تبلیغات

افندی نیکوش : منشا پیدایش گروه های تندرو سیاست های دشمنان اسلام است

Article Image

b_0_0_0_10_images_IMG_6941.jpg

اساس نیوز:افندی محمد امین نیکوش امام جمعه اهل سنت مسجد جامع مولانا خالد شهر اسالم پس از طی چند دوره کلاس های تابستانی که  در کردستان گذراند،  از سن 15 سالگی وارد حوزه علمیه  قره بلاغ در استان گلستان شده و زیر نظر استاد مرحوم یارمحمد آخوند نظری کسب فیض برد.

 ایشان اکثر دوران تحصیلش را درمرکز یاد شده طی کرده و مدتی کوتاهی را نیز از محضر علمای اهل سنت سنندج و مریوان بهره مند شد.با این عالم اهل سنت در محل مسجد جامع مولانا خالد گفتگویی را ترتیب دادیم که از نظر گرامی تان می گذرد.

اساس نیوز:به نظر شما چرا مسلمانان نمی توانند در قبال قتل و عام برادران دینی خود درکشور میانماراقدام اقدام موثری انجام دهند؟

افندی نیکوش: تقریباً تا سال ۱۷۷۴ میلادی مسلمانان میانمار مشکل خاصی نداشته و به امورات خودشان مشغول بودند، طی آن مقطع یک بودایی به نام بوداپایا در کشور مذکور به قدرت  رسیده  و با مسلمانان بنای ناسازگاری گذاشت.وی در اولین اقدامات خود اجرای قوانین اسلامی را ملغی اعلام کرد که دقیقا از آن زمان به بعد اختلافات مسلمانان میانمار با دولت فعلی شروع  شد.

 دراثر سیاست های بوداپایانا حقوق مسلمانان نادیده گرفته  شده وت بعیض‌ها تشدید گردیدند.رفته رفته  مسئله مسلمانان به تدریج به عنوان یک معضل مطرح و کشورهای منطقه  نیز متوجه این موضوع شدند.جریان اختلاف مسلمانان با دولت میانمار پس از گذشت مدتی حتی به سطح بین المللی نیز کشیده  شده است و امروز سازمان های مدافع حقوق بشر جریانات تاسف بار این کشور را با نگرانی دنبال کرده و نسبت به جنایت های انسانی رخ داده در آن واکنش نشان داده است.

   البته شرایط  فعلی باعث اعتراضات گسترده مسلمانان برعلیه  دولت میانمار درکشورهای مختلف از جمله درآمریکا شده و امت اسلامی جنایات بعمل آمده را محکوم کرده اند.شرایط  فعلی  حاکی از آن است که مسلمانان در تلاشند تا در جهت حمایت از برادران خود در کشور میانمار اقدامات موثری را به انجام برسانند.

اساس نیوز:اخیرا برخی رسانه ها تلاش دارند تا اهل سنت ایران را نسبت به آینده خود نا امید کنند تحلیل شما در این باره چیست؟

افندی نیکوش:یکی از درخواست های  مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان از دولت دوازدهم  درسخنرانی هایش این بود که اجازه ندهند تا اهل سنت ایران نسبت به آینده خود ناامید شوند که این خواسته تمامی اهل سنت و جماعت است.

اهل سنت ایران تا به امروز درانجام امورات دینی و مذهبی خود کاملا آزاد عمل کرده است و از این پس نیز چنین خواهد شد.

به نظربنده هرجامعه ای که مذاهب آن می توانند آزادانه فعالیت کرده و دراعیاد و مناسبت ها مراسمات شان را برگزار نمایند، جامعه ی موفقی خواهد بود.لذا حفظ وحدت مهمترین رکن انسجام مذاهب بشمار می رود.

با این حال باید توجه داشت که اهل سنت ایران چه در دوران جنگ تحمیلی و چه در مشارکت های ملی همچون انتخابات نقش بسزایی را ایفا کرده اند و شایسته است نسبت به بکارگیری نخبگان اهل سنت در بدنه دولت اقدامات مفیدی صورت بگیرد.نباید اجازه داد تا رسانه های بیگانه به این مسئله دامن زده و به انتشار مطلب بپردازند.

اساس نیوز:به نظر شما فلسفه ایجاد گروه های تندرو که از اصولی مانند جهاد اسلامی سوء استفاده می کنند چیست؟

افندی نیکوش:آئین رهایی بخش و تمدن ساز اسلام بر پایه رحمت و مهربانی و با شیوهای مسالمت آمیز نازل شده است.در قرآن کریم می فرماید:( وَمَا أَرْسَلْنَاکَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِینَ) انبیاء/۱۰۷(ای رسول خدا) و تو را جز  برای رحمت جهانیان نفرستاده ایم.

  در طول تاریخ  مسلمانان راستین و پیروان حق کاری با کسی نداشته اند و همواره خود را مشغول عبادات و مشغله های حلال دنیایی ساخته اند تا بدینوسیله رزق و روزی حلال به سر سفره خود بیاورند.در طول تاریخ امت های الهی همچون پیامبران شان سعی کرده اند این دلسوزی را نسبت به  سایر هم کیشان خود نیز نشان دهند اما متاسفانه مورد اذیت وآزار قرار گرفته اند.

این قبیل مسائل در صدر اسلام نیز اتفاق افتاده و کفار بیشترین مظالم را نسبت به مسلمانان روا داشته اند.

بنابراین از زمان  حضرت آدم علیه السلام که درآن هابیل از سوی قابیل مورد بی مهری و ظلم قرار گرفت تا مبارزات سایر پیامبران الهی  که همگی از سوی طاغوتیان وستمگران مورد ظلم و تعدی قرار گرفته اند.

در زمان فعلی نیز متاسفانه می بینیم که مسلمانان مورد آماج انواع و اقسام خشونت ها،سنگدلی ها و وحشی گری ها واقع شده اند.ولی نه تنها زبان و قلم مدافعان دروغین حقوق بشر به نفع ایشان نمی چرخد که دشمنان شان مورد تفقد و شفقت واقع می گردند.

 بارزترین و تازه ترین نمونه آن ماجرای دلخراش و تکان دهنده مردم میانمار است که جوامع غیر مسلمانان همگی در برابر این حملات و وحشی گری ها سکوت کرده اند.

  از سوی دیگر اگر می بینیم  درمنطقه ای دیگر به اسم دین اسلام کارهایی می کنند که  نه دین اسلام آن را می پذیرد و نه وجدان انسانی،اینها همه  توطئه هایی است که برعلیه مسلمانان انجام می دهند.کسانی که دست به این گونه اعمال غیر انسانی می زنند، هرگز بویی از اسلام نبرده اند که ما آنها را تندروهای اسلامی بنامیم.

    کجای اسلام اجازه کشتن و سوزاندن و منفجر کردن و تکفیر کردنِ برادران مسلمان را داده است تا برای  آن درجه  کندروی و یا تندروی قایل شویم.امروزه  سر منشا تمامی فرقه های جعلی  که در جهت  بدنام  کردن دین اسلام  برآمده و با مسلمانان می جنگند ، سیاست های یهود و نصارا است که  توانسته اند یک عده افراد بی دین را با پولها و ترفندهای سیاسی خود بفریبند.

اساس نیوز:همانگونه که می دانید امروز استفاده از فضای مجازی در بین جوانان ما رواج گسترده ای یافته است لطفا تهدیدها و فرصت های موجود در فضای مجازی را برای جوانان ما بیان کنید؟

افندی نیکوش:اتخاذ تدابیر کنترلی  در زمینه فناوری های مختلف مِن جمله  فضای مجازی مهم ترین اقدام برای پیشگیری از آسیب های احتمالی است که این پیشگیری و کنترل باید  توسط  والدین در خانواده ها  صورت  بپذیرد.

درکنار والدین  هر فردی  که  با  جوان ما در ارتباط است می تواند در این زمینه  نقش داشته باشد.جوانان  باید فرهنگ استفاده درست از فضای مجازی را بیاموزند و اگر فرهنگ استفاده از این امکانات را بیاموزند  قطعا  پیشرفت خوبی در راستای  دستیابی به اهداف  عالی  خود خواهند داشت.

اساس نیوز:بنظر جنابعالی برای رسیدن دنیای اسلام به دوران شکوفایی باید چه راه کارهایی مد نظر قرار گیرد؟

افندی نیکوش:اندیشمندان در این باره مطالعه قرآن و کتابهای سیره نبوی را مورد اهمیت قرار می دهند. مطالعه زندگی نامه و آشنایی با درجه علمی علمای زحمتکش مذاهب اربعه اهل سنت و جماعت و پیروی از آنان قطعا ما را پایبند به یک قانون و چهارچوبی خواهد ساخت که  بوسیله آن می توانیم همان شکوفایی دوران سلف صالح را مجددا احیا نماییم.همچنان که  تا  به امروز سرزمین هایی که  پایبند به موارد ذکر شده هستند، در دوران شکوفایی  قرار دارند.

اساس نیوز:برای تقویت بیشتر و انسجام عملی میان مذاهب چه پیشنهادی دارید؟

افندی نیکوش:بر کسی پوشیده نیست که جهان اسلام در عصر کنونی با چالش های مختلفی همچون تبلیغات منفی بر ضد اسلام و تلاشهای تفرقه‌ انگیز دشمنانش رو به‌ رو است.دین اسلام دارای قوانین و سنت‌های مخصوص به خود است و ما باید به آنها احترام بگذاریم.هرکسی که این احترام را متقابلا رعایت کند، اختلافات  باقی نخواهند ماند بلکه انسجام نیز به خودی خود ایجاد می شود.

خبرنگار:طاهر جانی

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار