تبلیغات

جهان اسلام ،نیازها و منافع

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_dfgfdg.jpg

اساس نیوز،عبدالقیوم شکاری  : ماه ربیع الاول و بویژه دهه دوم این ماه، در کشور ما با برگزاری جشن های مولود النبی صلی الله علیه وسلم ومراسم های هفته وحدت متمایز شده است .

در این ایام فضای شور و شعف در شهرهای مختلف حاکم شده و همه به شکرانه ایام میلاد مسعود افضل کائنات در مراسم های مختلف شرکت می کنند.این مراسم ها مخالفانی نیز دارد . یک دسته از مخالفان این مراسم ها افرادی هستند که با نگاهی تنگ نظرانه اعتقاد دارند برگزاری مراسم مولود خوانی جزو سنت پیامبر ما نبوده بر این اساس انجام آن بدعت است .
دسته دوم از زاویه ای دیگر به این مساله نگاه می کنند.این عده بر این اعتقادند که وحدت به مفهوم یکی شدن است و ما بنا داریم با پیروان مذاهب دیگر یکی شویم .چون اهل سنت راه و مسیر مشخص خود را دارد .
پاسخ به دسته اول مخالفان از حوصله بحث ما خارج است .در پاسخ به ادعاهای این گروه ذکر همین نکته ضروری است که مگر مولود خوانی غیر از ذکر سلام و صلوات بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم است ؟پس مشکل این مراسم چیست و چرا انجام آن ممکن است با معصیت آغشته گردد!!!
   مساله مهم در پیرامون این روز ها نقد دیدگاه دوم است .بنظر می رسد برخی از فعالان ما در فهم فلسفه هفته     وحدت و ضرورت های آن دارای برداشت های نامناسب هستند.زمانی که بحث وحدت و اتحاد مطرح می شود این مساله به مفهوم ضرورت یکی شدن همه برداشت های فقهی مذاهب اسلامی نیست .
به عبارت دیگر امروز جامعه اسلامی از جهت برداشت های مختلفی که پیرامون مباحث فقهی ایجاد شده است به یک جامعه متکثر تبدیل شده است .این تکثر هم به هیج وجه قابل تجمیع و یکی شدن نیست .بنابراین مراد و مقصد از برگزاری مراسم های مخصوص این ایام یکی کردن مذاهب اسلامی نیست .
نیاز حیاتی جامعه اسلامی در شرایط کنونی این است که با توجه به مشترکاتی که دارد تلاش کند با تمرکز بر روی این مشترکات و بر اساس منافع مشترک امت اسلامی مناسبات پیرامونی خود را تنظیم نماید .امروز حاکمان اسلامی باید این مساله را ملکه ذهن خود نمایند که دین ما دشمنان تاریخی و قسم خورده ای دارد که به هیچ وجه خواهان عزت و سربلندی آن نیستند .آنها به روشهای مختلف در بین ما ایجاد اختلاف کرده و از این آب گل آلود ماهی می گیرند .
اعتقاد صاحب نظران مسائل سیاسی این است که دشمن و تهدید مشترک کشورهای با منافع متعارض را هم در کنار هم جمع می کند .نمونه بارز این اتحاد کشورهای کمونیستی و سرمایه داری بر علیه آلمان نازی در جنگ جهانی دوم بود .این دشمن مشترک برای جهان اسلام یهود و مسیحیت رادیکال و ایدئولوژیک است .همین عامل باید ما را دور هم جمع نماید .
بر خلاف این ضرورت ها امروز از هر فعال و صاحب نظر مسلمانی درباره مهم ترین مشکل دنیای اسلام سوال گردد،بدون شک اختلاف و چند دستگی ایجاد شده در بلاد اسلامی به عنوان مهم ترین درد جامعه اسلامی ذکر می گردد..
علت این فضا چیست ؟بنظر می رسد مهم ترین علت ایجاد فضای کنونی در دنیای اسلام فهم نادرست شیعیان و اهل سنت از نگاه و دیدگاه طرف مقابل در رابطه با مسائل مختلف است.بدون شک اگر پیروان این دو مذهب با نگاه احترام متقابل به دیدگاه های یکدیگر وارد فضای تعامل و گفتگو با یکدیگر گردند فضایی از محبت و دوستی در بین ما مسلمانان ایجاد خواهد شد .
مهم ترین مشکلی که در شرایط کنونی باعث تشدید اختلافات موجود در دنیای اسلام می گردد این است که بنظر می رسد در هر دو طرف این ماجرا (شیعیان و اهل سنت )طیف محدودی از عناصر افراطی حضور دارند که کارشان فقط توهین و بی حرمتی به طرف مقابل و تحریک احساسات آنهاست .این طیف از نظر تعداد در اقلیت بوده اما صدای آنها رساتر از صدای اکثریتی است که با احترام به عقاید و تفکرات هم نگاه می کنند.
چند وقت پیش در جمع تعدادی از نخبگان اهل سنت درباره ضرورت های وحدت دنیای اسلام بحث می کردیم .در خلال مباحث یکی از حاضران با ادبیات و لحنی نامناسب گفت که در شرایطی که روحانیون شیعه از هر منبری برای توهین به مقدسات اهل سنت استفاده می کنند،چطور می شود از وحدت شیعه و سنی صحبت کرد؟
از وی خواستیم مصادیق توهین علمای شاخص شیعه به مقدسات اهل سنت را بیان نمایند .ایشان کلیپی از صحبت های سخیف و بی ارزش یک روحانی افغانی(اللهیاری ) مقیم خارج از کشور از کشور ، درباره توهین به مقدسات اهل سنت را برای حاضرین پخش کرد و گفت این صحبت ها، نمایی از نگاه عالمان شیعه به ما اهل سنت است !
   مشکل و سوء تفاهم بزرگی که برای برخی از فعالان  ما در این زمینه ایجاد شده است این است که تصور می کنیم افراد بی خردی مثل اللهیاری نماد و سمبل نگاه شیعیان به اهل سنت هستند .در این زمینه فراموش می کنیم که همین فرد در برنامه های شبکه ماهواره ای خود  با بدترین الفاظ و عبارات به مسئولان جمهوری اسلامی نیز توهین می کند.
   بنابراین باید به راحتی به این نتیجه برسیم که این دیدگاه ارتباطی با نگاه رسمی علمای شاخص کشور نسبت به اهل سنت ندارد .البته ممکن است در داخل کشور هم در برخی از موارد برخی از علمای شیعه اظهارات نامناسبی درباره مقدسات ما اهل سنت داشته باشند .اما قطعا این دیدگاه ها نظر و نگاه رسمی نظام و علمای شاخص کشور نیست .
   در طرف مقابل و در بین اهل سنت هم همین فضاسازیی وجود دارد .در بین اهل سنت هم در برخی از برنامه های شبکه های ماهواره ای که خود را به ما منتسب کرده اند، الفاظ و عبارات نامناسبی در رابطه با شیعیان مطرح می گردد.در این شبکه ها شیعیان با الفاظی مثل مجوسی ،رافضی ،منحرف،بی دین و ...خطاب می شوند و مجریان و کارشناسان آنها (مثل شبکه های نور ،کلمه ،وصال و توحید )کاری جز دمیدن روح انتقام جویی نسبت به اهل سنت در طرف مقابل ایجاد نمی کنند.
در کمال تاسف باید بگوییم که برخی از فعالان مسلمان در هر دو طرف (شیعیان و اهل سننت )با انتشار این تصاویر و صحبت های توهین آمیز در فضاهای مختلف تلاش می کنند به جامعه ما این را القاء نمایند که دیدگاه رسمی طرف مقابل درباره مذهب و مقدسات شما همین است که در این تصاویر و صحبت ها مطرح شده است .
   در این راستا صحبت های افرادی مثل اللهیاری به عنوان دیدگاه علمای شیعه درباره اهل سنت و صحبت های مجریان شبکه های تندرو منتسب به اهل سنت به عنوان دیدگاه اهل سنت نسبت به شیعیان تبلیغ می گردد.
    اما در عالم واقعیت سمت و سوی نگاه پیروان فریقین نسبت به یکدیگر بسیار متفاوت است .در دنیای حقیقی شیعیان و اهل سنت بویژه در ایران با صلح و صفا و با رعایت حرمت عقاید یکدیگر در کنار هم زندگی می کنند و در طول تاریخ، روند عمومی حاکم ،احترام به تفکرات طرف مقابل بوده است .
    بر خلاف این روند تاریخی در شرایط کنونی تعداد محدودی از افراد و فعالان تندرو در هر دو طرف تلاش می کنند فضای بغض آلودی از نگاه طرف مقابل را در ذهنیت مردم ایجاد نمایند .هدف راهبردی این گونه فعالان هم ایجاد جنگ و فتنه مذهبی در بین شیعیان و اهل سنت است .
  در این میان رسالت عقلای فریقین بسیار خطیر است .فعالان و علمای دور اندیش شیعه و سنی باید امروز موثرتر و رساتر از هر زمان دیگر صدای خود را به گوش طرف مقابل برسانند.ما باید امروز فریاد بزنیم که عقیده هر فرد برای خودش محترم است و ما می خواهیم در فضایی از دوستی و محبت متقابل با هم زندگی کنیم .ان شاالله که مصلحت اسلام و امت اسلامی هم همین نگاه است .

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار