تبلیغات

درخواست عفو بین‌الملل برای ممنوع شدن تفنگ ساچمه‌ای در کشمیر

Article Image

سازمان عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار ممنوع شدن استفاده از تفنگ‌های ساچمه‌ای توسط نیروهای هندی در کشمیر برای سرکوب معترضان غیرنظامی شد.

به گزارش تبیین نیوز به نقل از ایسنا، عفو بین‌الملل در گزارشی تاکید کرد با ۸۸ تن از افرادی که از ناحیه چشم با ساچمه دچار جراحت شدند، مصاحبه کرده است. دو تن از قربانیان کاملا کور شده‌اند.

 آکار پاتل، مدیر اجرایی عفو بین‌الملل در هند در بیانیه‌ای گفت: این جراحات و تلفات از این سلاح کشنده نشات گرفته و میزان بالای قربانیان نشان‌دهنده میزان خطر، عدم دقت و کشنده بودن آن است که به صورت کورکورانه مردم را هدف قرار می‌دهد. هیچ راه مناسبی برای استفاده درست از این نوع سلاح وجود ندارد. این غیر مسوولانه است که مقام‌ها همچنان از این نوع سلاح برای متفرق کردن معترضان استفاده می‌کنند و در حالیکه  از خطرات این نوع سلاح آگاهی دارند.

نیروهای دولتی در کشمیر هند از سال ۲۰۱۰ از تفنگ‌های ساچمه‌ای به عنوان سلاحی “غیر کشنده” در اعتراضات غیرنظامیان استفاده می‌کنند. سال گذشته پس از آنکه تلفات با این نوع سلاح‌ها بالا گرفت و پدیده‌ای با عنوان “اپیدمی چشم‌های مرده” شایع شد، عفو بین‌الملل و سایر گروه‌های حقوق بشری خواستا منع کامل استفاده از این نوع سلاح شدند.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار