تبلیغات

سفیر چین: حاکمیت چین ابزاری برای چانه زنی سیاسی نیست

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_139302080123101212623454.jpg

اساس نیوز :سفیر چین در آمریکا ضمن هشدار نسبت به اظهارات رئیس جمهور منتخب آمریکا اعلام کرد که پکن هرگز بر سر مسائل مربوط به حاکمیت و اقتدار ملی اش با واشنگتن چانه زنی نخواهد کرد.

به گزارش اساس نیوز به نقل از رویترز، "کوی تیان کای" سفیر چین در آمریکا روز چهارشنبه در سخنانی در واکنش به اظهارات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا تاکید کرد: پکن هرگز با واشنگتن بر سر مسائلی که مربوط به حاکمیت ارضی و اقتدار ملی اش باشد، چانه زنی نمی کند.

وی در سخنانی در جمع مدیران شرکتهای بزرگ آمریکایی تصریح کرد: چین و آمریکا باید برای تقویت روابط دوجانبه همکاری کنند. ساختار روابط سیاسی آمریکا و چین نباید تضعیف شود. این ساختار باید حغظ شود.

سفیر چین در ادامه گفت: معیارهای اصلی روابط بین المللی نیز باید حفظ و رعایت شود. بی شک، حاکمیت ارضی و اقتدار ملی ابزاری برای چانه زنی سیاسی نخواهد بود. امیدوارم همه این مساله را درک کنند.

البته این مقام چینی اشاره مستقیمی به مساله تایوان و اظهارات اخیر ترامپ در این باره نکرده است. تماس ترامپ با رهبر تایوان نقض سیاست 37 سالۀ واشنگتن مبنی بر عدم تماس مستقیم رؤسای‌جمهور امریکا با تایوان بعد از تیرگی روابط با این جزیره در سال 1979 بود.

دولت چین نیز ضمن ابراز ناراحتی از این اقدام ترامپ، تاکید کرده است که مطمئن است سیاست واشنگتن در قبال "چین واحد" تغییر نخواهد کرد.

دونالد ترامپ در اظهاراتی در برنامه فاکس نیوز ساندی تاکید کرد: ایالات متحده لزوما خود را به سیاست دیرینه چین واحد محدود نخواهد کرد.
ترامپ گفت: من به طور کامل سیاست چین واحد را درک می کنم ولی نمی دانم چرا باید خود را به سیاست چین واحد محدود کنیم، آن هم تا زمانی که به قراردادی با چین بر سر سایر مسائل از جمله تجارت دست نیافته ایم.

یک اندیشکده آمریکایی نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که چین ظاهرا تسلیحاتی را در جزایر مصنوعی واقع در دریای جنوبی چین مستقر کرده است.
موسسه شفافیت دریانوردی آسیا موسوم به "ای ام تی آی" اعلام کرد که چین تسلیحاتی شامل سامانه های ضد هوایی و ضد موشکی را در 7 جزیره مصنوعی واقع در دریای جنوبی چین مستقر نموده است.

این موسسه افزود: یافته های ما بر خلاف اظهارات رهبران چینی است که اعلام کرده اند پکن هیچ تمایلی برای نظامی کردن جزایر در این آبراه راهبردی ندارد.

این گزارش حاکی است، تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که سامانه های ضد هوایی و ضد موشکی در جزایر مصنوعی مستقر شده تا در برابر هر گونه حمله موشک های کروز، مقابله کند.

دریاسالار هری هریس فرمانده ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس آرام نیز اخیرا  در سخنانی تاکید کرد: ایالات متحده آمریکا آماده تقابل و رویارویی با چین است اگر پکن به ادعاهای مربوط به دریانوردی در دریای جنوبی چین ادامه دهد.

 آمریکا از چین خواسته است تا به رای دادگاه بین المللی لاهه احترام بگذارد. دادگاه لاهه اوایل امسال با صدور حکمی اعلام کرد که ادعاهای ارضی مطرح شده از سوی چین در دریای جنوبی چین که یک آبراه مهم و راهبردی است، معتبر نیست.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار