تبلیغات

حرمت تکفیر اهل قبله در منابع معتبر حدیثی

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_65546546.jpg

اساس نیوز : درحدیث بسیار معتبر وصحیحی از قول رسول اکرم(ص) که در صحیح بخاری ومسلم آمده است:

{اذا قال الرجل لاخیه یا کافر هو باء به احدهما} .هرمردی که به برادر خود بگوید ای کافر همانا آن کفر به یکی از آنان برمی گردد.

همین مضمون حدیث را افراد دیگری نیز از ابوسلمه و از قول پیامبر روایت کرده اند و از جمله از قول عبداله ابن عمر روایت شده است وبا توجه به این که حدیث صحیح ومعتبر بوده مشخص است که پیامبر اکرم چه میزان در روش وسنت خود نسبت به تکفیر کردن مومنان وبرادران دینی حساسیت وتوجه داشته اند وآن را منع می کردند .

 آن حضرت حتی گوینده تکفیر را کافر می خواندند تا جایی که امام بخاری این باب به (کسی که برادر مسلمان خود را بدون دلیل کافر بخواند خود چنان است که گفته است)نام گذاری کرده است.(2)

یا در باب 74 امام بخاری می گوید: " کسی که کفر کسی را ندیده وبه او کافر بگوید از روی توجیه باشد یا نادانی"(3) وبرای گفته اش حدیثی را نقل می کند در مورد این که عمر بن خطاب (رض) به حاطب بن ابی یلتعه گفت همانا منافق است و پیامبر اکرم به حضرت عمر فرمودند:تو چه می دانی؟ خداوند از حالات اهل بدر آگاه بود که گفته است همانا گناهان شما را آمرزیدم.(4)

هم چنین در مورد حدیث فوق( هر مردی که به برادر........) عبدالله ابن عمر(رض) می گوید: اگر طرف واقعا کافر باشد گوینده سخن راست گفته وگناهی ندارد واگر طرف مسلمان باشد گناه نسبت ناروا به گوینده بر می گردد.پس در هر صورت یکی از آنان گناهکارند.(5)

  چه زیبا شیخ الاسلام احمد جامی در توضیح کامل تر این حدیث شریف نبوی می گوید:رسول اکرم می گوید هر که مسلمانی را کافر خواند از دو یکی کافر باشد،چون در هر وقتی که تو مرا کافر می خوانی و من بر مسلمانی خود یقین باشم به همه حال من به قول رسول گرامی تو را کافر دانم. هر چه تو در حق من گویی من نیز در حق تو همان گویم.(6)

  باز برای توضیح بیشتر مطلب به نقل قول هایی از شیخ الاسلام جام در نهصد سال پیش می پردازیم که گویی ناظر وضع کنونی جامعه ما بوده است و ظاهرا در آن برهه از زمان نیز جامعه اسلامی دچار مشکلات مشابه وتکفیری های آن زمان بوده است .

ایشان می گوید:پس چون به حقیقت بنگری همه به یکدیگر گواهی کفر وبدعت فرا دادن گرفتیم... در ادامه ، شیخ جام با گلایه از مفتیانی که با فتواهای خویش، مسلمین را شقه شقه نموده ومبتدع ومشبه ومرجئی ورافضی وصوفی و زعفرانی وبادنجانی ،نامیده اند می گوید:امروز امامان ومفتیان چنین فتوا کردن گرفتند که دست کشت جهودان وترسان حلال است ودست کش هر دست پاک دین پاک مذهب حرام است.(7)

در حدیث معتبر دیگری که هم در صحیح بخاری وهم در صحیح مسلم آمده است پیامبر اکرم فرموده اند:"امرت ان اقائل الناس حتی یقولو لا اله الا الله فقد قال لا اله الا الله فقد عصم منی نفسه وماله الا بحقه وحسابه علی الله"(8)

ترجمه: به من دستور داده شده که با مردم بجنگم تا بگویند لا اله الا الله هر کس که به وحدانیت خداوند اعتراف کند جان ومالش را از جانب من محفوظ می دارد،مگر در مقابل حقی که بر عهده وحساب (نیت وکارهای پنهانی) او با خداست.

آیا از این صریح تر در سنت واحادیث نبوی می توان در حرمت تکفیر اهل قبله چیزی گفت؟وجای تعجب است که چرا به این احادیث صحیح وصریح عمل نشده ومورد توجه قرار نمی گیرند.

در حدیث صحیح دیگری از حضرت انس ابن مالک (رض) واز فرموده پیامبر اکرم نقل شده است که : "من صلی صلاتنا واستقبل قبلتنا واکل ذبیحتنا فذلک المسلم الذی له ذمه الله وذما رسوله فلا تخفروا الله فی ذمته"(9)

ترجمه: هر آن کس که مانند ما نماز بخواند و سوی قبله ما رو کند وذبیحه ما را خورد پس او مسلمان است وبرای او امان خدا ورسول خدا است پس عهد خدا را درباره امان او نشکنید.

 در واقع با این فرموده صریح رسول اکرم در زمان خود به یاران واصحاب وپس از آن به همه مسلمین و علما وحکمای مسلمان در طول تاریخ اسلام تا قیامت فهماندند که با دیدن این نشانه ها در هرمسلمان حتی اگر رای و عقیده او  ( نه در مسلمات اسلام)خلاف نظر ما داشت. نباید با این اتهام وگمان که قبلا مسلمان نیست و از روی نفاق یا ترس ویا هر دلیل دیگری چنین می گوید وچنین اعمالی انجام می دهد او را با چوب تکفیر رانده واز دایره اسلام خارج نمود. بلکه در همواره تاریخ باید در مورد او امان خدا ورسولش را حفظ نمود و حتی از وی حمایت کرد و با بهانه جویی دایره تساهل اسلامی را محدود نکرد.

گردآورنده : عبا محمدنژاد

منابع:

1-صحیح بخاری ،ج6،ص543.

2-صحیح بخاری ،ج6،باب 73.

3-همان باب،باب 74

4- همان ،ج6،ص544

5-لوء لوء ومرجان،ص61.

6-بحار الحقیقه ،ص80.

7-بحارالحقیقه،ص80

8-لوء لوء ومرجان،احادیث مشترک بخاری ومسلم،ص49.

9-علامه نعمانی،معارف الحدیث،ص79، به نقل از بخاری.

 

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار