تبلیغات

آینده مبهم مردم موصل /عواقب فاجعه بار اقدامات داعش در موصل

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_mosul759.jpg

اساس نیوز : با دستیابی به پیروزی درموصل ،ساکنان آواره این شهر به آینده مبهم خود می اندیشند.

ایزابل کول در گزارش خود در خبرگزاری رویترز به بررسی شرایط مردم آواره موصل پس از خروج داعش از آن پرداخته است .سرویس بین الملل اساس نیوز ترجمه این مطلب را تقدیم کاربران خود می نماید :

   با پیروزی بر داعش درموصل یک میلیون نفر ساکنین این شهر که بعلت جنگ وناامنی از شهر ودیار خود آواره شده اند در وضعیتی نیستند که به جشن وپایکوبی بپردازند.

   نبرد نیروهای عراقی و داعش که بیش از 8 ماه طول کشید، شرایطی را فراهم آورد که ساکنان این شهر در کمپ ها مستقر شوند.

  درروزهای گرم تابستان که دمای موصل به بیش از 40 درجه سانتیگراد می رسد،دغدغه اصلی ساکنان این کمپ خنک کردن خود بدون تجهیزات الکترونیکی است. برخی از این آوارگان که درپناهگاه حسان شام در شرق موصل مستقر هستند ،سهمیه غذایی خود را می فروشند تا با پول آن بتوانند کالای باارزشمندتری بخرند.

   یخ قالب کوچک یخ  در موصل به قیمت 500 دینار عراقی ( 43/.دلار) بفروش می رسد. کسانی که در صف یخ ایستاده اند ابراز می دارند که از دیدن نظامیان عراقی ورشادت های آنها خوشحال هستند. آنها می گویند خوشحال هستند که پس از 3 سال اسارت در بند داعش رهایی یافته اند، اما آنها نگران شهر خراب شده خود وبازسازی آن هستند.

اکثر ساکنان موصل منبع درآمد خود را از دست داده اند ،خانه های بسیاری از آنها ویران شده است وبسیاری از آنها خویشان واقوام خود را از دست داده اند.

  محمد حاج احمد که 5 روز پیش از محله سوق الشارعین موصل وارد کمپ شده است می گوید: داعش آنچه داشته ونداشته ایم را به یغما برده است.یک تاجر لباس که خانه ، ماشین،تجارت و15 عضو خانواده بزرگ خود را در نتیجه اشغال داعش از دست داده است،چنین می گوید:هر چند آزادی شیرین است، اما ما نگران شهر ویران شده خود وبازسازی آن هستیم.

    پس از 3 هفته نبرد نیروهای عراقی در محله قدیمی موصل،جایی که در آن داعش آخرین مقاومت های خود را نشان می داد، سرانجام روز شنبه اعلام شد که کنترل کامل شهر به دست نیروهای عراقی افتاده است .روزهای آخر نبردی که برای داعشی ها خونین بود.هرچند برای ساکنان موصل آزاد سازی این شهر شادی آور بود اما آنها نگران آینده مبهم خود هستند.

   حسین 18 ساله که در کمپ ساکن شده است می گوید: در موصل کار نیست،گذران زندگی دشوار شده است. خانواده حسین 2 بار مجبور شده اند محل زندگی خود را ترک کنند، بار اول که آنها در محله تاناک ساکن بودند، حضور داعش در آنجا آنها را مجبور کرد تا آنجا را ترک گفته و به کمپ آوارگان پناهنده شوند.بازگشت دوباره آنها به محل زندگی جدید در شهرنیز مصادف با درگیری های خونین بود که بار دیگر مجبور به ترک منزل  خود شدند .حسین می گوید بسیاری از ساکنان کمپ حسان شام از قسمت شرقی موصل هستند.

b_400_400_16777215_10_images_20170708T121508Z_1_LYNXMPED670KY_RTROPTP_3_MIDEASTCRISISIRAQMOSUL.jpg

  عزیز احمد،43 ساله می گوید اگر بتواند، دوست دارد که به شهر موصل برگردد، اما وی نگران اجاره بهای بالای منازل مسکونی است که تقاضا برای آن بالا بوده وخانه های کمی هستند که اجاره داده می شوند.

یونس ادریس یکی دیگر از ساکنان موصل که در منطقه عدن ساکن بوده است می گوید: از دست جنایت های داعش شهر را ترک کرده ایم وی نیز نگران شهر موصل است.

ترجمه سرویس بین الملل اساس نیوز /گرکز

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار