستان و ایران مد نظر قرار دارد .
    شرایط کنونی سوریه و عراق و حرکت کردهای این دو کشور برای ایجاد کشوری مستقل را می توان در همین چارچوب ارزیابی کرد .بر اساس برآورد نهادهای امنیتی غرب عراق در آینده کشوری سه پارچه متشکل از کردها ،عرب های سنی و عرب های شیعه خواهد شد .در سوریه هم شبیه همین شرایط در نظر گرفته شده است .

   بدون شک ترکیب متنوع قومی سایر کشورهای بزرگ اسلامی مثل ترکیه ،ایران ،عربستان و پاکستان هم زمینه اجرای همین سیاست را در آنها فراهم خواهد کرد .بر این اساس در صورت عدم هوشیاری حاکمان اسلامی در آینده شاهد ایجاد کشورهای کوچک مسلمان خواهیم بود .مهم ترین منفعت اجرای این سیاست هم تضمین امنیت اسرائیل به عنوان مهم ترین متحد آمریکا در منطقه است .

 

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار