تبلیغات

معرفی کامل ده مسجد بزرگ و زیبای جهان + تصاویر

Article Image

مسجد، در قواعد عربی اسم ظرف مکان است به معنی مکان سجده برای الله جل جلاله ، و این وجه تقدس این مکان نسبت به سایر اماکن در اقصی نقاط دنیا است یعنی هر مکانی که فقط برای عبادت خداوند باشد مقدس ترین و هر مکانی که برای پرستش غیر خدا باشد نا مقدس ترین مکان های دنیا هستند.

در مساجد بانگ الله اکبر در پنج وقت و در اکثر نقاط دنیا سرداده می شود که نماد عظمت و کبریایی الله جل جلاله است ، بناء مساجد امرالهی بمنظور تثبیت عبودیت مومنان و تعظیم خالق است و اولین مسجد کره زمین «کعبه معظمه» است که برای این منظور بناء گردیده است. چنانچه قرآن فرموده است: إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّهَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِّلْعَالَمِینَ (آل عمران آیه۹۶)؛ براستی نخستین خانه ای که برای (عبادت) مردم قرار داده شده، همان است که در مکه است، که پر برکت و (مایه) هدایت جهانیان است .

همگام با دعوت توحید و گسترش اسلام و مسلمانان تعداد مساجد به تدریج افزایش یافت، هدف پایداری توحید و بندگی خالصانه برای الله تعالی است پس لذا مسجد از جایگاه ویژه در اسلام برخوردار است و مسجد محل تجمع دل های پاک که در آن رنگ و نژاد نمی شناسند می باشد و مسجد جلوه ای از اخوت اسلامی است و همه یک رنگ و یک صدا نام زیبای الله تعالی را می خوانند . هماگونه که خداوند فرموده است: و أنّ المساجد لله فلا تدعوا مع الله أحداً (جن:۱۸)؛ و مساجد خاصّ خداوند است، پس کسى دیگر را با خداوند [به نیایش] مخوانید.

به لطف و عنایت پروردگارعالم، مساجد در جهان بیشمارند و ما در این مطلب به تعدادی از بزرگترین شان اشاره می کنیم.

مسجدالحرام: بزرگترین مسجد مسلمانان است که درشهر مکه مکرمه درعربستان سعودی واقع شده است این مکان، مقدس ترین مکان برای مسلمانان جهان است چرا که هنگام نماز خواندن بسوی آن رو می کنند و سالانه حج فرضی و نفلی را در آن بجا می آورند و از آنجایی که پیکار در آن ممنوع می باشد حرم نامیده می شود.

أکبر وأجمل المساجد فی العالم الإسلامی!

مسجد النبی: دومین مسجد بزرگ و دومین مکان مقدس مسلمانان مسجدالنبی یا مسجد پیامبر ص است . این مسجد را محمد رسول الله (ص) با همکاری اصحاب خود در کنار خانه شان بناء نمودند و در شهر مدینه منوره درعربستان سعودی واقع شده است . سپس با گذشت زمان در عصر خلافت خلفای راشدین، حکومت اموی ها، عباسی ها ، عثمانی ها و در عصر اخیر توسعه یافته است.

مسجدالاقصی در بیت المقدس: یکی از بزرگترین مساجد در جهان است و از آنجایی که قبله اول مسلمانان بوده است حرمت زیادی دارد و سومین مکان مقدس مسلمانان در جهان بشمار میرود و در قسمت قدیمی بیت المقدس در فلسطین واقع شده است است نام مسجدالاقصی در قرآن در سوره اسراء آمده است. در سال ۶۹۱ میلادی، عبدالملک بن مروان مسجدالاقصی را در مساحت فعلی آن توسعه داد.

File:Al-Aqsa Mosque by David Shankbone.jpg

مسجد سلطان احمد: مسجد آبی یا سلطان احمد یکی از مشهورترین و مهمترین مساجد جهان است که در شهر استانبول ترکیه واقع شده است. سلطان احمد چهاردهمین خلیفه عثمانی و جوان ترین بود که به ساخت مساجد شهرت یافت و مسجد زیبای یاد شده یکی از آنها است وی در سن ۲۸ سالگی درگذشت.

File:Sultan Ahmed Mosque, Istambul.jpg

مسجد جامع مسکو: این مسجد در پایتخت روسیه و در نزدیکی ورزشگاه المپیک قرار دارد و بعنوان مسجد مرکزی مسلمانان در روسیه شناخته می شود این مسجد چند سال قبل تخریب شد و سر انجام در سال ۲۰۱۵ عملیات ساختمان جدید این مسجد پس از ۱۰ سال به اتمام رسید و با حضور ولادیمیر پوتین و جمعی از نمایندگان کشورهای اسلامی از جمله رئیس جمهور ترکیه افتتاح شد. این مسجد در ۳۱ هزار متر مربع مساحت و در ۶ طبقه احداث شده و گنجایش پذیرایی ۱۰هزار نفر در درون و دستکم ۱۰هزار نفر در محوطه خود را دارا می باشد. بیشتر بخوانید 

File:Moscow Cathedral Mosque 01-2016.jpg

مسجد حسن دوم: این مسجد در شهر دارالبیضاء در کشور مغرب واقع شده است، بزرگترین مسجد این کشور و آفریقا است کار ساخت این مسجد در زمینی به مساحت ۹ هکتاراز سال ۱۹۸۷ آغاز و شش سال به طول انجامید و تا حدودی در دریا ساخته شده است بعضی این مسجد را در لیست ۵ مسجد زیبای جهان قرار داده اند افزون بر مکان اقامه نماز، دارای مدرسه قرآنی و کتابخانه نیز است.

مسجد شیخ زاید: این مسجد بسیار زیبا در امارات و در شهر ابوظبی واقع شده است و معماری برجسته اسلامی بشمار می رود ، چهارمین مسجد بزرگ جهان پس از مسجدالحرام، مسجدالنبی و مسجد حسن ثانی می باشد، مساحت اصلی آن ۲۲ هزار متر مربع است که گنجایش بیش از ۷ هزار نمازگزار را در داخل مسجد و گنجایش حدود ۴۰ هزارنمازگزار را در صحن خارجی مسجد دارد، دارای چهار مناره تمام سنگ مرمر و با ارتفاع ۱۰۷ متر در صحن خارجی است ، نماز تراویح در این مسجد با مشارکت ده ها هزارنمازگزار و توسط قاریان برجسته اقامه می گردد.

مسجد استقلال در اندونزی: این مسجد بزرگترین مسجد در جنوب شرق آسیا است این مسجد به منظور گرامی داشت استقلال کشور اندونزی احداث شده است و به این دلیل نام ملی استقلال را روی آن نهاده اند و در جاکارتا پایتخت واقع شده است مراسم افطاری و نماز تراویح با حضورجمعیت بالایی در این مسجد برگزار می گردد.

مسجد جامع مالزی: از قدیمی ترین مساجد مالزی است و در کوالالامپور و در محل به هم پیوستن دو رود کلانگ و گومباک در محله تون پرئا واقع شده است، سبک معماری این مسجد دارای ویژگی‌های مغولی و مراکشی است و نشانه‌هایی از طرح‌های اسپانیایی نیز در آن دیده می‌شود و از مکان های دینی و جاذبه های گردشگری جهان بشمار می رود.

File:Mosque Jamek.jpg

مسجد ازرق در مصر: این مسجد بنای تاریخی دارد و از آنجایی که رنگ آن آبی است مشهور به مسجد ازرق می باشد و نام دیگر این مسجد «ابراهیم آقا» می باشد .

ملف: المسجد الأزرق فی Kayiri.jpg

در این باره بیشتر ببینید و بخوانید :

گزارش تصویری؛ از افتتاح مسجد بزرگ اروپا در مسکو توسط پوتین

عکس هایی زیبا از مساجد جهان اسلام

مساجد فرانسه به روایت تصویر

مساجد آمریکا به روایت تصویر

تصاویر زیبا از مساحد کانادا

تبدیل مساجد به بنگاه و کتابخانه در شهر پنجکنت تاجیکستان

مســجد جایگاه و کارکردهای آن

جایگاه و اهمیت نماز در اسلام

حکم شرکت در نماز جماعت چیست ؟

images

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار