تبلیغات

انتقاد شورای حقوق بشر سازمان ملل از تصمیم هند برای اخراج مسلمانان روهینگیا

Article Image
شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه از تصمیم هند برای اخراج ۴۰ هزار پناهجوی مسلمان روهینگیایی از این کشور انتقاد کرد.

وزارت کشور هند چندی پیش از ایالت های این کشور خواسته بود با شناسایی پناهجویان روهینگیایی آنها را از این کشور اخراج کنند.

این اقدام دولت هند باعث اعتراض پناهجویان ،مسلمانان هند و بسیاری از سازمان های حقوق بشری شد.

‘کارن ریجیجو’ مشاور وزیر کشور هند در پاسخ به انتقادات گفته بود پناهجویان روهینگیایی در هند مهاجران غیر قانونی هستند و باید هرچه سریعتر از کشور اخراج شوند.

وی با رد انتقاد سازمان های بین المللی در خصوص اخراج پناهجویان روهینگیایی اظهار کرد این سازمان ها به طور غیر ضروری هند را متهم به خشونت علیه پناهجویان می کنند.

به گزارش خبرگزاری هندی پی تی ای ‘زید رعد حسین’ کمیسر عالی شورای حقوق بشر سازمان ملل اظهار کرد اقدام هند در اخراج پناهجویان روهینگیا در زمانی که این افراد در میانمار با خشونت مواجه هستند، اقدام درستی نیست .

وی اظهار کرد از حدود ۴۰ هزار مسلمان روهینگیا در هند ،۱۶ هزار نفر از آنان دارای مدرک رسمی مهاجرت هستند و دهلی نو نمی تواند اقدام به اخراج آنها کند.

سازمان حقوق بشر پیش از این از ‘نارندرا مودی’خواسته بود با پاینبدی به تعهدات بین المللی در حفاظت از مهاجران ،تهدید به اخراج پناهجویان را متوقف کند.

بر اساس آمار منتشر شده از ۴۰ هزار پناهجوی روهینگیا به هند ۱۰ هزار نفر از آنان در جامو و کشمیر زندگی می کنند.

به گفته مقامات بنگلادشی در هفته های اخیر براثر حمله ارتش و بودایی های افراطی میانمار به مسلمانان روهینگیایی در این کشور، دستکم سه هزار نفر کشته شده اند.

این حمله از سوم شهریور پس از حمله گروهی مسلح به پایگاههای ارتش و مراکز پلیس میانمار در راخین آغاز و منجر به حمله گسترده نیروهای دولتی به مسلمانان شد.

گفته می ‌شود در این مدت بیش از ۶۰ هزار خانه متعلق به مسلمانان روهینگیا توسط نیروهای دولتی میانمار و بودایی های تندرو به آتش کشیده شده است.

دولت میانمار پیش از این با رد گزارش بازرسان سازمان ملل در خصوص اتهامات تجاوز گروهی ،شکنجه ، آتش سوزی و کشتار توسط نیروهای امنیتی علیه مسلمانان روهینگیا،مانع ورود بازرسان سازمان ملل و انجام گروه حقیقت یاب سازمان ملل شده است.

براساس گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل از زمان آغاز خشونت ها در میانمار ۳۱۳ هزار مسلمان میانمار به بنگلادش فرار کرده اند.

در ادامه این گزارش اضافه شده است براساس گزارش ها و عکس های ماهواره ای نیروهای امنیتی و شبه نظامیان محلی میانمار اقدام به آتش زدن روستاها ،کشتار و تیراندازی به غیر نظامیان در حال فرار کرده اند./ ایرنا

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار