تبلیغات

گزارش کوتاهی از سفر یک عالم ترکمن به سیستان و بلوچستان

Article Image

b_0_0_0_10_images_IMG_6219.jpg

اساس نیوز : سفر ما از روز سه شنبه از گرگان آغاز شد و به محض ورود به زاهدان و رفع خستگی و استراحت به دیدار اساتید وحوزه های علمیه اهل سنت و شرکت در مراسم دانش آموختگان حوزه علمیه و مسجد مکی زاهدان، که به دو روز انجامید ،شرکت کرده و راه خود را بطرف گشت سراوان درپیش گرفتیم.هوا بشدت گرم و راه طولانی بود.

هدف از سفر دیدار وآشنایی با علما و حوزه های علمیه ودیداروگفتگو درمورد مسایل مهم جهان اسلام بود.شهر گشت بین شهرستان سراوان وخاش قرار داشت.ازطرف جنوب شرقی به سراوان واز طرف شمال غربی نیز به خاش منتهی می گردد.

ساکنان آن قوم بلوچ و از دو طایفه بزرگ حسین بر وگمشاد زهی هستند.ما با هیاتی از دوستان  و یک راه بلد قبل از نماز عصر وارد شهر گشت سراوان شدیم .گشت ازشهرهای سیستان وبلوچستان است که این شهر بیشتر با حوزه علمیه عین العلوم شناخته می شود که اولین حوزه علمیه در آن منطقه می باشد.

   بالاخره بعد از طی مسافتی طولانی وارد شهر گشت سراوان شده و با مردم پاک وساده بلوچ مواجه شدیم .قبل از ورود به حوزه علمیه عین العلوم گشت،حال وهوای روحانی خاصی به ما دست داد .مخصوصا نقش ونگار وطرح قدیمی مسجد جامع آن.طلاب ما را به گرمی پذیرفته وبه اتاق مهمانان بدرقه نمودند.بعداز استراحت در مهمانسرای حوزه ،با اساتید آنجا دیدار کردیم .گفتگوهایی نیز با برخی از اساتید این حوزه داشتیم .

  حوزه علمیه عین العلوم گشت سراوان باسابقه ترین حوزه های علمیه اهل سنت سیستان وبلوچستان است. قدمت آن نزدیک بر 73 سال است که همواره در عرصه نشر علم وخدمت به دین ومردم فعالیت دارد وتا کنون صدها تن از طلاب  مناطق مختلف ایران وکشورهای همسایه ،از این منبع علم و زلال سیراب شده و به خدمت و فعالیت دینی اشتغال دارند .این مرکز علم تاکنون درآموزش قرآن نقش بسزایی را درآن منطقه ایفا کرده است.

   این مرکز دینی در سال 1318 ش. به دست عارف بزرگ بلوچستان بنام امام سید عبدالواحد سیدزاده ملقب به حضرت صاحب (رح) (1294-1375)که از نظرعلم واخلاق زبانزد خاص وعام وشخص زاهدی بودند ،بنا شد.ایشان بعد از آموختن علوم ابتدایی در زادگاه خود به هندوستان هجرت کرده و از محضر اساتید بزرگی همچون مولانا خیر محمد مهاجر مکی و از اساتید برجسته دیگری نیز انواع علوم فقهی را فرا گرفته ودر سال 1318 به گشت برگشته ومدرسه دینی عین العلوم را بنا نهاد است.

   حوزه علمیه عین العلوم گشت سراوان دارای سه باب ساختمان است .یک ساختمان دوطبقه مشتمل بر 24 اتاق.طبقه همکف خوابگاه طلاب وطبقه دیگر آن کلاس ها برگزار می شود.یک ساختمان دیگر دارای 10 اتاق خواب وساختمان دیگر چهار طبقه می باشد وهر طبقه آن مشتمل بر9 اتاق است.

b_0_0_0_10_images_IMG_6162.jpg

   طبقه همکف مربوط به امور اداری وکتابخانه ،سه طبقه دیگر نیز خوابگاه وکلاس های تخصصی وهمچنین اتاق کامپیوترهستند. مدرسه داری اتاق  دارالافتاء وسالنی نیز برای مهمانان می باشد که در دارالافتاء حوزه روزانه به مسائل واختلافات مردم رسیدگی وجواب داده می شود. یک ساختمان جداگانه ای برای انبار وآشپزخانه وسالن غذا خوری برای طلاب تدارک دیده شده است.

کتابهایی که در این مدرسه دینی موجود می باشد بیشتر بزبان های عربی،فارسی،اردو وانگلیسی وهمچنین زبان محلی بلوچی موجود می باشد که حدودا نزدیک 10000 جلد می رسد.

در این مدرسه درس های تفسیر ،علوم قرآنی ،حدیث ،فقه واصول فقه، عقاید وکلام،منطق وفلسفه، اصول افتاء ،تجوید ونحووغیره تدریس می شود.کلیه هزینه های این حوزه علمیه از طریق کمک های مردمی اداره می شود.

مسجد جامع خواجه (واجه) با معماری بسیار زیبا ودل انگیز چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.قدمت این مسجد بالغ بر 70 سال می رسد و از یادگارعالم وعارف بزرگ ،علامه سید عبدالواحد سیدزاده(شاه گشتی) می باشد.

این مسجد زیبا با دومناره وچند گلدسته زیبا معماری شده است وآرامش خاصی را به انسان می دهد.

در این سفر به ملاقات مدیر فعلی این مرکز علوم دینی مولانا سید محمد یوسف حسین پور که خود از فارغ التحصیلان قاسم العلوم ملتان ودوره تخصص فی الحدیث از جامعه العلوم الاسلامیه بنوری تاون کراچی می باشد رفته واز فرمایشات ایشان نیز استفاده نمودیم.ایشان نیز مثل اساتید گذشته واجداد خود انسانی متواضع وساده زیست وخاشع بودند.

در ادامه این سفرنماز عشاء را در مسجد جامع خواجه (واجه)گشت با امامت مولوی که صدای زیبایی داشت اقامه کردیم از مسجد که خارج شدیم،به منزل مسول امورمالی وافتاء حوزه،جناب مولانا مفتی خالد دهواری رفته واز نصایح آن بزرگوارمستفیض شدیم. سخنان مولانا مفتی خالد عرفانی و متصوفانه بود .

سادگی و بی‌تکلفی ازنشانه های  بارز منزل مولانا مفتی خالد دهواری بود. دوتن ازطلاب جوان هم آن‌جا حضور داشتند. مولانا مفتی خالد که ازدرد پاها  رنج می‌برد برروی صندلی نشسته بود ودرمورد گذشتگان وعرفا صحبت به میان آمد ودقایقی از آنان برای ما بیان کرد .ایشان بجز درعلوم فقهی ،بر علوم عرفانی نیز تسلت کافی داشت .

  فردای آن روز قبل از نماز ظهر خدمت یکی از اساتید برجسته عین العلوم گشت،جناب مولانا عبدالکریم حسین پور پژوهشگر وشاعر اسلامی که با اخلاقی متواضع ومتبسم وبا چهره ای گشاده از ما پذیرایی کردند .

نهار را در منزل مولوی جوانی که تازه عروسی کرده بود و به قصد تکمیل دروس حوزوی خود به آنجا کوچ کرده بود  صرف کردیم . مولوی جوان با ارائه  توضیحاتی در مورد دلاوری‌ها مردم بلوچ، کوهی را که کمی آن  طرف از خانه اش بود به ما نشان داد وگفت که این کوه شهیدان است .

گفته می‌شود: آن‌جا زمانی مردم دلاور گشت با نیروهای متجاوز انگلیسی جنگیده‌ و بسیاری شهید شده‌اند.

پس از بازدید از مدرسه عین العلوم گشت،با یکی از اساتید آن حوزه به زیارت آرامگاه حضرت مولانا سید عبدالواحد گشتی رحمه‌الله (حضرت صاحب) رفتیم و از علما ومهمان‌نواز گشتی ها خداحافظی کردیم.

لازم بذکر است که سیستم آموزشی این حوزه مانند سایر حوزه های علمیه بلوچستان،همان برنامه آموزشی شبه قاره هند است ودوره های آموزشی آن یازده ساله می باشد.این مرکز علوم دینی به غیر از تدریس علوم دینی، تالیف وترجمه وسایر امور فرهنگی را نیز برعهده دارد.

محقق: عبا آخوند محمدنژاد

b_0_0_0_10_images_photo_20170802_124144.jpg

 

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار