تبلیغات

نماز جمعه مورخه ۲۰ مردادماه شهر مشهدریزه به امامت مولوی عبدالکریم علی بائی امام جمعه موقت شهر اقامه گردید

Article Image

نماز جمعه مورخه ۲۰ مردادماه شهر مشهدریزه به امامت مولوی عبدالکریم علی بائی امام جمعه موقت شهر اقامه گردید .
سخنران پیش از خطبه ها جناب مولوی محمود ملا محمدی بودند. ایشان با تلاوت آیه۹۷ سوره مبارکه آل عمران موضوع سخنانشان را به حج و فضایل آن اختصاص دادند و با بیان اینکه ماه های حج ماه های معینی است فرمودند حج بر کسی که استطاعت مالی و بدنی دارد فرض است.
مولوی محمدی در بخش دیگری از سخنانشان با قرائت حدیثی از پیامبر(ص) ارکان اسلام را بر پنج چیز دانستند که حج نیز از ارکان پنج گانه اسلام است که در سال ۶ هجری بر پیامبر (ص) فرض شده است و نسبت به اهمیت بیت الله الحرام فرمودند که با توجه به تفسیر کبیر اولین خشکی روی زمین محل بیت الله بوده که توسعه یافته. و اولین بانی بیت الله بعد از طوفان نوح حضرت ابراهیم و اسماعیل علیهما السلام بودند.
خطیب نماز جمعه مشهدریزه در ادامه سخنی از امام ولی الله محدث دهلوی نقل کردند که فرمودند:بسا اوقات در دل انسان شور و شوقی ایجاد می شود که با نماز و روزه فروکش نمی کند اما با دیدن بیت الله الحرام و روضه اطهر پیامبر (ص) تکمیل می شود . ایشان سپس درباره حج حدیثی از پیامبر(ص) را نقل نمودند که رسول خدا (ص) فرمودند کسی که قدرت مالی و بدنی داردو حج بر او فرض شده باید سریعا به حج برودو مقدمات سفر را فراهم کندو در خصوص ارزش حرمین شریفین فرمودند: ثواب یک رکعت نماز در مسجد الحرام برابر با ۱۰۰هزار رکعت در جای دیگر است و در مسجدالنبی ۵۰هزار برابر است و از حجاج خواستند تا نسبت به اقامه نماز در حرمین کوتاهی نکنند.
مولوی محمدی درمورد اولین دعای حاجی سخنی از حضرت حکیم محمد اختر بیان کردند که ایشان فرمودند شخص در اولین نظر دعا کند تا خدا لقا و رضایش را نصیب او بکند و بگوید خدایا من فقط تو را می خواهم و در ادامه برای خود و دیگران دعا کند.
هر شخص باید توجه کند که سرزمین حرمین شریفین مکانی بسیار مقدس است و محل اجابت دعا هست؛ پیامبر(ص) و صحابه در آنجا نماز خواندند و اعمال انجام دادند با ناملایمات روبرو شدند و شهید شدند ایشان خطاب به حجاج فرمودند: حاجی بداند که بهترین عمل در مکه طواف بیت الله است سپس تلاوت قرآن و اقامه نماز و اگر خسته شد بر کعبه نظر کندو بهترین عمل در مدینه منوره فرستادن درود بر پیامبر(ص) می باشد. سختی ها را تحمل کنید و تنها به عبادت مشغول باشید.
امام مسجد پیامبر اعظم حجاج را نسبت به بزرگداشت واقعاتی که بر مسلمین صدر اسلام و پیامبر(ص) افتاده تشویق نموده و افزودند خدمات صحابه را در نظر داشته باشیدوی در ادامه سخنانشان از همه خواستند با خارج کردن کل سود از مالشان نسبت به این مهم اقدام کنند و با حلالیت خواستن از کسانی که بر گردنشان حقی دارند سبکبال به آن سرزمین بروند .
مولوی محمود ملا محمدی در پایان عرایضشان متابعت از سیره نبوی را چه قبل از اعزام و چه بعد از بازگشت از حج خواستار شدند.و از همه و بخصوص از حجاج خواستند تا نسبت به پایبندی به نماز ها کوشا باشندو اعمال و معاملات و معاشرات خود را اصلاح کنند.

منبع: https://t.me/maulanaAlibaei

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار