تبلیغات

سرنوشت تلخ کودکان داعشی ها در موصل

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_9506isisforiegnkids585_329.jpg

اساس نیوز: مسئولیت شناسایی هویت واسکان کودکانی که توسط شورشیان داعش رهاشده اند و یا کودکان داعشی که والدین شان کشته شده اند، برعهده دولت عراق افتاد.

به گزارش سایت" سنترال آسیا-نیوز" ، بعد از آنکه نیروهای عراقی ، شورشیان دولت اسلامی عراق و سوریه را درشهرموصل تحت فشارقراردادند و در ادامه از این شهر خارج کردند، سطح بالای تراژدی انسانی آشکارشد.کودکانی درخیابان ها دیده شدند که والدین داعشی آنها کشته شده بودند و یا اینکه این والدین آنها را رها کرده بودند.

در حال حاضر از خیابان های شهر موصل 12 کودک سرگردان ورهاشده داعشی پیداشده است. یکی از مقامات عراقی اعلام کرده است: این کودکان در اغلب موارد اصالت آسیایی دارند. به نظرمی رسدآنها هیچ اطلاعی از والدین خودندارند.

براساس این گزارش شناسایی این کودکان که اغلب به عربی صحبت نمی کنند، آزمون سختی برای دولت عراق بوده است.

   وزارت کار واموراجتماعی عراق این کودکان رابه خانه های کودکان در بغداد منتقل کرده است. گفته شده بعد از شناسایی اصالت این کودکان ،دولت عراق از راه های مناسب قراراست این کودکان را به بستگان خود تحویل دهد.

عمار مونیم نماینده وزارت کار واموراجتماعی عراق در مصاحبه با خبرنگاران اعلام کرد، اغلب این کودکان اصالت چچنی، افغانی ، تاجیکی وچینی دارند.

 به گفته وی براساس تصمیم دادگاه کودکان ونوجوانان در عراق، دولت بغداد تصمیم گرفته است این کودکان را تحت حفاظت خود قراردهد وآنها را دریتیم خانه ها شناسایی وبعد از شناسایی به وطن شان برگرداند.

شناسایی هویت کودکان داعشی:

عمار مونیم اعلام کرد: هویت چند کودک داعشی به طوری اتفاقی بعداز پخش گزارشی ازاین کودکان در شبکه های خارجی شناسایی شد. ظاهرآ بستگان یکی از کودکان چچنی نشان داده شده در گزارش مذکور ، کودک را می شناسند و از طریق دولت چچن اقدام به بازگرداندن آن می کنند. دراین ارتباط دولت چچن خواستار بازگرداندن دیگر کودکان چچنی آواره در عراق شده است.

محمد شایا السودانی وزیرکار و امور اجتماعی عراق هم معتقداست، این کودکان قربانیان بستگان ووالدین تروریست خود هستند.

وی افزود مذاکرات دوکشور عراق وچچن تاکنون منجر به بازگشت 5 کودک چچنی از عراق به چچن شده است واین انتقالات با همکاری مرکز بحران دولت عراق امکان پذیرشده است.

  خانم عبیر چلبی رئیس دفتر اموررفاهی زنان وکودکان وزارت خارجه عراق هم در مصاحبه با خبرنگاران گفته است،وزارت خارجه عراق با یونیسف وصلیب سرخ جهانی همکاری خوبی در زمینه شناسایی این کودکان خارجی دارد.

  وی در مصاحبه با دیارونا همچنین گفت: دفتر اموررفاهی زنان وکودکان وزارت خارجه عراق در ارائه کمک های اولیه ودرمان کودکان آسیب دیده همکاری می کند وآنها را به مراکز و پناهگاه های امن منتقل می کند .

  چلبی همچنین گفت: وزارت خارجه هم درکنار سایر وزارت خانه در شناسایی هویت کودکان داعشی و تحویل دادن آنها به اقوام شان همکاری می کند واین کودکان بدون داشتن اوراق شناسایی طبق قانون عراق افراد بدون والدین شناخته می شوند.

  خانم چلبی همچنین افزود، طبق روال قانونی، عکس کودکان بدون هویت در مطبوعات ونشریات عراق منتشر می شود و اگر درمدت یک سال کسی آنها را شناسایی نکند ، مدارک شناسایی جدید برای آنها صادر می شود.

بحران بین المللی:

محمد عبدالحسن جامعه شناس عراقی در مصاحبه گفت:شناسایی کودکان داعشی در شهر موصل عراق تنها بخشی از مشکلات است و مشکل حادتر آن است که کودکان تروریستها در هر مکانی متولد می شوند.

این کارشناس افزود: دولت عراق آیا باید این کودکان را بعد از بازپروری وکارهای آموزشی به شهروندان خود تبدیل کند و یا اینکه آنها را به کشورشان بازگرداند. اگر مورد دوم انجام گیرد ممکن است این کودکان به بمب های زمان تبدیل گردند.وی درادامه گفت: عراق به کمک سازمان ملل باید تصمیم مناسبی برای این کودکان بگیرد.

محمد عبدالحسن همچنین خاطرنشان کرد:کودکان متولدشده از تروریستها بدون شک آینده ای تاریک دارند. اگر معیارهای حقوق بشر رعایت نگردد واین کودکان بخوبی تربیت نگردد، آنها درآینده به تروریست های بالقوه تبدیل خواهندشد.

این کارشناس عراقی همچنین گفت: سازمان ملل باید به فکر آموزش جهانی برای مقابله با ایده های افراطی باشد.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز

 

 

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار