تبلیغات

اسرائیل با احساسات دینی و مذهبی مسلمانان بازی نکند

Article Image
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه این هفته اهل‌سنت زاهدان (۳۰ تیرماه ۱۳۹۶)، با اشاره به اهمیت و جایگاه «نماز جمعه» در تعالیم و فرهنگ اسلامی، از روز جمعه به‌عنوان «روز تاریخی و بابرکت»‌ و از مراسم نماز جمعه به‌عنوان «اجتماع هفتگی» مسلمانان یاد کردند.

به گزارش تبیین نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در این مراسم به بیان جایگاه و اهمیت «نماز جمعه» در اسلام پرداختند و خاطرنشان کردند: فرهنگ اسلام به اجتماع مسلمانان اهمیت بسیار زیادی قایل است. برنامه‌ی شریعت در مورد نماز مسلمانان نمونه‌ای از این اهمیت است. مسلمانان در نمازهای یومیه (پنجگانه) در مسجد محله‌ی خود اجتماع می‌کنند و نماز را با جماعت می‌خوانند و در جمعه‌ هر هفته در مسجدجامع شهر اجتماع و نماز جمعه را اقامه می‌کنند.

ایشان از مراسم نماز جمعه به‌عنوان «اجتماع هفتگی» مسلمانان یاد کردند و گفتند: مراسم نماز جمعه در واقع اجتماع هفتگی مسلمانان است. همچنین مسلمانان، دو روز در سال، یعنی روزهای «عید فطر» و «عید قربان» در اجتماع بزرگ‌تری از اجتماع نماز جمعه، حضور پیدا می‌کنند که در آن علاوه بر مردم شهر، مردم روستاهای اطراف نیز تجمع می‌کنند و به عبادت و بندگی پروردگار می‌پردازند.

خطیب جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه با استناد به برخی روایات، به اتفاقاتی که در روز جمعه رخ داده‌ است اشاره کردند و گفتند: در روایات آمده است که الله تعالی حضرت آدم علیه‌السلام و ذریه‌ی ایشان را در روز جمعه خلق کرده است. حضرت آدم روز جمعه وارد بهشت و در همین روز از بهشت اخراج شد. بر اساس برخی روایات؛ وقوع قیامت هم در روز جمعه اتفاق خواهد افتاد. لذا روز جمعه یک روز تاریخی و بابرکت است.

مولانا عبدالحمید ادامه دادند: ادای «نماز جمعه» فرض عین است. فلسفه اصلی نماز جمعه، اجتماع مسلمانان یک شهر در یک مکان است. اگر در یک شهر چندین جا نماز جمعه خوانده شود، این مغایر با فلسفه اصلی نماز جمعه است.

ایشان در ادامه به بیان بعضی از فضایل، احکام و اعمال روز جمعه پرداختند و گفتند: کسی که در نماز جمعه شرکت کند، الله تعالی گناهان طول هفته‌ او را معاف می‌فرماید. غسل جمعه را بعضی از علما واجب، بعضی سنت و برخی هم مستحب قرار داده‌اند، اما حکم وسط و میانه آن است که «سنت» است.

مدیریت دارالعلوم زاهدان در ادامه افزودند: در احادیث آمده است که روز جمعه خوشبویی استعمال کنید، بهترین لباس‌تان را بپوشید و در اول وقت به مصلی بروید. کسی که در اول وقت به نماز جمعه می‌رود پاداش قربانی شتر، بعد از آن پاداش قربانی گاو، سپس پاداش قربانی گوسفند، پس از این پاداش قربانی مرغ و کسی که دیر برود (یعنی لحظاتی پیش از شروع خطبه جمعه حاضر شود) به او پاداش صدقه‌ی تخم‌مرغ می‌رسد. لذا عاقلانه نیست که ما ثواب قربانی شتر را به تخم‌مرغ و یا حتی گوسفند عوض کنیم.

ایشان ادامه دادند: وقتی شما برای ادای نماز جمعه به مصلی می‌آیید فرشتگان الهی نازل، رحمت‌های پروردگار سرازیر می‌شوند و الله تعالی به نمازگزارانی که دسته‌جمعی الله را بندگی می‌کنند توجه خاص می‌فرماید. لذا فضیلت روز جمعه و نماز جمعه بسیار زیاد است که همه ما باید به آن توجه کنیم. در احادیث آمده است: کسی که بدون عذر شرعی ۳ نماز جمعه را پشت سر هم ترک کند بر قلبش مُهر «نفاق» زده می‌شود، یعنی استعداد و توفیق عبادت و بندگی پروردگار از وی گرفته می‌شود.

مدیریت دارالعلوم زاهدان در پایان این بخش از سخنان‌شان «فرستادن درود بر رسول اکرم» را از مهمترین اعمال روز جمعه برشمردند و خاطرنشان کردند: در روایات آمده است که رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم فرمودند در روز جمعه به کثرت بر من درود بفرستید، زیرا فرشتگانی مأموریت دارند این درودها را با ذکر نام و نام پدر درودگویندگان بر من عرضه کنند.

اسرائیل با احساسات دینی و مذهبی مسلمانان بازی نکند

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در فراز دیگری از سخنان‌شان به تعطیلی نماز جمعه مسجدالاقصی در هفته گذشته اشاره کردند و گفتند: متاسفانه رژیم صهیونیستی در اقدامی بی‌سابقه نماز جمعه هفته گذشته را در مسجدالاقصی تعطیل کرد، درحالی‌که مسجدالاقصی یکی از بزرگترین عبادتگاه‌های مسلمانان است.
ایشان در ادامه تصریح کردند: ما ضمن اینکه این جنایات بزرگ را با شدت تمام محکوم می‌کنیم، به دولت اسرائیل هشدار می‌دهیم که با احساسات دینی و مذهبی مسلمانان بازی نکند، زیرا این کار علاوه بر اینکه قهر و غضب پروردگار را به‌همراه دارد، از لحاظ سیاسی و بین‌المللی نیز به ضرر این دولت تمام می‌شود.

تعرفه‌های بالای برق سبب پریشانی مردم شده است

امام‌‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه با اشاره به شکایات و نگرانی‌های مردم در خصوص افزایش تعرفه‌های برق، خاطرنشان کردند: شکایت‌هایی موجود است که پول برق بسیار زیاد آمده است و مردم به‌خاطر نبود کسب‌وکار و درآمد، توانایی پرداخت این پول را ندارند و این موضوع باعث نگرانی و پریشانی مردم شده است.
ایشان خطاب به دست‌اندرکاران ادارات ذیربط تصریح کردند: توصیه بنده به تمام اداراتی که از مردم عوارض می‌گیرند آن است که در شرایط دشوار اقتصادی کنونی به مردم کمک کنند و حتی‌الامکان هزینه‌ها را پایین بیاورند. از مدیریت اداره برق زاهدان نیز می‌خواهم به مأموران خود در زمینه دریافت پول اضافی از مردم تذکر بدهد؛‌ همان‌طور که قرار است تعرفه برق در مناطق گرمسیر با تخفیف‌هایی همراه باشد، باید با این مردم صبور و متین مساعدت و همکاری شود.

ریاست شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در پایان سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان به درگذشت مولانا محمدانور ملازهی، استاد برجسته حدیث عین‌العلوم گشت، و مولانا عبدالکریم بزرگزاده، از علمای سرشناس بندر تنگ کنارک، اشاره کردند و ضمن دعای مغفرت و علو درجات برای این دو عالم برجسته، اظهار داشتند: مولانا محمدانور ملازهی رحمه‌الله انسانی عابد، صالح، ذاکر و شب‌بیدار بود و از درجه‌ی بالای علمی برخوردار بود. مولانا عبدالکریم بزرگزاده رحمه‌الله نیز انسان بسیار فرهیخته و صالحی بود. الله تعالی این دو عالم برجسته را در جوار بهترین رحمت‌هایش قرار دهد و درجات‌شان را بلند فرماید.

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار