تبلیغات

دیدگاه علما و شخصیت های اهل سنت درباره آخرین تحولات سوریه

Article Image

b_0_0_0_10_images_dfdgdf.jpg

اساس نیوز :در روزهای اخیر و بدنبال وقوع برخی از تحولات میدانی در جنگ داخلی سوریه امیدواری هایی درباره حرکت این کشور در مسیر صلح و آرامش ایجاد شده است .

غالب علما و فعالان دنیای اسلام در چند سال گذشته با نگرانی تحولات سوریه را دنبال کرده و بر این باورند که این جنگ ثمری جز آوارگی و خشونت در منطقه ندارد .انتشار تصاویر تاثر برانگیز از قربانی شدن افراد غیر نظامی در جنگ سوریه همه را به این فکر انداخته است که چگونه می توان صلح و امنیت را به این کشور بازگرداند .

در این شرایط خاتمه موقت جنگ در شهر حلب به عنوان دومین شهر بزرگ سوریه، امید های کم سوی فعالان مسلمان را برای برقراری صلح دراین کشور افزایش داده است .در این زمینه سایت اساس نیوز با تعدادی از علما و شخصیت های اهل سنت در مناطق مختلف ایران تماس گرفته و نقطه نظر آنها را درباره شرایط جدید سوریه سوال کرده است .

سید ابراهیم فاضلی حسینی مدیر حوزه های علمیه شورک ملکی مشهد و جامعه الاسلامیه العربیه احناف تایباد با اشاره به وضعیت حال حاضر در کشورهای اسلامی گفت:اصل براین است که کلیه  مطالبات از طریق گفتگو و راه های مسالمت آمیز مورد بحث و بررسی قرار گیرند و اسلام دینی نیست که مجوز قتل و غارت را صادر کند.

ایشان ,گزینه جنگ و نبرد مسلحانه را یک ضرورت برای  دفاع از میهن در برابر دشمن خارجی  دانست و افزود:اسلام دینی نیست که درآن جنگ های تهاجمی اتفاق بیافتد. مگرآنکه ضرورت دفاع و یا اصلاح پیش بیاید.اسلام در حقیقت دین صلح و آرامش است و بنابراین وضعیت فعلی را تنها می توان از راه مذاکره و صحبت به سرانجام خوب رساند.وی ابراز امیدواری کرد شرایط ایجاد شده به صلح نهایی در سوریه ختم شود .

مولوی محمد مقدسی امام جمعه مسجد جامع محمد رسول الله (ص) مشهد نیز ضمن اشاره به وقایع اخیر شهرحلب و پیروزی های به دست آمده اظهار امیدواری کرد که این  باز پس گیری حسن ختامی بر پایان یافتن جنگ در این شهر باشد وگفت:بدون شک عوامل خارجی به وجود آورنده جنگ درحلب هستند و مسائل را به نحوی مدیریت کردند تا قدرت تصمیم گیری ازدست گروه های درگیر با جنگ خارج شود.

این امام جمعه اهل سنت بیان داشت:آنچه که ما امروز درحلب و دمشق سوریه  شاهد آن هستیم جنگ دولت با مردم نیست بلکه نیروهای درگیر آن عمدتا از کشورهای دیگر به میادین جنگی اعزام شده اند.بنده تا جایی که به یاد دارم دولتمردان سوری آمادگی همیشگی خود را برای انجام گفتگو اعلام داشتند  لیکن عوامل خارجی مانع از انجام آن می شدند.اگر یک  مدیریت متحد در راس کار تشکیل می شد این همه خسارت به بار نمی آمد.

مولوی محمد رضا رحمتی امام جماعت مسجد بلال (رض) روستای مهرآباد از توابع شهرستان خواف آزاد سازی شهر حلب را گامی مهم برای خاتمه جنگ خانمان برانداز در سوریه دانست وگفت:اسلام با اعمال خشونت بار،سازگاری ندارد و این جنگ مسلمان با مسلمان نیست.

وی دلیل ادامه یافتن درگیری درکشورهای اسلامی را نبود فرهنگ گفتگو ازسوی نیروهای مهاجم عنوان کرد و ادامه داد:آن ها از ابتدا آمده بودند تا از طریق جنگ و درگیری به مقاصد خود برسند و فعل گفتگو جایی در برنامه هایشان نداشت.

مولوی رحمتی تصریح کرد: راه های زیادی برای خاتمه جنگ و مذاکره از سوی دو طرف وجود دارد و سوری های واقعی باید خودشان را از بیگانگان جدا کرده وخواسته هایشان را در چهارچوب منافع مردمی اعلام نمایند.

مولوی نورمحمد بصیری امام جماعت مسجد چهاریارنبی بندرترکمن نیز آزادی شهر حلب را پایان یک دوره طولانی  جنگ  فرسایشی  تلقی کرد و گفت:ممکن است مردم دول اسلامی از مسوولین خود خواسته هایی داشته باشند که این متاسفانه  بهانه ای  برای  ورود نیروهای جنگی به این کشور و کشور عراق شده است.به عقیده بنده مشکل این کشورها  از راه پالایش نیروها امکان پذیر خواهد بود.علت اصلی جنگ های فعلی وجود نیروهای خارجی است که جز کشتار ثمری برای مردم خسته از جنگ نداشتند و من امید دارم انجام نشست ها به مساله اتمام جنگ کمک کند.

مولوی خیرالله یعقوبی امام جماعت اهل سنت روستای قره تپه از توابع شهرستان بهشهر با مهم شمردن پایان جنگ درکشورهای اسلامی  گفت:به نظر بنده صد در صد علما ,اندیشمندان و مسوولین اسلامی از ابتدا مخالف جنگ و خونریزی بودند، لیکن این توصیه ها با دخالت جنگ افروزان راه به جایی نبرد.

وی ازدست رفتن منابع ملی ,منابع انسانی و منابع مالی را جزو پیامدهای جنگ در سوریه وعراق  دانست و یاد آورشد:همان طور که قرآن می فرماید اگر اختلافی میان امت پیش آمد، ببینید خدا و رسول خدا (ص) چه راهکاری را توصیه می کنند. گفتمان در واقع تنها راه حل مشکلات موجود در کشورهای یاد شده است.لذا مسلمانان باید دست از اسلحه کشی و خرید مهمات ازکشورهای بیگانه بردارند و به گفته های قرآن عمل نمایند.

شیخ منصور حسینی از علما گله دار از شهرهای جنوب کشور هم در این خصوص خاطر نشان ساخت:درمورد حل مساله جنگ در سرزمین های اسلامی باید دولت ها اقدام کنند.وظیفه دولت ها این است که خواسته های ملت ها را بشنوند و بدین وسیله راه نفوذ بیگانگان به  اجتماع مردم را بگیرند.اگر دلیل به وجود آمدن جنگ به خاطر مسائل فردی است، این مسائل باید برطرف شوند. ولی از سوی دیگر ملت ها نیز نباید برای رسیدن به شرایط بهتر راه های بد را انتخاب کنند و اسلام این عمل را مغایر با فرامین خود می داند.

شیخ سید احمد قتالی عالم برجسته صحرا باغ از استان هرمزگان چنین توضیح داد:اختلاف همیشه بوده و خواهد بود اما این اختلافات می بایست مدیریت شوند.در صدراسلام قبایل اوس و خزرج  سال ها با هم در ججگ و جدال بودند و براختلافات میان خود دامن می زدند، اما سرانجام با مدیریت توانای نبی مکرم اسلام مشکل شان برطرف گردید.

این عالم اهل جنوب کشورافزود:احتمال می دهم ملت های مسلمان درگیر جنگ خودشان هم به این نتیجه رسیده اند که با جنگ و درگیری نمی توان به هدف رسید  و چاره اندیشی فکری مناسب ترین راه حل است.آن چه که ملت های مسلمان از آن لطمه می خورند اختلافات مذهبی است که  جز ویرانه  از خود چیزی  باقی نمی گذارد.

الحاج ناصر آخوند قزل عالم برجسته اهل سنت ترکمن نیز در گفتگو با سایت اساس نیوزبا تاکیدکرد:مسلمانان نباید در دامی که کفار برای ایجاد و چند دستگی در امت اسلامی ایجاد کرده اند گرفتار آیند .وی افزود در شرایطی که در چند سال گذشته اوضاع جنگ داخلی در سوریه به یک بن بست نظامی و سیاسی گرفتار شده بود تحولات اخیر و آزادی حلب می تواند باعث آغاز دوره ای جدید در حل بحران این کشور گردد.

آخوند قزل تصریح کرد شرایط مسلمانان در سوریه بسیار رقت انگیز است ومردم این کشور قربانی سیاست های آمریکا ،اسرائیل و برخی از عوامل منطقه ای آنها شده اند .

خبرنگار:طاهر جانی

 

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار