تبلیغات

علی دویار؛ تحلیلگر ترک: وحدت باید موضوع روز مسلمانان باشد

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_vahdet.jpg

اساس نیوز/ م. علی دویار؛ تحلیلگر ترک: به سه دلیلی که در ذیل ذکر می کنم وحدت باید دغدغه اصلی و موضوع روز  مسلمانان باشد :

اول: وحدت , یکی از فرمان های خداوند برای مسلمانان می باشد. حداوند می فرماید: " همگی به ریسمان الهی چنگ زنید ومتفرق نشوید". .. (آل عمران , آیه 103).

دوم: دلیل اصلی اشغالگری , چپاول , ظلم و قتل عام در سرزمینهای اسلامی , پراکندگی و گروه گروه شدن مسلمانان است. پیامبر(ص) , در این موضوع به شکلی زیبا به ما هشدار داده است.

:«نزدیک است که مردمان (غیر مسلمانان) بر شما یورش کنند چنانکه خورنده گان به خوراک و غذا یورش می برند» پرسیده شد: ای رسول خدا(ص) آیا از شمار اندک ماست آن روز؟ فرمودند: خیر:بلکه شمار شما همچو خار و خاشاک سیل فراوان است و لیکن سستی به قلبتان ره می یابد و ترس از دل دشمنانتان کنده می شود و سبب آن,  دل مشغولی شما به دنیا و نفرت از مرگ است.

سوم: برای آنکه مسلمانان بتوانند قدرتمند باشند, از حمله دشمنان در امان باشند و بتوانند به صورتی آزادانه به دین خود عمل کنند به وحدت نیاز دارند.

خداوند , در مورد اینکه پراکندگی و درگیریهای درونی باعث تضعیف مسلمانان خواهد شد چنین فرموده و هشدار داده است که : و از خدا و رسولش اطاعت نمایید و نزاع نکنید،چون سست و مضطرب می شوید...(انفال , آیه 46).

پیامبر(ص) نیز در یکی از احادیث خود , مسلمانان را به وحدت فراخوانده و به شدت توصیه نموده اند که از پراکندگی پرهیز کنند.

تا زمانیکه شرایط کنونی ادامه داشته باشد مسلمانان باید وحدت را سرلوحه کار خود قرار دهند. اما موانعی بر سر راه وحدت و اتحاد مسلمانان وجود دارد و تا زمانی که این موانع  برطرف نگردند وحدت و اتحاد حاصل نخواهد شد.این موانع برای بعضی ها مذهب , برای بعضی ها نیز طریقت , نژاد و یا زبان است و مسلمانان تا وقتی با این موانع مواجه باشند از اتحاد محروم خواهند بود. تا زمانیکه متحد نباشند نیز ضعیف خواهند بود و تا ضعیف باشند از حملات دشمنان اسلام در امان نخواهند بود.

پس به این ترتیب , مسلمانان باید با ایجاد وحدت , این موانع را از بین ببرند. هم برای بجای آوردن فرمان خداوند , هم برای در امان ماندن از حملات و زیان های دشمنان اسلام و هم برای انجام امور دینی به شکلی آزادانه , لازم است مسلمانان متحد شوند. برای نیل به این هدف نیز , مسلمانان باید همت کنند , سخنان خود را به فعل تبدیل کنند و زمینه را برای بوجود آمدن اتحاد آماده سازند.

در راستای این هدف , هر مسلمان باید بنا به توان خود , اتحاد و حدت را به موضوع روز تبدیل نماید. بعنوان مثال , اصحاب قلم می توانند در موضوع وحدت به قلم فرسایی بپردازند. محافل دانشجویی و دانشگاهی نیز می توانند نشست ها و سمینارهایی با موضوع وحدت را ترتیب بدهند. رادیو و تلویزیونها نیز می توانند با موضوع وحدت , برنامه سازی نمایند.

نباید فراموش کرد که قدرت و نیرومندی با وحدت حاصل می شود. تا وحدت نباشد , مسلمانان در حد مطلوب قادر به دفاع از خود نخواهند بود و از حملات و آسیب های دشمنان نیز در امان نخواهند ماند.

25/361

نویسنده: م. علی دویار

مترجم: احمد هلاکویی

منبع

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار