تبلیغات

خلاصه تفسیر سوره فاتحه شب اول رمضان ۹۶

Article Image
به اشتراک بزارید!

اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ [الفاتحه : ۶]

شیخ القرآن مولانا محمد عثمان در ابتدا حلول ماه مبارک رمضان را به همه نمازگزاران مسجد جامع الخلیل تبریک و تهنیت عرض کرد و از الله متعال مزید توفیق ، عشق و علاقه به بندگی الله را مسئلت نمود.

استقامت بسیار مهم است الله تعالی چهار درجه هدایت را بیان داشته است و درجه اول هدایت عنابت است یعنی طلب حق و خواستن حق است هر انسانی که رجوع الی الله بکند و رضوان الله را طلب داشته باشد الله تعالی او را هدایت می کند.

درجه دوم هدایت است یعنی اینکه وقتی انسان راه هدایت را پیدا کرد استقامت داشته باشد درجه سوم استقامت است یعنی وفادار و مقاوم باشد چراکه اگر کسی بر هدایت و بر راه حق آید در مقابل او مسائل ، مشکلات و مخالف می آید و تهدید می شود.

مثال: روزه گرفتن است ، روزه گرفتن کار آسان نیست و ۱۶ ساعت باید آب و غذا نخورید و این به معنی استقامت است. همچنین در خواندن تراویح استقامت می خواهد.

در حدیث آمده که الله تعالی به هر قدمی که مومن برای آمدن به مسجد می گذارد ۱۰ گناه معاف می کند و ۱۰ ثواب می دهد و ۱۰ اجر در دفتر اعمالش می نویسد. صحابه آرزو داشتند که خانه های آنها دورتر از مسجد باشند تا بیشتر قدم زنند و بیشتر اجر و نیکی ببرند.

صبر : شما که روزه می گیرید صبر و استقامت دارید و وقتی طلب هدایت کردید و هدایت شدید و بعد استقامت کردید الان درجه چهارم هدایت انعام است که الله تعالی آن را می دهد.

انعام الله ذوالجلال این است که بر قلوب مومنین مهر فیض غیبی اش را می کوبد و قلب مومن را پر از نور و هدایت می کند و مهر فیض رحمت خود را بر آن می زند که نتیجه این می شود در این دل کفر و شرک راه پیدا نمی کند و ایمان از این قلب تا دم مرگ خارج نمی شود.

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ [آل عمران : ۱۰۲] نمی میرید مگر مسلمان ،کدام مسلمان ؟ مسلمانی که استقامت داشته باشد. صاحب استقامت بر اسلام می ماند و بر اسلام از این دنیا می رود و در بهشت به ملاقات رب العالمین می رود.

(فُزْتُ وَ رَبِّ الْکَعْبَهِقسم به رب کعبه کامیاب شدم. لذا درس امشب همین است که ایمان ، استقامت و صبر داشته باشیم.

(اهدِنَــــا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ) پروردگارا ما را بر راه راست نگه دار؛ بر جاده راست هدایت بده ؛ جاده ای که ما را به الله تعالی و به جنت می رساند.

ترجمه و تفسیر: شیخ التفسیر مولانا محمد عثمان حفظه الله تعالی

نماز تراویح مسجد جامع الخلیل

منبع: الخلیل آنلاین

www.alkhalilonline.com

کانال رسمی تلگرام جامعه اسلامیه مدینه العلوم و مسجد جامع الخلیل خاش

https://tlgrm.me/alkhalillonline

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار