تبلیغات

سخنان ترامپ به گسترش افراط‌گرایی و تروریسم در جهان کمک می‌کند

Article Image
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم امروز نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (۳۱ شهریور ۱۳۹۶)، ضمن انتقاد شدید از سخنان رئیس‌جمهور آمریکا در هفتادودومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، چنین سخنانی را از عوامل گسترش «افراط‌گرایی» و «تروریسم» در جهان دانستند.

به گزارش تبیین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: سخنان تند و تهدیدآمیز رئیس‌جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل مغایر با عرف دیپلماسی بود. آقای ترامپ در این سخنان شأن و جایگاه ملت آمریکا و ملت ایران که از ملت‌های متمدن دنیا هستند و نیز جایگاه نمایندگان کشورها در سازمان ملل را نادیده گرفت.

مولانا عبدالحمید ادامه دادند: سخنان آقای ترامپ در اجلاس اخیر سازمان ملل نه‌تنها به صلح و امنیت جهان هیچ کمکی نمی‌کند، بلکه به گسترش افراط‌گرایی و پدیده خطرناک «تروریسم» در جهان می‌انجامد. لذا سخنان رئیس‌جمهور آمریکا از دیدگاه ما محکوم و ملامت است.

ایشان در ادامه افزودند: رئیس‌جمهور یک کشور مدعی تمدن و پیشرفت نباید آن‌هم در اجلاس عمومی سازمان ملل این‌گونه سخن بگوید، بلکه چنین شخصی باید سخنانی بر زبان بیاورد که آرامش ملت‌ها را در پی داشته باشد.

جنایات بودائیان علیه مسلمانان میانمار “بی‌سابقه” و “به‌دور از انسانیت” است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش دیگر سخنان‌شان، مصیبت‌های امت اسلامی را «بی‌سابقه» دانستند و گفتند: مصیبت‌ها و بحران‌‌هایی که امروزه امت اسلام با آنها مواجه است، بی‌سابقه است. زمانی بود که اشغال سرزمین فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی علیه ملت مظلوم فلسطین تنها دغدغه و مصیبتی بود که مسلمانان با آن مواجه بودند.

ایشان ادامه دادند: متاسفانه امروزه امت اسلام با انواع مصایب دچار است. در جهان دریای خون جاری است و شاهد چنان صحنه‌های هولناکی هستیم که تحمل آنها برای انسان مشکل و غیرممکن است. بشر تصور نمی‌کرد روزی شاهد آن باشد که یک انسان پوست انسانی دیگر را زنده‌زنده درآورَد.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان جنایات علیه مسلمانان میانمار را «غیرقابل تحمل» دانستند و گفتند: اگرچه کسانی که علیه مسلمانان میانمار ظلم روا می‌دارند بودایی و بت‌پرست هستند، اما تمام انسان‌ها باید از ترحم انسانی برخوردار باشند. جنایاتی که امروزه بودائیان علیه مسلمانان در میانمار مرتکب می‌شوند به‌دور از انسانیت است.

ایشان ادامه دادند: دولت میانمار در حال پاک‌سازی ملتی‌ست که اکثریت دوم را در جهان تشکیل می‌دهد و به توحید باریتعالی اعتقاد دارد. بودائیان بت‌پرست در میانمار مسلمانان را قتل‌عام می‌کنند و بر زنان و کودکان و سالخوردگان آنان رحم نمی‌کنند و آنان را زنده‌زنده در آتش می‌سوزانند. چنین درندگی و قساوت قلبی در عصر حاضر بی‌سابقه است.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: در عصر حاضر که دنیا از تمدن و پیشرفت و توسعه سخن می‌گوید، ملتی آن‌قدر از‌ فرهنگ و ‌تمدن به دور است که دست به جنایات هولناکی می‌زند که تصور آن هم برای انسان‌های بافرهنگ و متمدن آزاردهنده است.

مولانا عبدالحمید در ادامه از «تجاهل» رهبر دولت میانمار در قبال قتل‌عام مسلمانان این کشور به شدت انتقاد کردند و گفتند: واقعا جای تعجب است که رئیس دولت میانمار در مورد جنایت‌هایی که ارتش و حکومت این کشور در حق مسلمانان مظلوم میانماری مرتکب می‌شود تجاهل و اظهار بی‌اطلاعی می‌کند، درحالی‌که در نتیجه جنایات نظامیان میانمار و بودائیان افراطی صدها هزار نفر قتل‌عام و آواره شده‌اند.

پیشوای مذهبی اهل‌سنت کشور واکنش‌های جهانی در قبال فاجعه میانمار را نیز «کمرنگ» توصیف کردند و گفتند: موضع‌گیری‌های جامعه جهانی نیز در واکنش به این جنایات بسیار کمرنگ هستند، درحالی که اگر چنین تعدی و تجاوزی علیه مسیحیان، یهودیان یا بودائیان انجام می‌گرفت، کشورهای قدرتمند، متجاوزین را به مداخله نظامی تهدید می‌کردند، اما ازآنجایی‌که در میانمار مسلمانان مورد تعدی و ظلم قرار می‌گیرند، به شعارهای بشردوستانه عمل نمی‌شود، بلکه همه قدرت‌ها نظاره‌گر هستند و به اقتضای مسئولیت انسانی خود عمل نمی‌کنند.

کشورهای اسلامی باید توان اتخاذ تصمیم واحد علیه دولت میانمار را داشته باشند

ایشان از «پراکندگی جهان اسلام» اظهار تاسف کردند و اظهار داشتند: مسلمانان و جهان اسلام چنان پراکنده و گرفتار تشتت و اختلاف هستند که توانایی اتخاذ موضع واحدی را ندارند. دشمنان اسلام نیز از این پراکندگی و عدم انسجام جهان اسلام سوءاستفاده می‌کنند.

مولانا عبدالحمید تصریح کردند: کشورهای اسلامی اگر با یکدیگر انسجام می‌داشتند می‌توانستند روابط‌شان را با دولت میانمار قطع کنند و یا اینکه حتی دولت این کشور را تهدید نظامی کنند و برای نجات مسلمانان مظلوم میانمار متوسل به زور شوند، زیرا عرف بین‌المللی اجازه تهدید و دخالت نظامی را در زمان وقوع چنین قتل‌عامی داده است.

ایشان ادامه دادند: قدرت‌های جهانی برای حمله نظامی به کشورهای اسلامی در خاورمیانه و قتل‌عام مسلمانان مجوز دارند، اما چرا کشورهای اسلامی برای نجات مسلمانان مظلوم میانمار، که یک نسل‌کشی و پاک‌سازی قومی و دینی است، مجوز چنین اقدامی را نداشته باشند؟

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان به نتایج مخرّب درگیری‌ها در کشورهای اسلامی اشاره کردند و گفتند: متاسفانه در نتیجه مشکلات و مصایبی که در کشورهای اسلامی در خاورمیانه موجود است بسیاری از انسان‌ها کشته و آواره شدند و منازل و میراث‌های فرهنگی و تاریخی مسلمانان ویران شدند. از عراق و سوریه و یمن گرفته تا فلسطین و لیبی و… تمام این کشورها با مشکلات و مصایب مواجه هستند.

ایشان «ظلم و اجحاف» را نتیجه این مصایب دانستند و گفتند: امروز ظلم و بی‌انصافی در جهان بیداد می‌کند. الله تعالی خون‌های بی‌گناهانی که در جهان ریخته می‌شود یا زندگی و دارایی‌های مردم که برباد می‌شوند را می‌بیند و آن را بی‌پاسخ نمی‌گذارد. مشاهده ظلم‌هایی که دشمنان خدا و اسلام و دشمنان انسانیت در حق انسان‌ها مرتکب می‌شوند و اوضاع نابسامانی که جهان بشری با آن مواجه است باید سبب بیداری ما بشوند. به‌راستی مسلمانان چه زمانی و با مشاهده چه وضعیتی از خواب غفلت بیدار خواهند شد؟

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در ادامه افزودند: الله تعالی شاید شرک و کفر را تحمل کند، اما ظلم و تجاوز را تحمل نمی‌کند. مطمئن باشید که آه و فریاد مظلوم به هدر نمی‌رود. بشریت امروز که دست به ظلم و تعدی می‌زند نباید با سرنوشت خودش بازی کند و خود را در معرض عذاب الهی قرار دهد.

ایشان تاکید کردند: قدرت‌هایی که در کشورهای اسلامی بر سر مسلمانان مظلوم و بی‌دفاع بمب می‌ریزند، صهیونیست‌ها، آمریکایی‌ها، روسی‌ها و تمام کسانی که در هر لباسی انسان‌های بی‌گناه را می‌کشند و شهرهای مردم را ویران می‌کنند باید از عذاب الله تعالی بترسند.

مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: گردبادها و طوفان‌هایی که اخیرا در آمریکا به‌وقوع پیوست نمونه‌ای از عذاب الهی است. اگرچه مردم دنیا عذاب‌های الهی را به «خشم طبیعت» تعبیر می‌کنند، اما تمام اینها عذاب و قهر پروردگار هستند که در نتیجه ظلم و حق‌کشی بر سر مردم نازل می‌شوند.

برای آموزش فرزندان‌تان برنامه‌ریزی و هزینه کنید

مدیر دارالعلوم زاهدان در بخش دیگری از سخنان‌شان به آغاز سال تحصیلی مدارس در کشور اشاره کردند. ایشان ضمن تبریک این ایام به معلمان، دانش‌آموزان و دانشگاهیان، خاطرنشان کردند: تعلیم و تعلّم از بهترین مشغولیت‌های دنیاست. تاکید می‌کنم که به فراگیری علم و دانش اهتمام بورزید، زیرا سرنوشت هر ملتی به علم و دانش بستگی دارد. آینده‌ی روشن و مترقی همه ما با علم و دانش گره خورده است.

ایشان تاکید کردند: بهترین خانواده‌ها و والدین آنهایی هستند که به تعلیم و آموزش فرزندان‌شان اهمیت می‌دهند و با مدارس و مراکز علمی ارتباط دارند. برای تحصیل فرزندان‌تان برنامه‌ریزی و هزینه کنید. فرزندان شما باید دنبال علم بروند و مدارک عالی علمی را حاصل کنند.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: البته هدف اصلی از فراگیری علم، کسب درآمد و شغل نیست، بلکه نفس فراگیری علم بسیار مهم و حیاتی است. ما در پرتو علم و دانش می‌توانیم دنیا و آخرت‌مان را آباد کنیم.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان به مناسبت «هفته دفاع مقدس» اشاره کردند و گفتند: در دوران ۸ ساله جنگ تحمیلی، ملت ایران از نظام جمهوری اسلامی و از استقلال و تمامیت ارضی کشور دفاع کردند.
ایشان خاطرنشان کردند: برای شهدای جنگ تحمیلی آرزوی رفع درجات و برای جانبازان و معلولین این جنگ آرزوی سلامتی و بهبودی می‌کنیم.

مولانا عبدالحمید در پایان با اشاره به درگذشت مولوی جلال‌الدین شه‌بخش از اساتید برجسته دارالعلوم نوبندیان، برای این عالم فرزانه دعای رحمت، مغفرت و علوّ درجات کردند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار