تبلیغات

امام جمعه اهل سنت رضوانشهر: گروه های افراطی آفت بزرگ جهان اسلام هستند

Article Image

b_0_0_0_10_images_IMG_60925.jpg

اساس نیوز:افندی عبدالقادر داداشی امام جمعه اهل سنت رضوانشهر تحصیلات حوزوی خود را در سال 81 درمدرسه علمیه قره بلاغ استان گلستان شروع کرد.ایشان پس از مدتی به اسالم رفته و در مدرسه علمیه مسلمیه آن شهر در محضر استاد مرحوم برهان الدین شهابی به ادامه تحصیل پرداخت.


افندی داداشی تا قبل از فارغ التحصلی  مدتی را نیز از اندیشه های والای استاد سید عثمان ذبیحی بهره مند شد و در فواصل تحصیل، جهت گذراندن برخی کتب به آذربایجان و کردستان رفت.این عالم اهل سنت از سال 88 بعنوان امام جمعه اهل سنت رضوانشهر مشغول به خدمت است.

رضوانشهر مکان مناسبی برای زندگی از جهت امکانات و زیر ساخت ها بشمار می رود.این شهر همچنین به علت نزدیکی به دریا ،جنگل و کوهستان از شرایط اقلیمی متفاوتی برخوردار است.تقریبا 80 درصد مردم رضوانشهر را اهل سنت تشکیل می دهند.

با افندی داداشی در رضوانشهر مصاحبه ای را به انجام رساندیم که تقدیم حضورتان می کنیم .

اساس نیوز:پاره ای از اهل سنت کشور از استاد برهان الدین شهابی و استاد سید عثمان ذبیحی شناخت چندانی ندارند.لطفا درباره شخصیت های علمی این عزیزان توضیح مختصری بفرمایید؟


افندی داداشی : استاد مرحوم شهابی از علمای بزرگوار اهل سنت منطقه تالش درکشور عراق تحصیل کرده و از حضورماموستا قناعت الدین نقشبندی کسب فیض برده است.ایشان در زمان حیاتش جزو ارکان علمی اهل سنت منطقه تالش شناخته می شد.

افندی سید عثمان ذبیحی خوشبختانه درقید حیات هستند.ایشان نیز به لحاظ علمی ازشخصیت های ممتاز منطقه بوده و ازنظرعرفانی به درجه بالایی رسیده است.افندی ذبیحی همان احترامی را دارد که اهل سنت ترکمن صحرا نسبت به استاد مرحوم یارمحمد آخوند نظری قائل هستند.
اساس نیوز:فعالیت های اهل سنت در رضوانشهر به چه نحوی دنبال می شود؟
افندی داداشی:اهل سنت رضوانشهر درامور دینی خودشان با توجه به ارتباطی که با علما دارند و مشورت هایی  که انجام می دهند از آزادی کامل برخوردار بوده و در اعیاد و مناسبت ها مراسم های ویژه ای را برپا می دارند.

تمام توصیه ها براین است که مردم چه شیعه و چه سنی از نمازها و دیگر واجبات خودشان غافل نشوند و وسوسه های شیطانی آنها را بیش از حد با حب دنیا مشغول نکند.البته ما دراینجا کمبود عالم اهل سنت داریم که این مساله ان شاالله درآینده برطرف خواهد شد.
اساس نیوز:جنابعالی هم درترکمن صحرا و هم در کردستان تحصیل کردید.فعالیت های دینی این مناطق را چطور ارزیابی می کنید؟
افندی داداشی:با توجه به مذهب مشترک ما با کردستان و با درنظر گرفتن اینکه گذشتگان ما از حوزه های دینی کردستان فارغ التحصیل شده اند، طبیعی است که وجه اشتراک ما با کردها زیاد باشد.به عبارت دیگر می توان گفت که علمای ما در کردستان آبیاری شده اند.از این رو کردستان برای ما همیشه  قداست خاصی داشته و دارد.

با این حال تا پیش از این در استان مذکور به جای  حوزه های علمیه،حجره ها فعال بودند و هرعالم فارغ التحصیل شده ای که آمادگی تدریس  را در خود می دید می توانست حجره ای  دایر کرده و براساس گنجایش آن  و حمایت هایی  که مردم بعمل می آوردند به تعدادی طلبه درس بدهد.

این شیوه  معمولا ازسوی طلبه های فارغ التحصیل شده بعدی نیز به اجرا درمی آمد و لذا مرکزیتی که تعدادی زیادی طلبه  بتوانند تحت یک مجموعه درس بخوانند وجود نداشت.اما جدیدا در مناطق کردستان و من جمله درپیرانشهر,بانه،جوانرود،دهکلان و ... چند مدرسه دینی بزرگ ساخته شده و بعضی درحال ساخته شدن هستند و می توان گفت که ساختار جدید رو آورده اند.

درمقایسه با کردستان ،مدارس علمی ترکمن صحرا از لحاظ ساختاری یکدست و بزرگ بوده و دراین زمینه بسیار موفق عمل کرده اند.علمای ترکمن صحرا درخصوص تفسیر قرآن کریم که این روزها درمساجد و مکاتب برای سایر مردم نیز ترتیب داده می شود و در زمینه احادیث نقلی از تبحر خاصی برخوردارهستند وغرابت نزدیکی میان برخی از آنها با علمای کردستان وجود دارد.

اساس نیوز:با درنظر گرفتن اینکه ایام حج به تازگی پایان یافته است.یک زائر خانه خدا چگونه می تواند از این موسم الهی به بهترین نحو بهره مند گردد؟


افندی داداشی:حج آنچنان که آموزه های دینی مان می آموزد فرق های زیادی با یک سفر تجاری دارد.این یک سفر برای عبادت و نزدیکی بیشتر با خدا است.خواندن نماز و عبادت اگرچه درمساجد دیگر از ثواب بالایی برخورداراست، اما به یاد داشته باشیم که خانه ای که به زیارتش می رویم خانه خدا نام دارد و مسجدی که در آن نماز می خوانیم مسجد پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله وسلم است.

در روایات آمده است بیشترین چیزی که انسان در نامه اعمالش به نبود آن غبطه می خورد ثواب طواف حج است که نصیب هر بنده ای نمی شود.هرعملی با نیت ارزش پیدا می کند.نیت اگر خوب نباشد عمل انجام شده هرچقدر هم که بزرگ باشد سودی و پاداشی به همراه نخواهد داشت.برعکس انجام  یک عمل هر قدر هم  کوچک که باشد، اما چون با نیت پاک انجام شده است می تواند اجر و پاداش زیادی را  نصیب انسان بکند.


اساس نیوز:گاهی مشاهده می شود که برخی علما اختلافات شان را در فضای مجازی منتشر کرده و با یکدیگر به انجام مناظره می پردازند.آیا برای حل و فصل اختلافات این روش مناسب است؟
افندی داداشی:بنده به شخصه این کار را تایید نمی کنم.این کار مانند تیرکی می ماند که شخص برای تکان دادن آن تلاش می کند اما غافل از آن هست که  خودش هم به همراه تیرک تکان می خورد.انجام این گونه بحث ها درهرشرایطی  ضرر دارد.

چه آن شخصی که درمناظره شکست خورده و حتی آن که پیروز می شود هر دو ضرر می کنند، چرا که کدورت می آورد.فرد شکست خورده  پس از مدتی مایوس شده و از پافشاری روی عقاید و باورهایش کوتاه می آید و فرد پیروز با تعریف و تمجید دیگران مواجه گردیده  و دچار غرور و خود پسندی می شود.

بنابراین جز در وقت اضطرار نباید به این مباحث دامن زد چرا که فایده ای برای امت نداشته و باعث دلسردی مخاطبان می شود.

اساس نیوز:امت اسلامی امروز به جای اینکه اسرائیل را تحت فشار بگذراند به جنگ و درگیری با خودشان مشغول هستند.شما دلیل این مساله را در چه می دانید؟
افندی داداشی:مواردی همچون کوته فکری برخی قدرت های اسلامی،بد فهمی ها و کج فهمی ها دنیای اسلام را به خود مشغول کرده و از سوی دیگر به  گروه های تندرو این امکان را می دهد که با سوء استفاده از ضعف مسلمانان از خودشان حکم صادر کنند.در خصوص تفرقه ای که امروز مسلمانان با آن درگیرند دلایل زیادی می تواند دخالت داشته باشد زیرا یک دلیل به تنهایی نمی تواند امتی را که روزگاری بر تمام عالم حکومت می کرد به چالش بکشاند.

برخی ازحکومت ها دوستان نزدیک خود را فراموش کرده و رو به بیگانگان آورده اند.برخی کشورها مشکلات داخلی پیدا کرده و این باعث شده  تا  دست دوستی به سوی غربی ها دراز کنند.بعضی ا زعالم نماهای کشورهای اطراف به جای آن که معنی جهاد را بدانند با کوچکترین تحرکی حکم جهاد را صادر می کنند و اینها  امکان دارد خودشان را دراختیار دشمن قرار داده باشند.

کسانی هستند که به صرف یاد گرفتن تعدادی عبارت عربی خویشتن را مجتهد فرض کرده و حکم به کافر بودن دیگران می دهند.برفرض هم اگر شخصی دریک مملکت اسلامی کافر هم بشود کسی نمی تواند حکم  اعدام وی را صادر کند وبلکه حکام آن کشور درقبال وی وظایفی را برعهده دارند.

لذا گروه های تندرو آفت امروز جهان اسلام هستند و بنده فکر نمی کنم  تاکنون آفتی بزرگتر و بدتر از این برای امت اسلامی پیش آمده باشد.

b_0_0_0_10_images_IMG_6921.jpg
خبرنگار:طاهر جانی

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار