تبلیغات

تکفیر و مخاطرات آن بر امت اسلامی

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_b46306910515e690a0347c5550609b32.jpg

اساس نیوز،عبید الله جمالزائی:کفر از نگاه شرع،انکار علم به چیزی است که ضرورتا از دین حضرت محمد(ص) و نبوت وی،گرفته شده است،مانند:واجب بودن اقامه نماز،حرام بودن زنا و مانند آن.

تکفیر بر وزن تفعیل از واژه کفر که مصدر کفر می باشد گرفته شده است:گفته می شود:کفره،یعنی به او نسبت کفر داد.(1)

صلاحیت صدورحکم تکفیر

آیا هر انسانی می تواند حکم کفر دهد؟

حکم کفر مسئله ای فقهی است:بدین معنا که کفر،حکمی شرعی و مربوط به فعل مکلفین است.از این رو صدور چنین حکمی ویژه مفتیان وقضات است و هر شخصی نمی تواند حکم تکفیر صادر کند.

شکل گیری تکفیر

   پدیده تکفیر از صدر اول اسلام در میان امت اسلامی موجود بوده وتا عصر حاضر ادامه دارد.آغاز فتنه طایفه تکفیر به دوران رسول اکرم(ص)باز می گردد.چنان که مسلم در کتاب صحیح بخاری از ابو سعید خدری(رض) نقل کرده است:در حالی که رسول اکرم(ص) غنایم را تقسیم می کرد،عبدالله بن ذی الخویصره تمیمی گفت: ای رسول خدا عادلانه تقسیم کن.

   رسول خدا در پاسخ به وی گفت:وای بر تو،در صورتی که من عادل نباشم،چه کسی عادل خواهد بود؟ (2)خوارج و مارقین کسانی هستند که بر امیر المومنین علی (رض) و صحابه همراه وی خروج کردند.

    خوارج کسانی هستند که به شکل ناجوانمردانه برای قتل امیر المومنین علی مرتضی (رض) نقشه کشیدند.آنها اسامی بسیاری دارند،نظیر:حروریه و در ابتدای کار،محور فکری ایشان،تکفیر برخی از صحابه و مباح دانستن ریختن خون آن ها بود،اما با گذشت زمان،به راه نادرست رفته تا در نهایت از فرقه های گمراهی شدند که هدف شان تکفیر حکام سرزمین های اسلامی و محکومان بود.

   آنان تلاش کردند که قدرت را به وسیله سلاح بستانند که این موضوع در منهج تکفیریت و نیز آنچه که     گروه های تندرو جدید بر آن  تاکید دارند و به کار می برند،به عنوان قضیه ای محوری و اساسی می باشد.

  ریشه های تاریخی اندیشه تکفیریان عصر جدید از حیث تصورات و نیز شیوه ها،آن ها را به خوارج دوره نخست مرتبط نمی سازد،بلکه  از حیث ساختار درونی و طرز فکر،این دو گروه را به هم مرتبط می سازد.

   زیرا طرز فکر اینان سبب شده که احساس انتقام در آن ها شعله ور شده و نگاهی نادرست به اطرافیان داشته باشند.آن ها عناصر تخریبی هستند که همچون بمب ساعتی هر لحظه آماده انفجارند تا به هدفی نادرست و تباه شده دست پیدا کنند و به تعبیر قرآن(چون سرابی در زمینی هموارند که تشنه،آن را آبی می پندارند،چون بدان رسد،آن را چیزی نیابد.

تکفیر، بزرگترین خطر برای مسلمانان

وظیفه هر مسلمانی است تا زمانی که در عرصه شرعی برای وی مسجل نشده باشد،در این امر بزرگ خود را دخالت ندهد.امام شوکانی (رح) در این باره می گوید:

   بر هیچ مسلمانی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد شایسته نیست تا بر خارج شدن شخص مسلمانی از دین اسلام و داخل شدنش در کفر حکم دهد،مگر با دلایل قطعی آشکارتر از خورشیدی که در روز می تابد.

    در احادیث صحیح روایت شده از گروهی از صحابه که:هر کس به برادرش بگوید:ای کافر.گناه این نسبت را،یکی از آن دو بر دوش کشیده است.خداوند می فرماید:(ولاتقف مالیس لک به علم ان السمع والبصر والفواد کل اولئک کان عنه مسولا).وچیزی را که بدان علم نداری پیروی مکن همانا گوش و چشم و قلب،همه آنها مورد سوال واقع خواهند شد.(2)

پیامدهای تکفیر برامت اسلامی

1-تکفیر سبب تفرقه و اختلاف در جوامع و پر کردن قلب ها از کینه و دشمنی و نیز بدگمانی به مسلمانان و پیگیری لغزش ها و اشتباهات آنان می شود.

2-تکفیر سبب از بین رفتن کلیات و ضروریات و مقاصد پنچ گانه ای می شود که شریعت بر حفظ آن ها توافق کرده است:تکفیر سبب خونریزی و مباح دانستن آن شده و این امر را بر اساس پندار باطل خود،مایه نزدیکی به خداوند،حلال شمردن اموال،و ریختن آبروی مردم تلقی می کنند که نتیجه آن از بین رفتن بنیادها،ناامنی وایجاد ترس و هراس در میان مومنان است.

3-تکفیر وفاسق دانستن،خود امری بسیار مهم است که هر کس وظیفه خویش را در آن نداند،گمراه شده و دیگران را به گمراهی می کشاند.

4-تکفیر سبب تحریف امور دین و تفسیر نادرست متون بر اساس سلایق شخصی می شود.

5-تکفیر از نشر و گسترش اسلام جلو گیری می کند.

6-تکفیر سبب اختلاف میان حکام و مردم می گردد بدین گونه که مردم به حکام نسبت کفر می دهند و هر کس در خواست آنها را اجابت نکند به وی نسبت کفر می دهند زیرا که اینان بر این باورند که حکام بر اساس شرع الهی عمل نکرده و چون مردم از این امر راضی و خوشنود هستند در نتیجه مانند حکام کافر می باشند.

1-مفردات الفاظ القرآن1/716

2-صحیح البخاری

3-اسراء/36

ابو طاها جمالزایی کارشناس علوم قرآنی و حدیث

 

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار