تبلیغات

وجود ۳۰۰ گونه گیاه دارویی در سیستان و بلوچستان

Article Image
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری سیستان و بلوچستان حدود ۱۲۰۰ گونه گیاهی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که ۳۰۰ گونه آن دارویی است.

به گزارش تبیین نیوز به نقل از ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، عبدالباسط پاکزاد افزود: سیستان و بلوچستان پس از استان کردستان دارای بیشترین تنوع گیاهان دارویی است و بیشترین تنوع پوشش گیاهی میان شهرستان‌های استان مربوط به خاش است.

وی در ادامه بیان کرد: رویکرد اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سال جاری توجه به برنامه‌محوری بوده است.

پاکزاد به تدوین سند جامع بیابان‌زدایی سیستان و بلوچستان توسط اداره‌کل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان اشاره کرد و گفت: این سند با توجه به دانش و تجربه بومی و با استعدادسنجی و امکان‌سنجی استانی با جزئیات کامل تدوین شده و کاملاً اجرایی است.

وی خاطرنشان کرد: این سند یک برنامه ۶ ساله است که به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و ۱۵۶ هزار نفر- روزاتشغال‌زایی در پی دارد که تاکنون ۴۶۰ هزار نفر- روز آن محقق شده است.

وی با اشاره به اینکه اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تاکنون فاز اجرای پایلوت این طرح را با موفقیت به اتمام رسانده، ادامه داد: اجرای این طرح در طول دوره ۶ ساله حداقل ۷۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و ۹۶ هزار نفر را به طور مستقیم درگیر کار می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: متاسفانه در حال حاضر گیاهان دارویی سیستان و بلوچستان بیشتر به صورت خام‌فروشی در استان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و امیدواریم با تصویب و تخصیص اعتبار به سند گیاهان دارویی استان به سمت فرآوری و ایجاد ارزش افزوده در این زمینه حرکت کنیم.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار