تبلیغات

علمای اهل سنت جنایات بر علیه مسلمانان میانمار را محکوم کردند

Article Image

b_0_0_0_10_images_1713676201.jpg

اساس نیوز :علمای اهل سنت ضمن اعتراض به کشتار مسلمانان در کشور میانمار خواستار رسیدگی فوری به این جنایات انسانی و محاکمه عاملان آن شدند.

به گزارش خبرنگار اساس نیوز مولانا ابراهیم فاضلی مدیر حوزه علمیه اهل سنت شورک ملکی مشهد در این باره گفت:خداوند متعال در قرآن کریم از حاکمان کشورهای اسلامی سوال می کند که چرا در پاسخ نسبت به ظلمی که نسبت به مسلمانان روا می رود اعلام جهاد نمی کنید؟

  امروز تمامی ممالک اسلامی از فجایع انسانی که در میانمار رخ می دهد مطلع شده و صدای استمداد طلبی مردم آن را به گوش شنیده اند و پرسش اینجاست که  چرا حکام  کشورهای اسلامی با وجود برخورداری از تجهیزات کامل نظامی چرا ساکت مانده و به هواهای نفسانی خود مشغول هستند؟

 مولانا فاضلی افزود: وظیفه مجاهدین اسلامی این است که درمقابل این مساله واکنش نشان داده و پاسخ مناسب بدهند.وقتی گروهی از مسلمانان مورد ظلم و ستم قرار می گیرند، علما و حکام  کشورها مسوولیت پیدا می کنند تا هرچه سریع تر به رخداد پیش آمده رسیدگی نمایند. زیرا پرداختن  به این مسائل جزو فرایض بشمار می رود.

    مدیرحوزه علمیه شورک ملکی با اشاره به جنگ در سرزمین های اسلامی خاطر نشان ساخت:گروه های داعشی و تکفیری که تا دیروز به بهانه ایجاد عدالت در عراق و سوریه اعلام جهاد کرده بودند ، امروز کجا مانده اند و چرا رسالت شان را در برابر مظالم انجام شده در میانمار انجام نمی دهند؟

  اینها که در زمان به اشغال درآوردن بخش هایی از عراق و سوریه مساجد اماکن متبرکه مسلمانان را مورد  تخریب قرارمی دادند حالا ماهیت استکباری خود را نشان داده و سکوت اختیار کرده اند.

    رحیم آخوند صمدی امام جمعه روستای یکه صعود بخش جرگلان استان خراسان شمالی کشتار مسلمانان در میانمار را بیانگر اوج مظلومیت مسلمانان دانست و گفت:از زمان حوادث 11 سپتامبر،مسلمانان همواره مورد ظلم و ستم استکبار قرار داشته اند.در این سالها ظلم به مسلمانان به رویه غالب در جهان تبدیل شده است .وقت آن شده است تا کشورهای اسلامی به پا خواسته و ریشه جریانات فتنه  گری و درگیری را بخشکانند.

آخوند صمدی اظهار داشت:وظیفه همه ما است که با تقدیم مال و درصورت نیاز با تقدیم جان  خود به کمک برادران دینی خود بشتابیم و تا دیرنشده آنها را از وضعیت فلاکت بار که بسر می برند نجات دهیم. در این زمینه چنانچه اقدام عاجل بعمل نیاید ،فاجعه ادامه یافته و مردم بیگناه بیشتری کشته خواهند شد.

  دراین حال افندی تاج الدین برزکوهی امام جمعه مسجد فاروق اعظم اسالم،صدر اسلام را آغاز دشمنی کفار با مسلمانان دانست و گفت:کفار  در صدر اسلام هر چند که  مسلمانان صدر اسلام را به مدت های طولانی شکنجه و عذاب می کردند، لیکن مسلمانان نیز بی تفاوت ننشسته و پاسخ های لازم را به آنان می دادند و امروز عجیب است که می بینیم اکثر کشورهای اسلامی در برابر فجایع رخ داده درکشور میانمار سکوت احتیار کرده اند.

  افندی برزکوهی تاکید کرد:اسم بشر را نمی توان روی کفار میانماری گذاشت چون هیچ شخصی که نام انسان را بر روی خود دارد، همنوعانش را زنده زنده در آتش نمی سوزاند.بنابراین جنگ اینها تنها با مسلمانها نیست بلکه با انسانیت است.

امام جمعه اهل سنت اسالم نیروی نظامی میانمار را جانداران درنده خو توصیف نموده و استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا و اسرائیل  را مسوول کشتار انسانی درمیانمار دانست.

عبدالرحمان آخوند کر امام جمعه بندرترکمن با تشریح  دردناک بودن اتفاق پیش آمده درکشورمیانمار خواستار پیگیری این مساله از طریق دادگاه بین المللی شد.وی در توضیح بیشتر گفت:آنچه که در گزارشات حقوق بشر سازمان ملل آمده است، وقوع قاجعه انسانی در میانمار را به اثبات می رساند و اگر کشورهای اسلامی متحد بودند ،هیچ احدی نمی توانست این چنین به مسلمانان  بی حرمتی نشان بدهد.

امام جمعه بندرترکمن تحلیل رسانه ها  را درتشریح  وقایع پیش آمده  بسیار اثر گذارخواند و یادآور شد:این واقعه نشان داد که گروه های تکفیری و داعشی که داعیه خلافت بر سرزمین های اسلامی را داشتند در حقیقت عامل استکبارهستند .چرا که اگر آنها واقعا مسلمان بودند به جای کشتار مردم بی دفاع عراق و سوریه به جنگ نیروهای گرگ صفت میانماری می رفتند.

مولوی مراد سلامی امام جمعه اهل سنت مسجد جامع محمد مصطفی سراوان نیز گفت:جهان اسلام مانند کشتی بزرگی است که پس از رفع  فتنه درعراق و سوریه  اکنون از ناحیه میانمار سوراخ شده و نیاز فوری به ترمیم دارد.

 مولوی سلامی افزود:هر چند که اقدام نظامی علیه نظامیان خونخوار میانماری نیازمند اخذ مجوزهای بین المللی است، اما به این بهانه نباید از کنار قضیه بی تفاوت گذشت.این یک آزمایش و امتحان الهی است و باید به خداوند متعال رجوع کرده و بخواهیم عوامل این جنایت ها را به سزای اعمال نگین شان برساند.

  مولانا فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند انجام کمک های فوری به مردم مسلمانان آواره شده میانماری را حائز اهمیت برشمرد و گفت:لازم است تا کشورهای اسلامی با هم متحد شده و با تشکیل نیروهای مشترک المنافع عکس العمل کوبنده را در مقابل مظالمی که به مردم مسلمان می رود نشان دهند.

  امام جمعه اهل سنت  بیرجند ادامه داد:شدت جنایت های انجام شده در میانمار به نحوی است که  مردم مظلوم فلسطین با آن که  به خودشان ظلم می شود ،خواستار رسیدگی به آن شده اند.پس درجایی که ملت های مظلوم نسبت به حوادث میانمار واکنش نشان می دهند، سزاوار نیست که حکام ممالک اسلامی از کنار آن بی تفاوت بگذرند.

خبرنگار:طاهر جانی

 

 

 

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار