تبلیغات

قدس و مسجدالاقصی از نظر دینی و تاریخی از آن ماست

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_Ekran_A54545467896.jpg

اساس نیوز : مطلبی به قلم " سیامی آک یل " که در روزنامه " milligazete " چاپ ترکیه به چاپ رسیده است . نویسنده با استناد به تاریخ و آیات قرآن اذعان می دارد که قدس به مسلمانان تعلق دارد و باید علیه ظلم صهیونیست ها در آن منطقه اقدام نمود.

اساس نیوز / روزنامه "milligazete" : در مورد متبرک بودن مسجدالاقصی و اطراف آن در قرآن کریم چنین گفته شده است :

" پاک و منزه است خدایی که بنده اش ( محمد ) را شبانه از مسجد الحرام به مسجدالاقصی که پیرامونش را برکت داده ایم ، سیر داد تا از نشانه های خود به او نشان دهیم . همانا او شنوا و بیناست "

در این آیه کریمه گفته شده است  که مسجدالاقصی و اطراف آن متبرک گردیده است . معراج پیامبر (ص) از این مکان نیز نشان می دهد که این منطقه تا چه اندازه برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است .

قدس در دوران حضرت عمر (رض) طی نبردهای " اجنادین " و " یرموک " فتح گردید. به مسیحیان قدس ,به شرط  پذیرش حاکمیت مسلمانان و پرداخت جزیه اجازه ادامه سکونت در آن منطقه داده شد . امان نامه ای که از طرف عمر (رض) داده شد با جملات " بنام خداوند بخشنده و مهربان . این امان نامه از طرف " عمر " امیر مومنان و بنده خداوند به مردم " ایلیا " داده شده است . خلیفه این امان نامه را برای جان و مال , کلیساها , صلیب ها , مریضان و سالمان و دیگر هم دینان آنها داده است " آغاز می شود و با جمله " باید جزیه بپردازند"  به اتمام می رسد . حضرت عمر (رض) با این اقدام خود آیه 19 سوره توبه را بجا آورد که می گوید :" ( ای اهل ایمان ) با هر که از اهل کتاب ( یهود و نصاری ) که ایمان به خدا و روز قیامت نیاورده و آنچه را خدا و رسولش حرام کرده حرام نمی دانند و به دین حق ( و آیین اسلام ) نمی گروند قتال و کارزار کنید تا آن گاه که با دست خود با ذلت و تواضع جزیه دهند."

پس از فتح قدس توسط حضرت عمر (رض) در سال 638 میلادی تا سال 1916 میلادی , قریب 1200 سال قدس تحت حاکمیت مسلمانان بود . فقط در اثنای جنگ اول صلیبیون , قدس به مدت 80 سال به دست مسیحیان افتاد تا اینکه در سال 1187 میلادی به دست صلاح الدین ایوبی دوباره فتح گردید.

قدس که بعد از دوران عمر (رض) نیز توسط مملوکیان , ایوبیان , سلجوقیان و عثمانیان در صلح و آرامش اداره شده بود امروز به منطقه ای تبدیل شده است که چشم ها از ظلم صهیونیست ها خون می گریند.

مسیحیان که پیش از اسلام , یهودیان را از قدس بیرون کرده بودند پس از این که مسلمانان به منطقه حاکم شدند بسان اینکه برای تسلط بر منطقه با یهودیان هرگز جنگ نکرده باشند نظاره گر ظلم صهیونیست ها هستند . با امضای توافقنامه سایکس – پیکوت توسط کشورهای مسیحی نشین انگلیس , فرانسه و روسیه در سال 1916 و اعلامیه بالفور در سال 1917 , با پیشگامی انگلیس , زمینه تشکیل یک دولت یهودی در منطقه فراهم گردید.

یهودیان و مسیحیان که تا پیش از اسلام با یکدیگر می جنگیدند و یکدیگر را قتل عام کرده بودند امروز با همدیگر به مسلمانان ظلم می کنند . دولت کوچک یهودی اسرائیل که تحت حمایت دول مسیحی آمریکا , انگلیس , فرانسه و روسیه می باشد به ساکنان بومی فلسطین که مسلمان هستند ظلم می کند و این تجلی این آیه قرآن کریم است که می فرماید :" ای اهل ایمان ، یهود و نصاری را به دوستی مگیرید ، آنان بعضی دوستدار بعضی دیگرند ، و هر که از شما مؤمنان با آنها دوستی کند به حقیقت از آنها خواهد بود همانا خدا ستمکاران را هدایت نخواهد نمود." (سوره مائده آیه 51 ).

در قرآن کریم در مورد همدستی یهودیان و مسیحیان علیه مسلمانان چنین گفته شده است : " و یهود گفتند: عُزَیر پسر خداست و نصاری گفتند: مسیح پسر خداست! این سخنی است که تنها بر زبان می رانند و با گفتار و کیش کافران مشرک پیشین نزدیکی و مشابهت دارند ، خدا آنها را هلاک و نابود کند! آنان را ( از حق ) به کجا می گردانند؟! " (توبه آیه 30 ) . " محقّقا آنان که از اهل کتاب کافر شدند ( و عیسی و عزیر و رهبانان و احبار را به مقام ربوبیت خواندند ) آنها با مشرکان همه در آتش دوزخند و در آن همیشه معذبند ، آنها به حقیقت بدترین خلقند. " (سوره بینه آیه 6) .

همچنین در قرآن کریم درباره دوستان حقیقی ما چنین گفته شده است :" ولیّ امر و یاور شما تنها خدا و رسول و مؤمنانی خواهند بود که نماز به پا داشته و به فقرا در حال رکوع زکات می دهند " . (سوره مائده آیه 55).

برای فرا رسیده روزی که مسلمانان نه فقط در قدس و مسجدالاقصی بلکه در تمام دنیا عدالت را برقرار نمایند " پیش بسوی مودت " و " پیش بسوی وحدت "....

25/519

منبع: "milligazete"

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز / هلاکویی

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار