تبلیغات

درس نوزدهم : «دیدگاه اسلام نسبت به رَحِم اجاره‌ای»

Article Image

روز سه‌شنبه مورخ 19/ بهمن /1395درادامه کلاسهای هفتگی ماموستا ملاقادر قادری در مسجد قباء پاوه درس سیصد­و­چهلم و چهارم  از سلسله درسهای تاریخ،‌سیره، قصص، وصایا، عقیده، اخلاق و... (درس نوزدهم « آداب نبوی »)ارائه شد.

در ادامه، درس مذکور جهت استفاده دوستداران و علاقمندان مباحث دینی درج شده است.

 

                                  

      مجموعه درسهای ارائه شده پیرامون اخلاق

 توســـط حــاج ماموستا ملا قادر قادری

       درس سیصد وچهلم و جهارم  از كلاسهای هفتگی مسجد قباء‌ پاوه

درس نوزدهم «آداب نبوی»

*************

*موضوع درس*

«دیدگاه اسلام نسبت به رَحِم اجاره‌ای »

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَكَارِمَ الْأَخْلَاقِ

رسول خدا (ص) فرموده است: خداوند مرا مبعوث کرده است تا بهترین و شایسته‌ترین اخلاق و آداب را به بنی‌آدم تعلیم دهم.

                                                             ***مقــــدمه***

رَحِم اجاره‌ای یا مادر جایگزینِ مادرِ دیگر، یک روش طبی و پزشکی جدید است که امروزه متأسفانه به‌عنوان بدعت و ارمغان غرب به ممالک اسلامی وارد شده و جمعی از افراد بی‌تقوا و به نام و شناسنامه مسلمان به‌صورت سری و اخیراً با توجه به اوضاع دنیای اسلام به‌صورت علنی از آن استفاده می‌کنند. اصل موضوع به دین قرار است. زن متأهل قادر به بچه‌دار شدن نیست و رَحِم وی از رشد و پرورش جنین عاجز است و یا در یک حادثۀ خاص رَحِم زنْ، صدمه‌ دیده و یا زن از خانوادۀ ثروتمند و مرفه است و حاضر به تحمل بچه‌دار شدن نیست و نمی‌خواهد زیبائیش دچار صدمه گردد. در این حالات اسپرم (منی) مرد و تخمک زن را می‌گیرند و به روش لقاح مصنوعی بعد از مدتی آن را داخل رَحِم مادرِ جایگزین قرار می‌دهند و زن اجیرشده در مقابل حق‌الزحمۀ توافقی حمل را بزرگ می‌کند و بعد از اتمام دوران حاملگی و وضع حمل، نوزاد را به صاحب اسپرم تحویل می‌دهد.

سؤال اینجاست آیا این اقدام و عمل ازنظر آئین آسمانی اسلام و شریعت حضرت محمدالمصطفی (ص) جایز است یا خیر؟ جوابِ صریح و صحیح این است؛ خیر. جایز نیست و حرام شرعی است و علمای عصر حاضر در ممالک اسلامی بالأتفاق آن را حرام می‌دانند و حتی علمای مسیحیت نیز آن را عملی خلاف آیین آسمانی معرفی کرده‌اند و در جهت روشن شدن علت تحریم و فلسفۀ منع آن از سوی علمای اسلام به نکاتی اشاره می‌کنم.

«نکات و نتایج درس»

نکتــــــــۀ اول: در اسلام زن تنها برای شوهر شرعی حق و اجازۀ استفاده از عورت خود را دارد و مجاز است و به نص آیات 5 و 6 سوره مبارکۀ مؤمنون «وَالَّذِينَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ - إِلَّا عَلَى أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَيْمَانُهُمْ فَإِنَّهُمْ غَيْرُ مَلُومِينَ» مرد و زن باید حافظ شرف و فرج و ناموس خود باشند و غیر از طریقی که شریعت اسلام اجازه داده است، نباید در مسیر دیگری اجازۀ استفاده به غیر را بدهند. هر نوع اجازه، تجاوز به حدود الهی است.

نکتــــــۀ دوم: رَحِمِ اجاره‌ای باعث می‌شود شیوۀ مادر بودن و مادریت که در اسلام اساس بیت و خانواده است، از بین برود و اگر این روش معمول شود، رَحِم زنْ مورد بیع و معامله و تجارت قرار می‌گیرد و جایگاه زن کاملاً تنزل پیدا می‌کند و تسلط بر شرف و ناموس و عورات زنان مانند کالای بازار قرار می‌گیرد و به انبار دیگران تبدیل می‌شود.

نکتـــــۀ سوم: رَحِم یا همان ظرف مستقر در شکم زن که محل پرورش و رشد جنین است، وظیفه‌اش تنها پرورش فرزندِ شوهرِ شرعی است و نباید به‌صورت غیرشرعی دیگران از آن بهره بگیرند.

نکتـــــۀ چهارم: زادوولد از طریق رَحِم اجاره‌ای موجب اختلاط انساب و ایجاد مشکلات حقوقی در ارث و ایجاد اشکال در محرمیت و غیره خواهد شد.

نکتـــــۀ پنجم: یکی دیگر از عیوب رَحِم اجاره‌ای مسئلۀ ابتلا به امراض مُسری و صعب‌العلاج است؛ مانند ایدز و هپاتیت از سوی مادر جایگزین به نوزاد و بالعکس آن

نکتـــــۀ ششم: در یک جملۀ کوتاه ازنظر قاطبۀ علمای اسلامی عصر حاضر، اجارۀ رَحِم عمل حرام شرعی و عقلی و اخلاقی است و از منظر عاطفه و رابطه و حقوق مدنی و ارث، با شیوۀ زندگی مسلمانان انطباقِ شرعی ندارد و یک بدعت غربی است که وارد دیار مسلمانان شده است. خداوند ما و خانواده و دوستان ما را از این عمل غیرشرعی محفوظ و مصون فرماید. ان‌شاءالله

   رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ

وصلي الله تعالي علي سيدنا و مولانا محمد و علي آله و اصحابه و من دعا بدعوته الي يوم الدين

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار