تبلیغات

توقف تجارت افغانستان-پاکستان در مرز مهم «تورخم»

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_139509251151027859458474.jpg

اساس نیوز :ادامه اعتصاب شرکت‌های باربری در اعتراض به وضع حق العبور غیر قانونی از سوی مسئولان گمرکی در دو سوی مرز «تورخم»، انتقال کالاهای تجارتی میان افغانستان و پاکستان را متوقف کرده است.

به گزارش اساس نیوز، اعتصاب شرکت‌ها و رانندگان کامیون‌های باربری وارد سومین روز خود شد و انتقال کالاهای تجاری میان پاکستان-افغانستان را مختل کرده است.

اتحادیه شرکت‌های باربری افغانستان به دولت هشدار داده است تا زمانی که اخاذی‌های غیرقانونی از سوی مسئولان مرزی و گمرکی ادامه یابد آنها به اعتصاب خود نیز ادامه خواهند داد.

این در حالی است که چند روز قبل «طلامحمد اتمانزی» رئیس اتحادیه شرکت‌های باربری افغانستان در نشست خبری اعلام کرد که رانندگان کامیون‌ها در هنگام تردد از سوی نیروهای مرزی، مسئولان گمرکی و مسئولان شهرداری مورد اخاذی قرار می‌گیرند.

در این اواخر گزارش‌های منتشر شده است مبنی بر اینکه کامیون‌های که از مرز تردد می‌کنند باید 80 دلار به مسئولان گمرکی افغانستان بپردازند و همچنین 20 دلار هم به مسئولان گمرکی پاکستان باید بپردازند.

از سوی هم «سید اکرام‌افضلی» رئیس اداره دیده‌بان شفافیت افغانستان نیز با حمایت از اتحادیه شرکت‌های باربری افغانستان خاطرنشان کرد که از سه میلیارد دلار که سالانه توسط نهادهای دولتی از مردم افغانستان رشوه اخذ می‌شود، حدود یک میلیارد آن از رانندگان کامیون‌های باربری است.

با این حال معاون اتاق تجارت افغانستان اعلام کرد که نیروهای پلیس مبارزه با جرایم دولت در تلاش برای شکستن این اعتصاب پنج نفر از اعضای اتحادیه به شمول «طلامحمداتمانزی» را بازداشت کرده‌اند.

وی از دولت خواست تا هر چه سریعتر رئیس و اعضای اتحادیه شرکت‌های باربری را آزاد کند زیرا راه اندازی اعتصاب به هیچ عنوان جرم محسوب نمی‌شود.

از سوی هم یک رسانه افغانستانی از درگیری رانندگان کامیون‌های باربری با نیروهای مرزی افغان در مرز تورخم خبر داده که منجر به کشته شدن دو راننده شده است.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار