تبلیغات

آمریکا آماده رویارویی با پکن در دریای جنوبی چین است

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_trytr.jpgاساس نیوز: فرمانده ناوگان دریایی آمریکا در منطقه اقیانوسیه اعلام کرد که ایالات متحده آماده تقابل و رویارویی با پکن است، اگر چین به ادعاهای خود در مورد دریانوردی در دریای جنوبی چین ادامه دهد.


به گزارش اساس نیوز به نقل از رویترز، دریاسالار هری هریس فرمانده ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس آرام امروز چهارشنبه در سخنانی تاکید کرد: ایالات متحده آمریکا آماده تقابل و رویارویی با چین است اگر پکن به ادعاهای مربوط به دریانوردی در دریای جنوبی چین ادامه دهد.


این اظهارات می تواند موجب تشدید تنش بین 2 قدرت و رقیب جهانی شود. آمریکا از چین خواسته است تا به رای دادگاه بین المللی لاهه احترام بگذارد. دادگاه لاهه اوایل امسال با صدور حکمی اعلام کرد که ادعاهای ارضی مطرح شده از سوی چین در دریای جنوبی چین که یک آبراه مهم و راهبردی است، معتبر نیست.
هریس افزود: ولی چین به رفتار تجاوزکارانه خود ادامه می دهد و آمریکا در صورت ادامه این رفتار، آماده است تا واکنش نشان دهد.


این مقام ارشد نیروی دریایی آمریکا گفت: ما اجازه نخواهیم داد تا یک منطقه مشترک به صورت یکجانبه بسته شود، اصلا مهم نیست که چند پایگاه در جزایر مصنوعی دریای جنوبی چین ساخته شده باشد. ما همکاری خواهیم کرد تا وقتی که بتوانیم ولی آماده تقابل خواهیم بود زمانی که لازم باشد.


اظهارات هریس در حالی می تواند موجب تشدید تنش در روابط پکن و واشنگتن شود که گفتگوی تلفنی ترامپ با رئیس جمهور تایوان نیز اخیرا با مخالفت شدید چین روبرو شده است.
آمریکا و چین به عنوان 2 اقتصاد بزرگ جهان بارها بر سر مسائلی مثل دریای جنوبی چین اختلاف نظر داشته اند ولی هر دو طرف سعی کرده اند تا اعتماد بین ارتش های خود را ارتقا دهند تا احتمال هرگونه سوء تفاهم کاهش یابد.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار