تبلیغات

ماموستا قادری: اسلام، دین وسط و اعتدال است

Article Image

ماموستا قادری در مراسم جشن میلاد پیامبر خاتم (ص) که در روستای یاری برگزار شد؛ دین اسلام را آیین اعتدال دانستند و گفتند: دین ما نه افراط را می پسندد و نه تفریط را، بلکه دین وسط و اعتدال است. لذا باید هوشیار باشیم و به خاطر خداوند متعال و پیامبر بزرگوار، همدیگر را تحمل‌کنیم که قطعاً این به نفع ما خواهد بود، تا اینکه علیه یکدیگر باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام‌جمعه پاوه؛ حاج ماموستا ملا قادر قادری روز پنجشنبه 9/10/95 در مراسم میلاد پیامبر اسلام (ص) که در روستای یاری از توابع شهرستان جوانرود برگزار شد، ضمن تشکر از بانیان مراسم، تشکیل جلسه برای میلاد پیامبر اسلام (ص) را سبب خیر دانستند و گفتند: همین‌قدر که مؤدبانه و روبه‌قبله و مخلصانه به احترام یاد پیامبر بزرگوار نشسته‌ایم، مبارک است. بنده تشکیل این جلسه مبارک را به شما حضار عزیز، اهالی محترم روستای یاری و بانی جلسه تبریک و تهنیت عرض می کنم.

امام‌جمعه پاوه سپس به نقش علمای کورد در خدمت به دین و مردم اشاره کردند و گفتند: ماموستا محمدعلی قره داغی صاحب کتاب «میژووی زانایانی کورد» از روی آثارشان نوشته است: کردستان مهد علم و دانش و محل فکر و ادب بوده و هست. توان علمای کرد در ادبیات عرب کمتر از اخفش و امرء القیس نبوده است و در گفتن و شعر و نگارش کتب فارسی نیز کمتر از فردوسی و فارابی و در فقه هم کمتر از ابن حجر و صاحب النهایه نبوده‌اند و در تفسیر و سایر علوم دیگر هم به نسبت جمعیت اگر جلوتر از سایرین نبوده‌اند هیچ‌گاه عقب هم نبوده‌اند.

ماموستا قادری به نقش مهم و قابل‌انکار ماموستایان کرد اشاره کردند و گفتند: ماموستایان کرد سخنگو و سفیر و وکیل قوم و عشیره خود بوده و از آنان دفاع کرده‌اند و باوجودآنکه با زجر و زحمت زندگی کرده‌اند، ولی هیچ‌گاه از هدف خود که رساندن پیام دین به مردم کرد است، کوتاه نیامده‌اند.

ایشان ماموستایان را خادمان دین و خدمتگزار مردم معرفی کردند و گفتند: مردم مناطق کردنشین ولی‌نعمتان ما هستند و ما با نان و زحمت آنان، به اینجا رسیده ایم؛ درگذشته هر نوع زندگی کرده‌ایم به‌جای خود. اما عصر امروز می‌طلبد هم ما ماموستایان و هم مردم تجدیدنظر کنیم تا بتوانیم به یاری همدیگر از دین خود دفاع کنیم و جوانانمان را از گزند دشمنان حفظ نماییم.

امام‌جمعه پاوه در بخش دوم سخنان خود به برگزاری جشن میلاد در میان قوم کورد اشاره کردند و گفتند: جشن میلاد رسول الله (ص) در میان مردم کورد مبارک و ارزشمند و جزو سنت و فرهنگ ماست و گمان نمی‌کنم در میان هیچ قومی این‌چنین پرشور و باشکوه برگزار گردد.

وی به لزوم تجدیدنظر در مراسمات میلاد پیامبر اسلام اشاره کردند و گفتند: ما کردها چه مردم هورامان و چه مردم جوانرود صوت زیبا را دوست داریم و معتقدیم که صوت زیبا نعمت است؛ اما باید در کنار اجرای سرود و دف زنی و شعر در مدح پیامبر اسلام که مبارک هستند، مقداری در شیوه خود تجدیدنظر و ضمن بحث در خصوص میلاد، از بعثت و هجرت و حتی از وفات پیامبر اسلام که همه درس و عبرت هستند هم ‌سخن بگوییم تا مردم با سایر زوایای زندگی حضرت رسول الله (ص) نیز آشنا شوند.

ایشان  افزودند: ضروری است در عصری که گرفتاری دنیایی بین ما فاصله انداخته است، برای ایجاد وفا در بین پیامبر اسلام و امتش کاری کنیم.

ماموستا قادری سپس در باب وفا به مضمون شعری از ابوبکر صدیق اشاره کردند و گفتند: پیامبر اسلام مریض گشت و ابوبکر صدیق به عیادتش رفت و با دیدن سیمای غیرعادی پیامبر اسلام او هم مریض شد و به خانه بازگشت و در بستر بیماری افتاد. وقتی‌که حبیب و مقتدایش رسول خدا (ص) حالش بهتر شد به عیادت ابوبکر صدیق رفت و ابوبکر صدیق با دیدن چهره پیامبر اسلام حالش خوب شد و از بیماری رهایی یافت و این دو بیت شعر را سرود: " مَرضَ الحَبيبُ فَـــــــزُرتُهُ *** فَـــمَرضتُ مِن أَسَفِي عَلَيْه ==== شُفِيَ الحَبـــــــيب فَزَارَنـي *** فَـــــــشفيتُ من نظري إليه. "

 امام‌جمعه پاوه سپس به دعای پیامبر اسلام در مسجدالاجابه اشاره کردند و گفتند: روزی آن حضرت به مسجدالاجابه رفتند و بعد از نماز و دعای مفصلی در محضر پروردگار متعال، خطاب به یارانش فرمود در حضور پروردگار برای امتم سه دعا کردم و گفتم الهی امتم را با قحطی و گرسنگی تلف نکن،  کافران را به مسلمانان مسلط نگردان و اجازه نده در بین مسلمانان تفرقه‌ایجاد شود. خداوند دو دعای اول را مستجاب کرد اما در خصوص دعای سوم به من جواب رد دادند و فرموند: انسان‌ها مختلف خلق‌شده‌اند و ازنظر استعداد و توان و فکر قطعاً دچار اختلاف می‌شوند اما نباید اختلاف به حدی برسد که برای دین و شرف و خانواده و زندگی‌شان مضر باشد.

ماموستا قادری سپس به تفرقه عصر حاضر در بین مسلمانان اشاره کردند و گفتند: امروز اختلاف در بین مسلمانان باعث شده در طول سال 2016 میلادی که چند روزی از آن باقی‌مانده است، در عراق 12 هزار انسان بی گناه کشته و 16 هزار نفر هم زخمی و گرفتار ‌شده‌اند و در سوریه هم دو برابر عراق و هزاران نفر نیز مهاجر و دربه‌در هستند و همه این‌ها برمی‌گردد به تفرقه‌ای که امروزه مسلمانان را گرفتار کرده و دشمنان دین را به ممالک اسلامی و خاورمیانه کشانده و آنها دارند برای ما تصمیم می گیرند.

ایشان دین اسلام را آیین اعتدال دانستند و گفتند: دین ما نه افراط می پسند دو نه تفریط را، بلکه دین وسط و اعتدال است. لذا باید هوشیار باشیم و به خاطر خداوند متعال و پیامبر بزرگوار، همدیگر را تحمل‌کنیم که قطعاً این به نفع ما خواهد بود، تا اینکه علیه یکدیگر باشیم.

امام‌جمعه پاوه در پایان به حادثه نهم دی‌ماه سال 88 اشاره کردند و گفتند: 9 دی در تثبیت انقلاب اسلامی نقش مهمی داشته است و اگر سال 88 آن جریانات و هیاهوها موفق می‌شد، امروز ناامنی در کشور ما کمتر از عراق و سوریه نبود. خداوند را شاکریم که حرکت نه دی سال 88 باعث شد بار دیگر جمهوری اسلامی شاهد امنیت و اقتدار خود باشد.

وی افزودند: امروزه ما امنیت داریم و باید شاکر آن باشیم و همه تلاش کنیم آن را حفظ نمائیم.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

تبلیغات

بزودی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار