تبلیغات

دکتر کشمیری: مذاهب اربعه اهل سنت توسل را به شخص خاصی محدود نکرده اند

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_keshmiiirriii.jpg

اساس نیوز : دکتر عبدالصدیق آخوند کشمیری مدرس حوزه علمیه  و عالم اهل سنت ترکمن در گفتگو بااساس نیوز مساله  توسل را سرفصل صحبت های خود قرار داد و گفت:همانگونه  که می دانیم  امروزه  مساله توسل موافقان و مخالفانی پیدا کرده است.در زمان  حال  مخالفان  و کسانی  که خواهان  تفکیک  جزییات  مساله  توسل هستند این  پرسش را مطرح  می نمایند  که آیا توسل درمذاهب  وجود دارد یا خیر؟

 آخوند کشمیری در این خصوص افزود: مخالفانی هستند که  می گویند ما با آیات و روایات کاری نداریم و حکم فقهی می خواهیم.دراین حال باید بدانیم که فقه توضیح  دهنده  آیات وروایات است.باید در نظر گرفت آنچه  که اینها در مورد فقه می گویند مورد  تردید قرار دارد.این مخالفان در حالی از مجتهد صحبت می کنند  که  شخص نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم مجتهد  بوده است.

وی یاد آور شد:فرقه منکر توسل در دهه های گذشته منکر فقه و منکر داشتن مذهب  بوده و به خیال خام خود فکر می کردند با خواندن آیات  قرآن کریم  و با آوردن روایات می توانند  عقیده  فاسد خود را بر کرسی بنشانند  ولی  علمای اسلام  به  مدد الهی  بسیار قلم فرسایی کرده و آیات معین  توسل  را بیان  داشتند.در این حال زمانی  که  عرصه  آیات و روایات  به این فرقه تنگ آمد  اکنون  این پرسش را مطرح می کنند که  در توسل در مذاهب چگونه است؟

آخوند کشمیری  در دنباله سخنانش  توضیح داد:ابن عابدین  از علمای  مشهور احناف  و نویسنده  کتاب  رد المختار که  کتب  ایشان در بین علمای احناف  مشهور و معروف  است چنین می گوید : سلوکی  بیان داشته  که  توسل  به  پیامبر گرامی اسلام  صلی الله علیه و آله  وسلم  پسندیده و مستحق  است  و کسی  از سلف یعنی  صحابه  و تابعین  و خلف  به معنی  جانشینان  به حق  آنها، مساله  توسل را انکار نکرده اند.

براساس روایت  ابن عابدین  در قرن هشتم  ابن تیمیه  قضیه  صحیح  نبودن  توسل  را بدعت گذاری کرد.لذا مشخص می شود  که ابن عابدین  با مساله  توسل موافق بوده و با منکر توسل  مخالفت  داشته است.

این عالم اهل سنت  خاطر نشان ساخت:عبیدالله ابن مسعود از علمای  صاحب  نام اصول  فقه  که تالیفات  متعددی داشته  نگارش  کتاب هایش  را به این عبارت  آغاز می کند:من  نگارش  کتاب  خود  را  با توسل به  قوی ترین  وسیله ها  شروع می کنم.

  همچنین عبدالحی مثنوی  از علمای  معاصر احناف که حاشیه ای بر شرح  الوقایع  عبیدالله ابن مسعود  نوشته است ،در شرح  قوی ترین  وسیله ها چنین بیان می دارد:منظور از قوی ترین  وسیله ها  حضرت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم  یا  قرآن کریم  و یا علم شریعت  و احکامی هستند  که  شامل  فقه هم  می شوند.همچنین  منظور از وسیله  اصول  فقه و کلام  و یا  علم  فقه  هم می تواند  باشد  که  در این  بیان علم  فقه همخوانی  بیشتری  دارد.

  آخوند کشمیری در دنباله  بیانات عبیدالله ابن مسعود از زبان  ایشان گفت:و شاید منظور از وسیله  و اجداد دیگر وی  و یا  منظور حتی  مذهب  حنفی  باشد.قوی ترین وسیله به علاوه  می تواند امامان مجتهد خصوصا امام اعظم رضی الله عنه باشد.پس  نتیجه می گیریم  که  توسل  در مذهب  حنفی  جایز است و هر چیزی  که  به دین  مربوط  است  می تواند  باشد.لذا اینکه  مسلمین  حتما می بایست  به شخص  خاصی  توسل  کنند مطلبی بیان  نشده است.

آخوند کشمیری تصریح  کرد:ملا علی قاری  یکی  دیگر از علمای  مشهور و مقبول  در نزد عموم احناف  در کتاب فتح باب العنایه به شرح النقایه  روایتی  از امام  اعظم رضی الله عنه  را عنوان  داشته  ومی گوید:اگر شخصی به هنگام  توسل  در دعایش  بگوید  به حق این شخص  و یا آن شخص  و همچنین  اگر بگوید به حق بیت الله  و یا مسجد الحرام،این طرز بیان  حرام  یا ناجایز است، زیرا کسی حقی بر الله تعالی  ندارد. لیکن  خداوند متعال  برای آن بزرگواران  از فضل  خود حقی  قرار داده  و ایشان را صاحب  اختیاراتی کرده است.

بنابراین اگر شخصی در نزد خداوند متعال  دارای حرمت شد این شخص می تواند وسیله  ارتباطی سایر بندگان  با الله تعالی  باشد.البته ملا علی قاری  مساله  توسل  را مخصوص  به یک  شخص خاص  ندانسته و در کتاب خود  انبیا و اولیا ذکر می کند.

حضرت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم  هم می فرماید:بار الهی! من به حق  کسانی  که از تو درخواست دارند  توسل می کنم.

خبرنگار:طاهر جانی

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار