تبلیغات

میانمار تسلیم درخواست آ.سه.آن شد

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_8234416271243693.jpgاساس نیوز: با افزایش فشار اعضای اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ.سه.آن) بر میانمار با هدف پایان دادن به کشتار مسلمانان روهینگیا، یک دیپلمات این کشور اعلام کرد که میانمار خواستار تشکیل جلسه فوری پیرامون بحران استان راخین شده است.


از دو ماه گذشته تاکنون بیش از 20 هزار مسلمان روهینگیایی پس از اینکه هدف حملات خشونت بار نیروی های امنیتی میانمار قرار گرفتند، خاک این کشور را به مقصد بنگلادش ترک کردند و صدها نفر نیز در حملات نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند.

داستان خشونت ها و تجاوز نیروهای امنیتی میانمار باعث اعتراض گسترده کشورهای منطقه از جمله اندونزی، مالزی و تایلند و موضع گیری دیگر کشورهای همسایه شد، به گونه ای که این قبیل اعتراضات و موضع گیری ها از سطح مردمی به سطوح دیپلماتیک کشید و سفیر میانمار در مالزی احضار شد.

مالزی از جمله کشورهایی بود که نخست وزیر آن با حضور در اعتراضاتی به نفع مسلمانان میانمار، آنگ سان سوچی دارنده جایزه صلح نوبل که اکنون مشاور دولت و وزیر امور خارجه میانمار است را به باد انتقاد گرفت و گفت که فایده جایزه صلح نوبل آنگ سان سوچی چیست؟

میانمار در واکنش به اقدامات مالزی، سفیر این کشور را احضار کرد و از اعزام کارگران میانماری به این کشور ممانعت به عمل آورد.
بر اساس این گزارش و به رغم اینکه میانمار افزایش فشارها از سوی کشورهای منطقه را نوعی دخالت در امور داخلی خود می داند، امروز یک دیپلماتیک فیلیپینی دعوت از این کشور به عنوان یکی از اعضای آ.سه.آن برای شرکت در نشست فوری پیرامون مساله روهینگیا از سوی میانمار را مورد تایید قرار داد.

اگرچه این منبع دپیلماتیک از ارائه جزئیات بیشتر در مورد این جلسه خودداری کرد، اما بر اساس گزارش های ارائه شده، قرار است این نشست روز 19 دسامبر (29 آذر) در شهر یانگون میانمار برگزار شود.

میانمار حق شهروندی مسلمانان روهینگیا را که در استان راخین زندگی می کنند به رسمیت نمی شناسد و آنان را مهاجران غیرقانونی می داند که از بنگلادش به این کشور سفر کرده اند. از اینرو محدودیت های گسترده ای از قبیل محرومیت از تحصیل و مراقبت های بهداشتی کافی و ممانعت از رفت و آمد در ساعات خاصی از شبانه روز بر این اقلیت مذهبی تحمیل کرده است.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار