تبلیغات

افندی برزکوهی:دنیای اسلام گرفتار عدم تحمل و تعصبات غیر ضروری شده است

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_IMG_6986.jpg

اساس نیوز:افندی تاج الدین برزکوهی امام جمعه مسجد جامع فاروق اعظم (رضی الله عنه)شهر اسالم در اوایل انقلاب اسلامی به دلیل آن که دریک خانواده مذهبی پرورش یافته بود، پس ازاتمام دوره ابتدایی با راهنمایی پدرگرامی اش تصمیم به تحصیل در مدرسه دینی گرفته  و درمدرسه دینی روستای چلوند (واقع دربخش لوندویل شهرستان آستارا) ثبت نام نمود.


ایشان پس از دو سال و همزمان با آغاز بکار مدرسه دینی اهل سنت هشتپر در آنجا به ادامه تحصل پرداخت.افندی برزکوهی مدتی هم در کردستان مشغول به تحصیل بود و با اتمام تحصیلاتش به تالش مراجعت نمود.


با این عالم اهل سنت درمحل مسجد جامع فاروق اعظم (رضی الله عنه) مصاحبه ای را ترتیب دادیم که به اتفاق می خوانیم.
اساس نیوز:لطفا درابتدا مختصری درباره بافت مذهبی مردم منطقه تالش توضیح بفرمایید؟


افندی برزکوهی: منطقه تالش را به لحاظ جمعیتی اکثرا جمعیت بومی آن تشکیل می دهند و درصد کمی آمده از شهرهای اطراف همچون خلخال هستند.هشتاد درصد مردم  این منطقه جزو اهل سنت شافعی مذهب بشمار می روند که بخش اسالم نیز همین درصد اهل سنت دارد.


علاقمندان به تحصیلات حوزوی درگذشته از این منطقه به دلیل نبود مدارس دینی به کردستان و حوزه های مختلف کشور عراق سفر کرده و از آنجا که امکانات رفت و آمد به سهولت مهیا نبود تا سالیان درازی را در آنجا می ماندند.


  الان خوشبختانه بسیاری از مشکلات برطرف گردیده و شهر اسالم به لطف توجهات بعمل آمده دارای حوزه علمیه است که علاوه بر براداران علاقمند،خواهران نیز از امکان تحصیلات حوزوی بهره مند هستند.طلاب اهل سنت تالش پس از فارغ التحصیلی به روستاهای خودشان رفته و به امامت جمعه و مساجد مشغول می شوند.این علما همچنین درکنار پرداختن به امور مسجد برای  سنین مختلف  مردم برنامه های جانبی و جلسات قرآنی دایر می کنند تا معلومات دینی علاقمندان افزایش یابد.


اساس نیوز:فعالیت های جانبی مسجد جامع فاروق اعظم (رضی الله عنه) که جنابعالی امامت آن را به عهده دارید به چه نحو دنبال می شود؟
افندی برزکوهی:این مسجد جامع که  با شهرت  بالایش زبانزد خاص و عام است به نوعی مرکزیت مساجد اهل سنت منطقه بحساب آمده و نقش محوری ایفا می کند.ما درجهت هدفمندسازی برنامه های مان برای این مرکز ،مجوز برگزاری کلاس های قرآنی گرفتیم که همه ساله بین 800 الی 1000 قرآن آموز در آن به یادگیری آیات الهی مشغول می پردازند.به غیر از این ،کانال خبری مسجد جامع را راه اندازی کرده و این کانال جهت بازدید علاقمندان فعال است.


برنامه های مناسبتی هم داریم و درایام ماه مبارک رمضان همه روزه سخنرانانی را دعوت می کنیم تا برای مردم صحبت نمایند.اخیرا ساختمانی را هم در داخل محوطه مسجد جامع به منظور برپایی کلاس های قرآنی احداث کردیم که پس از راه اندازی شدن،انشاالله از تجربیات اساتید حوزوی نیز بهره مند خواهیم شد.
اساس نیوز: اهل سنت ایران همواره بیشترین مشارکت را در مسائل اجتماعی کشور همچون انتخابات داشته و بخوبی توانستنه اند وحدت را درمیان مذاهب مختلف را تقویت نمایند.نظرجنابعالی دراین باره چیست؟
افندی برزکوهی:بنده نیز دراین خصوص با شما موافق هستم.اهتمام اهل سنت ایران درعرصه های انتخاباتی بی تردید همیشه وجود داشته و در انتخابات خبرگان رهبری که هم زمان با انتخابات ریاست جمهوری بود اهل سنت اسالم از مجموع 32 هزار رای مجموع،21 هزاز رای را به کاندیدای اهل تشییع  حوزه انتخابیه دادند که این خود دلیل خوبی بر نظر موافق اهل سنت برمساله تحکیم وحدت درکشور است.


مناسبت های مذهبی هم هستند که درآنها مشارکت کامل داریم و نحوه مشارکت ما در مراسمات به نوعی است که حتی اگر بر انجام یک مراسم خاص معتقد هم که نباشیم ولی برای تحکیم  پایه های وحدت ،در آن مراسم حضور پیدا کرده  وهمدلی خود را به میزبان مجلس نشان می دهیم.


اساس نیوز: از دیدگاه جنابعالی درمیان مذاهب اسلامی تعصبات مذهبی به چه میزان درمیان اهل سنت نمود داشته است؟
افندی برزکوهی:اهل سنت واقعی نمی تواند تعصب بی جا داشته باشد و ندارد.این مساله  که ما نسبت به خودمان در برابر اهل تشییع تعصب داریم به هیچ وجه واقعیت ندارد.برخی ها با تصورات واهی خیال می کنند ما نسبت به امامان و ائمه بی تفاوت هستیم حال آنکه ائمه به یک مذهب و یا فرقه خاص تعلق ندارند.


اگر شما به اسامی بچه های اهل سنت نگاه کنید می بینید که بیشتراسامی برگرفته شده از نام امامان و ائمه است و همگی آنها با کارنامه درخشان جزو افتخارات اسلامی اهل سنت شمرده می شوند.

b_400_400_16777215_10_images_IMG_6991.jpg
اساس نیوز:یکی ازمهمترین اقدامات گروه های داعشی و تکفیری تشویق اعضای جوان به انجام عملیات های انتحاری است.به عقیده شما آیا انجام این گونه عملیات  در دین اسلام  از مشروعیت برخوردار است؟
افندی برزکوهی:اسلام به پیروانش اجازه چنین اعمالی را نداده است و ازاین پس هم نخواهد داد.آنچه که ما امروز درغالب عملیات های انتحاری و برعلیه ملت های مسلمان می بینیم،  برخواسته از تفکرات غربی و یهودی است.


دشمن یهودی که در صدر آنها سردمداران اسرائیلی قرار گرفته اند با اجیر کردن و تطمیع افراد ساده لوح با استفاده ازمنابع هنگفت مالی قصد دارند تا مسلمان ها را به جان هم انداخته و با به راه انداختن جنگ های مذهبی،امت اسلام را از درون خراب کنند.


بنابراین انجام عملیات های انتحاری،سربریدن افراد بی گناه با شعارالله اکبر،حمله به سرزمین های اسلامی دیگر و نظایر آن تنها با هدف کسب درآمد انجام می شود و اسلام  هرگزاجازه چنین اعمالی را صادر نکرده است.
دشمنی گروه هایی تندرو با اسلام  که با بهانه قرار دادن دستورات دین الهی دست به این قبیل اعمال می زنند، کمتر از استعمارگران نبوده و نیست .چرا که آنها با دست زدن به اعمال بسیار زشت و وقیح،شان انسانی را هم زیر سوال برده اند.


اساس نیوز:اختلاف موجود بین مسلمانان در ادامه دار شدن فتنه داعشی تکفیری چقدر اثرگذاربوده است؟
افندی برزکویی:اگر انسان به خاطر خداوند متعال حرکت کند بی شک نصرت خداوند نیز با وی خواهد بود.کسی که به رب متعال ایمان واقعی داشته باشد الله تعالی خودش مدافع وی می شود.


این یک واقعیت است که مسلمان ها از قرآن کریم و شریعت فاصله گرفته و به دنیا دل مشغول هستند.کشورهای اسلامی امروز گرفتار تجمل گرایی شده و به هواهای نفسانی شان گرفتارشده اند.


قدرت تحمل خود را برای شنیدن و پذیرش حرف های یکدیگر کم کرده و قدرت مخالفت ورزی مان را تقویت کرده ایم.اینها باعث می شود تا به جای حمایت از یکدیگر درصدد تخریب هم برآمده و دست دوستی را به سوی بیگانگان دراز کنیم.باید از گذشته درس گرفته و با کم کردن فاصله ها حامی و پشتیبان هم باشیم.


اساس نیوز:با توجه به قرار گرفتن درماه ذی الحجه،یک فرد مسلمان چگونه باید از فضیلت و معنویت موسم حج بهره مند گردد؟
افندی برزکوهی:این مساله ای است که بستگی به اعمال پیش از رفتن ما به زیارت بیت الله الحرام دارد.مطلب این است که همه انسان هایی که به حج می روند یکی کمتر و یکی بیشتر اعمال مربوطه را برجای می آورد. اما اینکه اعمال او پذیرفته خواهد شد یا خیر این بستگی به الله متعال دارد.


فردی که به حج می رود قبل از رفتن حتما باید حساب مالی اش پاک شده باشد.کسی که به حج می رود باید دقت کند که مبلغ آن از چه راهی بدست آمده است تا حق الناس داخل آن نباشد.رفتن  به حج شاید برای خیلی ها آسان امر آسانی باشد، اما مهم چگونه رفتن است.باید به این فکر کنیم که چه تحولی باعث رفتن ما برای زیارت خانه خدا شده است.


ازسوی دیگر وظیفه مبلغین ما است که به زائرین بفهمانند حج یک عبادتگاه است وبا تجارتگاه فرق دارد.امروز رفتن به حج با استفاده از وسایل پیشرفته و متنوع بسیار آسان شده است. لیکن این آسان شدن تاثیری درفرایض آن نمی گذارد و هر واجبی می باید دروقت خودش به انجام برسد.


کسی که از حج به خانه برمی گردد از نظر ظاهری تفاوتی با دیگران  پیدا نمی کند، بلکه باید ببیند که زیارت معبد الهی چه تحولی در وی به وجود آورده است وچگونه می تواند اثر آن را در خود حفظ نماید.

b_400_400_16777215_10_images_IMG_7011.jpg
خبرنگار:طاهر جانی

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار