تبلیغات

عروج ناگهانی مولانا محمدعلَم

Article Image
عروج ناگهانی مولانا محمدعلَم

ifdsgjkljgfklعصر جمعه یکی دیگر از ستارگان علم و دانش در سرزمین گشت سراوان٬ سرزمین فرهیختگان غروب کرد. مولانا محمد علم حسین‌بر از اساتید بر جسته عین العلوم گشت به دیدار حق شتافت و راهی دیار آخرت گردید. رحمه‌الله رحمة واسعة.

مولانای مرحوم را به مناسبت‌های مختلف بارها در دارالعلوم زاهدان و عین‌العلوم گشت دیدار کرده‌ام و از اخلاق حسنه، متانت کلام و رفتار پرمهرش درس بسیار برگرفتم و به یقین رفتار و گفتارش چنان بود که هر بیننده‌ای را متأثر می‌کرد. زبان حال مولانا محمدعلم گویای این واقعیت بود که:

به جان زنده دلان سعدیا که ملک وجود// نیرزد آنکه دلی را زخود بیازاری رفتار کریمانه و سنجیده‌اش این پیام را داشت که: دنیا نیرزد آنکه پریشان کنی دلی // زنهار بد مکن که نکردست عاقلی مولانا محمد علم با وجود دانش عمیق و بسیارش همواره از اظهار فضل و خودبرتربینی پرهیز داشت و با روحیه‌ای خداجویانه تشنه‌کامان صحرای دانش را چونان ابر رحمتی سیراب می‌کرد و عطش علمی شان را برطرف می‌ساخت. زندگی این بزرگمرد عرصهٔ دانش و فرزانگی این پیام را به همراه داشت که بدون بزرگ منشی و از راه تواضع و خدمت نیز می‌توان اوج گرفت و محبوبیت کسب کرد و از این راه به بلندای عزت و مقبولیت رسید.

مولانا محمدعلم از سرچشمهٔ علوم گشت جرعه‌های روح‌افزا نوشید و در مهد نام‌آوران عرصه‌های دین و دانش درخت وجودش به برگ و بار نشست و در سایه الطاف و عنایات پیر فرزانه و شهسوار  میدان علم و عمل و اخلاص حضرت شیخ‌الحدیث مولانا محمدیوسف حفظه‌الله‌تعالی‌ورعاه، مسیر فرزانگی را پیمود و در این مرکز بزرگ علمی شاگردان بسیاری را تربیت کرد. عروج ناگهانی این عالم فرهیخته بار دیگر ناپایداری دنیارا در برابر دیدگانمان مجسم کرد تا شاید مرگ را یاد آوریم و برنامهٔ زندگی خود را وارسی کرده آمادگی برای آخرت را از یاد نبریم.

این حادثهٔ دردآور را محضر چشم و چراغ آن سامان حضرت شیخ‌الحدیث مولانا محمد‌یوسف حفظه‌الله، اساتید، همکاران، شاگردان، دوست‌داران و به ویژه خانوادهٔ آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم خداوند عزوجل صبر و اجرشان عنایت فرماید و مولانای مرحوم را در جوار بهترین رحمت‌ها جای دهد. اللهم اغفرله وارحمه وأکرم نزله.

مولوی عبداللطیف ناورئی

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار