تبلیغات

روسیه و ترکیه قرارداد اس۴۰۰ را امضا کردند

Article Image

به گزارش تبیین نیوز به نقل از ایرنا، ولادیمیر کوژین دستیار رییس جمهوری روسیه در امور همکاری های فنی-نظامی روز سه شنبه اعلام کرد که پس از مذاکره و توافق های صورت گرفته، این قرار داد بین دو کشور امضا شده است.

وی به خبرگزاری ایتارتاس گفت: اس ۴۰۰ از پیچیده ترین سامانه های جنگ افزاری و دارای مجموعه ای از کارکردهای پیشرفته ارتباطی است.
وی تاکید کرد: می توانم تضمین کنم که همه تصمیم های گرفته شده با منافع راهبردی ما همخوان است و در این رابطه نیز فشار برخی کشورهای غربی کاملا غربی قابل درک است که چرا برای انجام این معامله به ترکیه فشار می آورند.

مقام روسی همچنین از علاقه چندین کشور در جنوب شرق آسیا، خاورمیانه و برخی اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی (شماری از جمهوری های سابق شوروی) برای خرید سامانه اس ۴۰۰ خبر داد.

پایگاه آنلاین روزنامه کامرسانت نیز امروز بدون اشاره به جزییات و ارزش این قرارداد، نوشت که ترکیه پرداخت اول را انجام داده است.

پیشتر موضوع فروش ۱۰ آتشبار روسی اس ۴۰۰ به ترکیه که عضو ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) است، مطرح شده بود.

اس ۴۰۰ که هنوز سامانه انحصاری مورد استفاده ارتش روسیه است با امضای قراردادهایی به چین و ترکیه واگذار می شود و همچنین مذاکراتی با هند در این باره جریان دارد.

به گزارش ایرنا، ترکیه که از سال ۱۹۵۲ عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است از سامانه های پدافند هوایی این سازمان برای پوشش هوایی استفاده می کرد، اما با خروج جنگ افزارهای دفاع هوایی پاتریوت آمریکا و آلمان از در سال ۲۰۱۵، آنکارا خرید سامانه های پدافند موشکی اس ۴۰۰ را در اولویت قرار داد.

از سوی دیگر، روزنامه روسی کامرسانت ۲۳ تیر به نقل از منابع آمریکایی نوشت: ترکیه می خواهد، جنگ افزار پدافند موشکی خود را تولید کند و توافق نامه خرید اس ۴۰۰ از روسیه نیز با همین هدف است.

این رسانه به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا، نوشت: قرارداد تحویل سامانه های پدافندی اس ۴۰۰ به ترکیه دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد.
در همین حال، حسین دیریوز سفیر ترکیه در مسکو اعلام کرده است که عضویت این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی مانع تحویل اس ۴۰۰ به آنکارا نمی شود.

اس ۴۰۰ با پوشش راداری گسترده و توان شلیک همزمان ۷۲موشک و نابودی اهداف تاکتیکی و بالستیکی از پنج تا ۶۰ کیلومتر فاصله و دو تا ۲۷ کیلومتر ارتفاع از پیشرفته ترین سامانه های دفاعی در جهان شناخته می شود.

این سامانه متحرک زمین به هوا که در طول هشت دقیقه از حرکت به حالت استقرار و آماده باش شلیک می رسد، برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن مانند هواپیماهای پارازیت انداز، شناسایی و جاسوسی، راهبردی، بمب افکن و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر جنگ افزارهای پیشرفته کاربرد دارد.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار