تبلیغات

فلسطینیان تنها در ۱۵ درصد سرزمین تاریخی خود زندگی می‌کنند

Article Image

شهروندان فلسطینی تنها در ۱۵ درصد از اراضی تاریخی خود در کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و منطقه اشغالی سال ۱۹۴۸ زندگی می‌کنند.

به گزارش تبیین نیوز به نقل از آناتولی، بر اساس داده‌های مرکز آمار فلسطین که به مناسبت چهل و یکمین سالروز “روز زمین” در این کشور منتشر شده، شهروندان فلسطینی تنها در ۱۵ درصد از اراضی تاریخی خود در کرانه باختری رود اردن، نوار غزه و منطقه اشغالی سال ۱۹۴۸ زندگی می‌کنند.

حدود ۸۵ درصد دیگر از اراضی فلسطینیان تحت اشغال دولت اسرائیل قرار دارد.سرزمین تاریخی

بر اساس این داده ها:

– از سال ۲۰۱۴ تاکنون تعداد پایگاه‌های استعماری و نظامی اسرائیل در کرانه باختری به ۴۰۹ پایگاه رسیده است.

– علاوه بر افزایش شمار پایگاه‌های نظامی اسرائیل در کرانه باختری همچنین روند شهرک سازی برای یهودیان در سرزمین های اشغالی فلسطین در این کرانه نیز بدون وقفه ادامه دارد و هزاران ساختمان جدید تاسیس شده است.

– سیاست توسعه طلبی ارضی اسرائیل باعث تنگ شدن فضای زندگی برای فلسطینیان شده است.

– در حال حاضر در قدس شرقی ۲۰۰ هزار و در کرانه باختری ۴۰۰ هزار شهرک‌نشین یهودی زندگی می‌کنند. واحدهای شهرک سازی یهودی کاملا مغایر با قوانین بین المللی است.

– براساس پیمان «اسلو- ۲» که در سال ۱۹۹۵ میان حکومت فلسطین و اسرائیل به امضا رسید، کرانه باختری به سه بخش «الف»، «ب» و «ج» تقسیم شد. منطقه «الف» که شامل ۱۸ درصد کرانه باختری است، از لحاظ امنیتی و اداری تحت اداره حکومت فلسطین است. منطقه «ب»۲۱ درصد کرانه باختری است که مدیریت غیرنظامی آن با حکومت فلسطین و مدیریت امنیتی آن با اسرائیل است، اما منطقه «ج» ۶۱ درصد کرانه باختری را شامل می شود که کاملا در اختیار اسرائیل است.

– فلسطینیان به دلیل مانع تراشی اسرائیل از بهره برداری از مهمترین زمین‌های کشاورزی و قابل استفاده خود در “منقطه ج” محروم هستند.

– دولت اسرائیل با بنا کردن شهرک های خود در “منطقه ج” دست فلسطینیان را از اراضی کشاورزی کوتاه نموده و نیازمندی های غذایی استراتژیک خود را تأمین می کند.

– اسرائیل با نقض پیمان اسلو- ۲ به سیاست شهرکسازی خود در منطقه «ج» ادامه می دهد.

– حدود ۲ میلیون فلسطینی از سال ۲۰۰۷ به این سو در نوار غزه زیر محاصره زندگی می کنند.

گفتنی است نیروهای اسرائیل در تاریخ ۳۰ مارس سال ۱۹۷۶ تظاهرات فلسطینیان که در اعتراض به سیاست مصادره اراضی عربی در مناطق الخلیل واقع در شمال فلسطین برگزار شده بود را سرکوب کردند. در این تظاهرات که دو روز ادامه داشت، ۶ فلسطینی ساکن مناطق مذکور به شهادت رسیده و صدها نفر دیگر زخمی شدند.

بنابراین فلسطینی های ساکن اسرائیل و فلسطینی های ساکن اراضی کرانه باختری، غزه و قدس هر سال روز ۳۰ مارس در اعتراض به این اقدام غیر انسانی اسرائیل و برای بزرگداشت این روز برنامه های ای برگزار می کنند.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار