تبلیغات

افندی هاشمی : گروه های تکفیری با تکیه بر اختلافات مذهبی اهداف خود را پیش می برند

Article Image

b_0_0_0_10_images_IMG_6770.jpg

اساس نیوز: از تعداد 230 خانوار روستای چلوند از بخش لوندویل شهرستان آستارا حدودا 180 خانوار آن را اهل سنت شافعی مذهب تشکیل می دهند.این روستا در13 کیلومتری جنوب شهر آستارا و یک کیلومتری جنوب شهر لوندویل قرار گرفته است.

افندی محمد هاشمی امام جمعه مسجد جامع اهل سنت رسول اکرم شهر لوندویل و مدرس حوزه علمیه علاوه بر فعالیت دینی  حضور پررنگی نیز در امور مختلف اجتماعی دارد.از جمله مسوولیت های اجتماعی این عالم اهل سنت شافعی مذهب، همکاری با فرمانداری شهرستان آستارا به عنوان مشاور امور اهل سنت است.

با افندی هاشمی پیرامون  مسائل فعالیت های دینی اهل سنت چلوند و حوادث دنیای اسلام  گفتگویی ترتیب دادیم که به تقدیم تان می کنیم:

اساس نیوز:لطفا درباره پیشینه حوزه علمیه اهل سنت روستای چلوند توضیحاتی را برای خوانندگان ما بیان فرمایید؟

افندی هاشمی:پدر مرحوم بنده در یک خانواده مذهبی پرورش یافته  وموسس اولین حوزه علمیه اهل سنت استان گیلان به نام حوزه علمیه احمدیه چلوند در سال 1350 شمسی بود.در این زمان در گیلان حوزه علمیه اهل سنت دیگری فعالیت نداشت.

  ایشان همزمان در کسوت استاد به طلاب آن زمان تدریس نیز می کرد.موسس حوزه علمیه محمدیه تالش که الان  فعالیت خوبی را دنبال می کند از همین حوزه فارغ التحصیل شده است.

پدربزرگم و پدر پدربزرگم هر دو در زمان خودشان ملا بوده و سلسله وار پیرو طریقت نقشبندی و قادریه بودند.تولد بنده به ده سال بعد از شروع فعالیت حوزه علمیه  چلوند برمی گردد و پس از طی دوران کودکی،علوم حوزوی را در محضر پدر مرحومم فرا گرفتم.

اساس نیوز:آیا این حوزه کماکان فعالیت خودش را دنبال می کند؟

افندی هاشمی:خیر،حوزه احمدیه چلوند پس از فوت پدرم مدتها تعطیل بود.البته بعد از ایشان یکی دو بار اقدام به راه اندازی آن کردیم که به دلیل فراهم نبودن شرایط  لازم ، مانند کمبود امکانات مالی پیوسته دنبال نشد.ضمن آن که برای ادامه فعالیت مناسب تر دیدیم تا در زمینه اخذ مجوز حوزه علمیه اقداماتی را بعمل آوریم.لذا هر چند که حوزه علمیه احمدیه روستای چلوند مدتی تعطیل بود ، اما یقین بدانید که انشالله در آینده نزدیک مجددا راه اندازی خواهد شد.

اساس نیوز:به نظر شما یک عالم فارغ التحصیل شده چه وظایفی را در جامعه برعهده دارد؟

افندی هاشمی:یک عالم وظیفه دارد تا از در زمینه های علمی،دینی و اجتماعی به همنوعان خود خدمت نموده و توقع  خاصی  را از طرف مقابل نداشته باشد.آگاهی بخشی به مردم در اموری که نمی دانند، باید توسط علما مساجد محل و با برنامه ریزی  انجام گرفته و بین علما و مردم ارتباط دائمی برقرار باشد.

برخی علما ما وظیفه یاد دادن را منوط  به طرح پرسش از سوی مردم  و دادن  جواب به آن می دانند که این تصور اشتباه است.جواب دادن به پرسش مخاطبان تنها می تواند بخش کوچکی ازمسوولیت یک فرد عالم باشد.عالم می بایست درباره احکام  فقهی و شرغی که مهم ترین اطلاعات مورد نیاز مردم جامعه است به مردم آگاهی برساند.

احکامی هستند که مردم اطلاع کافی از آنها ندارند و بنابراین به طرح سوال درمورد آنها نمی پردازند.در اینجا وظیفه عالم است که به اطرافیانش در مورد آن احکام و مسائل شرعی آگاهی بخشد. زیرا سوال نکردن همیشه به معنای دانستن همه چیز نبوده و نیست.

اساس نیوز:والدین درتربیت اسلامی فرزندان شان چه رسالت مهمی به دوش دارند؟

افندی هاشمی:برخی خانوادها برطبق یک باور قدیمی معتقدند که اصل تربیت بچه ها بر دوش علما بوده که آن هم در شرایطی ممکن است که بچه ها شرایط حضوردر مسجد را پیدا کنند.این  طرز نگاه به عقیده بنده یک نوع غفلت ازسوی والدین است که بچه ها را درمحیط  خانه به حال خود رها کرده و به امید گشایش در آینده بسر می برند.

  به یاد داشته باشیم که علما نقش تشویقی در جذب بچه ها به سوی مساجد دارند و جدیت اولیه را باید والدین بچه ها نشان دهند.اگر ما بخواهیم نسبت به اصلی ترین نیاز یک نوجوانان که آشنایی با مساجد و مکاتب است، بی تفاوت باشیم این نوجوانان هیچگاه نخواهد توانست نماز یاد بگیرد.

از این رو بستگی به دقت و توجه والدین دارد که فرزندان شان را طوری تربیت نمایند تا نسبت به انجام واجبات بی تفاوت نباشد.هر رفتاری که والدین انجام بدهند، فرزندان نیز از آنها الگوبرداری کرده و همان رفتار را بکار می بندند.

  کودک وقتی به سن نوجوانی می رسد میل بیشتری برای حضور در اجتماعات پیدا می کند و با توجه به اینکه هنوز در مرحله یادگیری قرار دارد دیده ها و شنیده ها برایش مهم می شوند.

پس دراجتماع نیز واکنش ها تقلیدی هست و درمدرسه هم  بچه ها به مرور زمان از رفتارهای یکدیگر تاثیر می گیرند.باید دقت کنیم که بچه ها در مدرسه از رفتارهای خوب الگو پذیری نمایند و ارتباط والدین با مدارس می تواند به این جهت دهی کمک کند.

اساس نیوز:در روستای چلوند چه برنامه های  دینی برای عموم برنامه ریزی می شوند؟

افندی هاشمی:در ایام ماه  مبارک رمضان علاوه بر برگزاری نماز تراویح یک  نوبت کلاس شبانه در منزل و در نوبت روزانه بمدت 2 ساعت جلسات دینی ترتیب می دهیم که خواهران نیز به این جلسات آمده و از آن بهره مند می شوند.

اساس نیوز:درصورتی که بانوان بخواهند نماز جماعت بخوانند این نماز چگونه برگزار می شود؟

افندی هاشمی:معمولا یکی از بانوان که شرایط  انجام امامت  دارد این وظیفه را برعهده می گیرد.

اساس نیوز:به نظر جنابعالی آیا دشمنی های کنونی غربی ها با اسلام ارتباطی با دشمنی های صدر اسلام کفار دارد؟

افندی هاشمی:بدون شک همین طور است و نمی تواند بدون ارتباط باشد.با این تفاوت که دشمنی مشرکان در صدر اسلام با نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله وسلم  به دلیل جهالت و خود پرستی آنها بود. چرا که آنها منافع خویش را در خطر می دیدند.

اما در دشمنی های امروزی دلیل اصلی به ضعف خود مسلمانان برمی گردد و اینکه برخی حکام قدرتمند اسلامی به دلیل انکه منافع شان به خطر نیفتد سکوت پیشه کرده و اجازه می دهند تا دنیای کفر برای مسلمانها تصمیم بگیرند.

به نظر بنده آنچه که مسلمانها را ازهم دور می کند دامن زدن به تعصبات بیجا و بی مورد است و دشمنان هم  با آگاهی کامل به این قضیه پی برده اند.

اساس نیوز:شما اشکال وارده بر تشکیلات گروه های داعشی و تکفیری به لحاظ ساختاری وعقیدتی را در چه می دانید؟

افندی هاشمی:گروه های داعشی و تکفیری از بافت متفاوتی شکل گرفته اند ..بخشی از نیروهای این گروه ها را افرادی از کشورهای آسیای میانه پوشش می دهند که به عنوان نیروی کار به منطقه آمده و عملا نقشی در تصمیم گیری ها ندارند.

بخش دوم اسلام گراهایی هستند که هیچ تعصبی به دین و مذهب خود ندارند، ولی با اعتقادات تندشان باعث انحراف جوانان از مسیر اصلی می شوند.پیشینه این گروه ها نشان می دهد که طی دوره حکومت عثمانی موفق نشدند به اهداف خود نزدیک شوند، لیکن فضای حکومت آل سعود بستر مناسب را برای فعالیت شان فراهم آورد.

لذا از طریق وارد شدن بر عقاید مسلمین  روی عقاید فقهی و اختلافی تمرکز کرده و قصد دارند از راه نبرد و تخریب عقیده تیشه به ریشه دنیای اسلام بزنند.

البته ما مخالفتی با اصل کار دعوت و تبلیغ نداریم. زیرا همین کاری که شما اهالی رسانه انجام می دهید ،هم به نوعی کار دعوت و تبلیغ است.اما هر کس باید ابتدا کار دعوت را یاد گرفته و سپس مبادرت به دعوت کند.

حال آنکه می بینیم برخی از این تندروها به بهانه کار دعوت ،خودشان را  به شکل مبلغین دین درآورده و بدون آنکه درجایی درس خوانده باشند رو به تخریب عقاید جوانان برآمده اند.

  الان اقدام نیروهای نظامی و مردمی کشورهای درگیر باعث شده تا این نیروها به لحاظ ساختاری شکست خورده  و کم کم محو شوند. ولی  مبلغین آنها را نمی شود به سادگی از صحنه حذف کرد. زیرا آنها به صورت پراکنده درکشورهای مختلف فعالیت می کنند که براحتی قابل تشخیص نبوده وجوانان باید مواظب باشند تا در دام آنها گرفتار نشوند.

لذا علاقمندان چنانچه سوالی برایشان پیش می آید بهتر است به مراجع شناخته شده خودشان مراجعه کرده و پاسخ سوالات شان را از ایشان بخواهند.عالم شدن صرفا به این نیست که یک نفر عمامه به سر گذاشته و در انظار و مساجد به عنوان مبلغ دین فعالیت کند.

اساس نیوز:علما اختلافات فقهی خودشان را چگونه و در چه فضایی باید برطرف نمایند؟

افندی هاشمی:اعتقاد بنده بر این است که علما محترم اگر هم اختلافی دارند، موارد را درفضای دوستانه حل و فصل نمایند.البته اختلاف به آن معنا که بخواهد موجب اختلاف شود از نظر من وجود ندارد لیکن پاره ای نظریات هستند که تنها در جزییات متفاوت هستند و اگر به اصل مراجعه کنیم اختلافی که چشمگیر باشد دیده نمی شود.

خبرنگار:طاهر جانی

b_0_0_0_10_images_IMG_6761.jpg

b_0_0_0_10_images_IMG_6773.jpg

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار