تبلیغات

مولانا دوست‌محمد رئیسی: بزرگ‌ترین موفقیت، داشتن ایمان و عمل صالح است

Article Image

مولانا دوست‌محمد رئیسی، شیخ الحدیث مدرسه علوم دینی شمس‌العلوم ایرانشهر در جمع نمازگزاران مسجدجامع نور ایرانشهر (۱۳مرداد۱۳۹۶ش-۱۱ذی‌القعده۱۴۳۸ق) در مورد «ایمان» و «اهمیت اعمال صالح در زندگی» به ایراد سخن پرداختند.

ایشان گفتند: خداوند متعال به ما نعمت بزرگ ایمان را عطا نموده؛ ایمان چنان نعمتی است که در حدیث  می‌آید: تا وقتی کلمه لا اله الا الله در دنیا گفته می‌شود، نظام دنیا برقرار است، اما اگر در زمانی هیچ گوینده‌ای برای این کلمه نباشد پس قیامت می‌شود. بنابراین به برکت ایمان مومنان، نظام دنیا برقرار است. همچنین حضرت حذیفه روایت می‌کند که ایمان مانند پارچه کهنه می‌شود، زمانه‌ای می‌آید که هیچ کس نمی‌داند نماز و روزه چیست، قرآن از دل‌ها محو می‌شود و علم علما از سینه‌شان برداشته می‌شود تا اینکه برخی از افراد کهنسال می‌گویند: ما از پدران خود می‌شنیدیم که کلمه لا اله الا الله را می‌گفتند، پس همه شروع به گفتن این کلمه می‌کنند. شاگرد حذیفه از وی می‌پرسد: وقتی نماز و روزه نیست، این کلمه چه نفعی به آنها می‌دهد؟ حضرت حذیفه گفت: به برکت همین کلمه روزی از جهنم آزاد می‌شوند.

مولانا دوست‌محمد رئیسی با تلاوت آیه ۹۷ سوره نحل «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَيَاةً طَيِّبَةً»؛ گفتند: خداوند متعال می‌فرماید: هر كس از مرد يا زن كار شايسته كند و مؤمن باشد قطعا او را حیات طیبه بخشيم. حیات طیبه به زندگی‌ای گفته می‌شود که در آن آرامش و سکون است و هیچ گونه پریشانی در آن وجود ندارد. این پاداش دنیوی است و در مورد پاداش اخروی می‌فرماید: وَلَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ؛ و مسلما به آنان بهتر از آنچه انجام مى‏دادند پاداش خواهيم داد. خداوند در هر دو جهان وعده کامیابی می‌دهد اما شرطش ایمان و اعمال است. مال و ثروت، پست و مقام انسان را کامیاب نمی‌کند. بزرگ‌ترین کامیابی و موفقیت را دارا بودن ایمان و عمل بیان کرده است.

ایشان ادامه دادند: در حدیث می‌آید که فتنه‌هایی همچون شب تاریک خواهد آمد. انسان در چنین زمانی که مثل شب سیاه و تاریک است، راه موفقیت را گم می‌کند مگر اینکه چراغی داشته باشد و آن تلاوت قرآن،‌ ذکر الله و پایبندی به دعاهای ماثوره است. به همین خاطر پیامبر فرمودند: به طرف اعمال خیر با شتاب بروید.

شیخ الحدیث شمس العلوم ایرانشهر با اشاره با داستان قوم سبأ گفتند: خداوند داستان‌های اقوام پیشین را برای پند گرفتن ما بیان می‌کند. قوم سبأ قومی بود که در ناز و نعمت قرار داشتند. سد بزرگی داشتند که برای کشاورزی از آبش استفاده می‌کردند. باغ‌های‌شان انواع میوه داشت و به قدری زیاد بود که اگر کسی سبدی بر سر می‌ذاشت و زیر درختان قدم می‌زد و تا وقتی بیرون می‌شد خود به خود پر می‌شد، حشرات موذی در آن وجود نداشت، خداوند برای آنها ۱۳پیامبر فرستاد. نسل اول آنها مومن بود اما بعدها نسل‌های بعدی ناسپاسی کردند و خداوند متعال آن سد بزرگ را سبب ویرانی‌شان قرار داد. باغ‌های‌شان از بین رفت. خداوند متعال به ما هشدار می‌دهد اگر شکرگزار باشید، نعمت‌ها را از شما نمی‌گیرد، اما اگر ناسپاسی کنید نعمت‌ها را از شما می‌گیرد. مقداری به گذشته و زمان قدیم فکر کنیم که چه برکات فراوانی وجود داشت، اما بر اثر نافرمانی ما از همه این برکات محرومیم. تنها راه برون‌رفت، استغفار است. از خداوند آمرزش بخواهیم. نتیجه استغفار، برکات زیاد و نعمت‌های فراوان است.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار