تبلیغات

شجاع‌ترین مردمان از زبان سیدنا علی رضی‌الله عنه

Article Image
شجاع‌ترین مردمان از زبان سیدنا علی رضی‌الله عنه

در "مسند بَزّار" و "دلایل أبی نُعیم" از محمد بن علی رضی‌الله عنه روایت است که روزی سیدنا علی رضی‌الله عنه بر سر منبر مردم را موعظه می‌کرد، باری در میان خطبه پرسید:چه کسی از همه شجاع‌‌تر و بهادرتر است؟ مردم گفتند: "شما شجاع‌ترین هستید!" حضرت امیر گفت: "من که هر کس را که با من رو در ‌رو مقابله کرده، از پای در آورده‌ام، اما از همه شجاع‌تر ابوبکر رضی‌الله عنه بود؛ باری، در اوایل اسلام قریشیان رسول‌خدا ﷺ را می‌زدند و می‌گفتند: "أَنت جَعَلْتَ الآلهة إلهاً واحِداً؟ تو همهٔ معبودان را گذاشته‌ایی و به یک معبود فرا می‌خوانی؟" جمعیت کفار آن‌قدر زیاد بود که هیچ یک از ما جرأت نزدیک شدن به رسول‌خدا ﷺ را نداشت!

تا این‌که ابوبکر صدیق رضی‌الله عنه از راه رسید و به دل دشمن زد و یکی را با مشت می‌زد و دیگری را با پا از آنحضرت ﷺ دور می‌کرد و مانند "مؤمن آل فرعون"، شجاعانه فریاد می‌زد: "وَیلَکُم أَتَقْتُلُونَ رجُلاً أنْ یَقُولَ رَبِّیَ اللّٰهُ"؛ وای بر شما! آیا مردی را می‌کشید که می‌گوید: پروردگار من الله است؟ چه کسی برتر است مومن آل فرعون یا ابوبکر رضی‌الله عنه؟ حضرت علی رضی‌الله عنه این را گفت و اندکی گریست وانگهی پرسید: شما را به خدا سوگند می‌دهم منصفانه بگویید:

"آیا مومن آل فرعون افضل/برتر بود یا ابوبکر رضی‌الله عنه؟" هیچ کس پاسخ نداد! حضرت فرمود: به خدا سوگند، یک ساعت از زندگی ابوبکر رضی‌الله عنه از تمام زندگی مؤمن آل فرعون به مراتب بهتر است؛ به دو علت: نخست اینکه مومن آل فرعون ایمانش را پنهان نگه می‌داشت؛ اما ابوبکر رضی‌الله عنه ایمانش را آشکار کرد؛

دوم اینکه مومن آل فرعون تنها به وعظ و نصیحت بسنده کرد، اما ابوبکر رضی‌الله عنه پا به پای رسول‌خدا ﷺ می‌رفت و لحظه‌ایی از یاری و حمایتِ آن‌حضرت ﷺ دریغ نورزید.

ولي الله رفيعي

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار