تبلیغات

امکان اجرای قوانین اسلامی در عصر حاضر (بخش دوم)

Article Image

عبدالقادر عوده

ادعای : پیاده نمودن قوانین اسلامی در عصر حاضر ممكن نیست

بعضی از دانش آموختگان اروپایی ادعا می‌كنند كه پیاده نمودن نظام اسلام مناسب حال عصر جدید نیست ولی برای ادعای خویش هیچگونه علت و سببی بیان نمی‌كنند و اما اگر می‌گفتند كه: این اصل از اصول اسلام بنابراین علت مشخص در عصر حاضر قابل اجرای نمی‌باشد در آن صورت ادعای آنها وزن و ارزش می‌داشت و هم بحث و مناقشه با آنها ممكن بود ولی دعوای بدون دلیل و برهان آنان كه كل نظام اسلام صلاحیت اجرا را ندارد برای خردمندان تعجب آور است.و هنگامیكه ما دانستیم آنهایی كه چنین مدعی هستند كاملاً‌ از نظام اسلامی بی‌خبراند ما می‌توانیم بگوییم كه: دعوای آنها مبنی بر جهالت است و افترایی بیش نیست، و چون تمام اصول اسلام برای همیشه ثابت ولا یتغیر هستند بنابراین كل نظام اسلام هم برای همیشه صلاحیت اجرا را دارد و هیچ اصلی یافت نمی‌شود كه قابل اجراء نباشد و با فهم این اصول عمق نادانی برخی از مسلمانان نسبت به اسلام آشكار می‌شود

شوری

اسلام از روز اول اصل شوری را وضع كرده است خداوند در این مورد می‌فرماید: ﴿وَأَمۡرُهُمۡ شُورَىٰ بَیۡنَهُمۡ﴾ [الشوری: ۳۸]. «كارشان از راه مشورت اداره می‌شود».

و نیز می‌‌فرماید: ﴿وَشَاوِرۡهُمۡ فِی ٱلۡأَمۡرِ﴾ [آل‌عمران: ۱۵۹]. «در كارها با آنان مشورت كن». شریعت اسلامی یازده قرن پیش از قوانین ساختگی نسبت به اصل شوری سبقت جسته است علاوه از انگلستان كه ده قرن بعد از اسلام به این اصل اعتراف نموده است.

هیئت حاكمه

اسلام از روز اول اختیارات هیئت حاكمه را مقید كرده و آن را نماینده ملت و درمقابل اشتباهات مسئول قرار داده‌است و قانون اسلام برای مسئول و رعیت یكسان اجرا می‌گردد، حاكم و مسئول بدون امتیاز در تمام تصرفات خود مقید است، ‌تا مطابق قانون اسلام و اصل مساوات انحام وظیفه نماید و اسلام یازده قرن پیش اصولی را كه امروزه دولتهای عصر جدید مدعی آن هستند وضع كرده است پس چطور گفته می‌شود كه نظام اسلام در عصر جدید صلاحیت پیاده شدن را ندارد؟

شراب و طلاق

اسلام شراب را حرام و طلاق را جائز قرار داده است خداوند در این مورد می‌فرماید: ﴿یٰٓأَیهَا ٱلَّذِینَ ءَامَنُوٓاْ إِنَّمَا ٱلۡخَمۡرُ وَٱلۡمَیۡسِرُ وَٱلۡأَنصَابُ وَٱلۡأَزۡلَٰمُ رِجۡسٞ مِّنۡ عَمَلِ ٱلشَّیۡطَٰنِ فَٱجۡتَنِبُوهُ﴾ [المائدة: ۹۰]. «ای كسانیكه ایمان آورده اید همانا شراب و قمار و بتها و ازلام (كه در زمان جاهلیت یكنوع بخت آزمایی بوده است) پلید و از عمل شیطانند از آنها دوری كنید». و نیز می‌فرماید: ﴿ٱلطَّلَٰقُ مَرَّتَانِۖ فَإِمۡسَاكُۢ بِمَعۡرُوفٍ أَوۡ تَسۡرِیحُۢ بِإِحۡسَٰنٖ﴾ [البقرة: ۲۲۹]. «طلاق دو مرتبه است یا باید بطور شایسته (همسر خود را) نگهدارد و یا با نیكی او را رها سازد». در حالیكه قوانین ساختگی اخیراً‌ در همین قرن، شراب را حرام و طلاق را جائز كرده است و بعضی از قوانین شراب را مطلقاً ‌حرام بعضی در صورت جزیی حرام می‌داند و نیز بعضی از قوانین طلاق را بدون قید و شرط و بعضی با قید و شرط جائز قرار می‌دهد پس چطور قوانینی كه از شریعت اسلام مأخوذ شده است صلاحیت اجراء را دارد و اما خود نظام اسلام قابل پیاده شدن نیست.

تعاون و تكافل اجتماعی

اسلام اولین نظام است كه نظریه تعاون و همكاری و تكافل اجتماعی را مدنظر قرار داده است خداوند می‌فرماید: ﴿وَتَعَاوَنُواْ عَلَى ٱلۡبِرِّ وَٱلتَّقۡوَىٰۖ وَلَا تَعَاوَنُواْ عَلَى ٱلۡإِثۡمِ وَٱلۡعُدۡوَٰنِ﴾ [المائدة: ۲]. «در راه نیكی و پرهیزكاری با هم تعاون كنید و در راه گناه و تجاوز همكاری ننمایید».

و نیز می‌فرماید: ﴿وَٱلَّذِینَ فِیٓ أَمۡوَٰلِهِمۡ حَقّٞ مَّعۡلُومٞ ٢٤ لِّلسَّآئِلِ وَٱلۡمَحۡرُومِ ٢٥﴾ [المعارج: ۲۴-۲۵]. «مؤمنان واقعی كسانی هستند كه در مال و دارایی خویش سهمی مشخص می‌كنند تا برای فقیران سائل و فقیران آبرومند محروم برسانند». و خداوند می‌فرماید: ﴿خُذۡ مِنۡ أَمۡوَٰلِهِمۡ صَدَقَةٗ تُطَهِّرُهُمۡ وَتُزَكِّیهِم بِهَا﴾ [التوبة: ۱۰۳]. «ای پیامبر از اموال مؤمنین صدقات دریافت كن و آنها را بوسیله آن پاكیزه بگردان». و همچنین می‌فرماید: ﴿إِنَّمَا ٱلصَّدَقَٰتُ لِلۡفُقَرَآءِ وَٱلۡمَسَٰكِینِ وَٱلۡعَٰمِلِینَ عَلَیۡهَا وَٱلۡمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمۡ وَفِی ٱلرِّقَابِ وَٱلۡغَٰرِمِینَ وَفِی سَبِیلِ ٱللَّهِ وَٱبۡنِ ٱلسَّبِیلِۖ فَرِیضَةٗ مِّنَ ٱللَّهِۗ وَٱللَّهُ عَلِیمٌ حَكِیمٞ ٦٠﴾ [التوبة: ۶۰]. «صدقات فقط براى فقیران و بینوایان و كارگزاران [گمارده شده‏] بر آن و دلجویى شوندگان و [براى خرج كردن‏] در [راه آزادى‏] بردگان و وامداران و [براى هزینه كردن‏] در راه خدا و در راه ماندگان است كه [به عنوان‏] حكم مقرر شده از [سوى‏] خداست. و خداوند داناى فرزانه است».

و نیز می‌فرماید: ﴿مَّآ أَفَآءَ ٱللَّهُ عَلَىٰ رَسُولِهِۦ مِنۡ أَهۡلِ ٱلۡقُرَىٰ فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِی ٱلۡقُرۡبَىٰ وَٱلۡیتَٰمَىٰ وَٱلۡمَسَٰكِینِ وَٱبۡنِ ٱلسَّبِیلِ كَیۡ لَا یكُونَ دُولَةَۢ بَیۡنَ ٱلۡأَغۡنِیآءِ مِنكُمۡۚ وَمَآ ءَاتَىٰكُمُ ٱلرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَىٰكُمۡ عَنۡهُ فَٱنتَهُواْۚ وَٱتَّقُواْ ٱللَّهَۖ إِنَّ ٱللَّهَ شَدِیدُ ٱلۡعِقَابِ ٧﴾ [الحشر: ۷]. «آنچه خدا از [دارایى] ساكنان آن قریه‏ها عاید پیامبرش گردانید از آن خدا و از آن پیامبر [او] و متعلق به خویشاوندان نزدیك [وى] و یتیمان و بینوایان و درراه‏ماندگان است تا میان توانگران شما دست به دست نگردد و آنچه را فرستاده [او] به شما داد آن را بگیرید و از آنچه شما را باز داشت بازایستید و از خدا پروا بدارید كه خدا سخت‏كیفر است».

احتكار

شریعت اسلامی احتكار، بهره‌كشی و رشوه را حرام قرار می‌دهد خداوند متعال می‌فرماید: ﴿ وَلَا تَأۡكُلُوٓاْ أَمۡوَٰلَكُم بَیۡنَكُم بِٱلۡبَٰطِلِ وَتُدۡلُواْ بِهَآ إِلَى ٱلۡحُكَّامِ لِتَأۡكُلُواْ فَرِیقٗا مِّنۡ أَمۡوَٰلِ ٱلنَّاسِ بِٱلۡإِثۡمِ وَأَنتُمۡ تَعۡلَمُونَ ١٨٨﴾ [البقرة: ۱۸۸]. «و اموالتان را در بین خود به ناحقّ مخورید و [به رشوه دادن‏] آن را به حاكمان پیش‏كش مكنید تا از روى گناه و آگاهانه بخشى از اموال مردم را بخورید». و قوانین ساختگی جدید، اخیراً به این اصول پی برده است.

زنا

شریعت اسلامی فواحش ظاهر و پوشیده، گناه و بغاوت را حرام می‌داند، خداوند در این مورد می‌فرماید: ﴿قُلۡ إِنَّمَا حَرَّمَ رَبِّی ٱلۡفَوَٰحِشَ مَا ظَهَرَ مِنۡهَا وَمَا بَطَنَ وَٱلۡإِثۡمَ وَٱلۡبَغۡی بِغَیۡرِ ٱلۡحَقِّ﴾ [الأعراف: ۳۳]. «(ای پیامبراسلام) بگو: پروردگارم تمام كارهای زشت را چه ظاهر و پوشیده گناه و تجاوز بغیر از حق را حرام كرده است».

این اصول نمونه‌ای بودند كه اسلام بر آنها قائم و استوارشده است و بشریت بسوی آنها می‌نگرد و انسانیت آنها را در خواب می‌بیند، پس چطور نظامی كه اصول آن در عصر جدید نمونه و الگو هستند صلاحیت اجراء را ندارد؟

اگر ما اصول انسانی و اجتماعی و قانونی را كه عصرجدید به آن آشنایی دارد و فرزندان آن به آنها افتخار می‌ورزند بررسی كنیم همه را یكی یكی در نظام اسلام به بهترین شكل و برترین صورت مشاهده می‌كنیم و اما اگر ترس از طولانی شدن نبود، برخی دیگر از این اصول و نصوص را هم ذكر می‌كردم.

خلاصه اینچنین آشكار می‌گردد كه ادعای آنان به عدم صلاحیت اجرای نظام اسلامی مبنی بر جهالت مدعیان از نظام اسلام است و در واقع هیچ گونه مدارك و سندی ندارند و شاید عذر واحدی كه ممكن است از سوی آنها معذرت خواهی شود این است كه، آنان خوانده بودند كه قوانین قدیم بر اصول كهنه استوارند و عصر جدید آنها را رد می‌كند، این قول را بعنوان یك قانون كلی و عام حفظ كرده و بر شریعت اسلامی تطبیق نموده‌اند چون شریعت اسلامی در صفت قدیم مشترك است بنابراین بدون اینكه فكر كنند و تفاوتهای بیان شده ‌نظام اسلام و قوانین ساختگی را بفهمند اسلام را هم استثنا نكرده‌اند.

ادامه دارد …

برگرفته از کتاب : اسلام در زندان دوستان نادان و علمای ناتوان

مؤلف: عبدالقادر عوده

 مترجم: عبدالرحمن الله‌وردی

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار