تبلیغات

دکتر اتک پور :مسلمانان باید در برابر اختلاف افکنی های دشمنان دین مان هوشیار باشند

Article Image

b_0_0_0_10_images_2525854.jpg

اساس نیوز :دکتر قربان بردی اتک پور متولد سال 1343 شهر آق قلا ،ساکن فعلی گنبد کاووس است.

وی در سال 71 با ورود به دانشگاه پزشکی ساری تحصیلات پزشکی خود در مرکز مازندران  را سپری می کند.

دکتر اتک پور با اتمام تحصیلاتش دوره کوتاهی در آق قلا به طبابت پرداخته و سپس به کلاله می رود و به مدت 15 سال به مردم آن منطقه خدمت می کند.وی اخیرا در گنبد مطلب دایر کرده و به وضعیت بیماران آنجا رسیدگی می کند.

سیمای این تحصیل کرده ترکمن از لحاظ  ظاهری کم شبیه به علمای حوزه های علمیه نیست و در واقع ملاقات وی درنماز جمعه سبب این گفتگو گردید.دکتر اتک پور ازجمله شخصیت هایی است که نمازهای پنچ گانه را در مسجد به جا می آورد وخواندن انفرادی نماز را مگر درشرایطی که عذر شرعی پیش نیاید  جایز نمی داند.

   این پزشک عالم مسلک به سبب توانائیش درحرفه پزشکی از اقصی نقاط  کشور مراجعه کننده دارد.لذا اگر روزی به هر دلیلی گذرتان به مطب وی افتاد، سعی کنید جزو نفرات اول باشید تا برای هرمراجعه کننده ای که قبل از شما داخل اتاق پزشک می شود، محبور نباشید قریب یک ساعت صبر کنید.گفتگوی ما با ایشان در ساعت 9 دیشب اتفاق افتاد.زمانی که این پزشک گنبدی تازه ازسرکار به خانه بازگشته بود و نیاز به استراحت داشت لیکن با صبر و حوصله به سوالات ما پاسخ داد.

سوال:شما سابقا یک دهه و نیم را در کلاله  گذراندید.دین داری مردم  کلاله و مناطق اطراف آن چگونه است؟

دکتر اتک پور:دین داری مردم کلاله و توجه شان به اعمال مذهبی در حد بسیار خوبی قرار دارد و      می توان گفت نسبت به برخی  نقاط  تا حدی مردم اینجا به فرایض دینی مقید تر هستند.مردم دین مدار آن جا از کوچک و بزرگ به انجام واجبات اهمیت زیادی قائل هستند.

سوال:تا جایی که بنده به خاطر دارم مبلغین دینی همیشه به کلاله به عنوان یک مرکز فعالیت مذهبی توجه داشتند.نظر جنابعالی دراین باره چیست؟

دکتر اتک پور:بنده این سال ها به دلیل مشغله کاری خیلی نتوانستم در داخل اجتماعات باشم ،ولی تایید می کنم  که مبلغین دینی به فعالیت  در کلاله  توجه خاصی  نشان می دهند.

سوال:فکرمی کنید مشکل مهم جامعه اهل سنت گلستان در امور دینی چیست ؟

دکتر اتک پور:مشکلی که درمناطق ما به چشم می خورد موضوع اختلاف عقیده در بین برخی ازعلما است که هر یک روی عقاید خود پافشاری می کنند.به عنوان مثال در شرق گلستان گروه هایی را دیدم که مخالف مراسم مولود خوانی  بودند و اعتقاد دارند  چون مولود خوانی در زمان پیامبر(ص) برگزارنمی شد پس دستوری  درباره اجرایش صادر نشده است و نباید آن را انجام  داد.اما گروه غالب مولود خوانی را با  دلایل  فراوان  جایز می دانند و براجرایش تاکید می کنند.این فضای اختلاف در مسائل دینی مناسب نیست.

سوال:حتما شنیده اید که وهابی ها می گویند پیامبرصلی الله علیه وآله وسلم ارتباطی با این جهان ندارد .دیدگاه جنابعالی به عنوان یک فعال دینی تحصیل کرده در این زمینه چیست ؟

دکتر اتک پور:بدون شک پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم با این جهان و با امت اسلامی از طریق قدرتی که ذات احدیت به ایشان داده است در ارتباط می باشد.از کودکی به ما گفته شده است که خداوند صلوات های  ذکر شده را به حضور مبارک ایشان می رساند.این ارتباط حتی اگر درهمین حد هم باشد ثابت می کند که پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم به اذن  خداوند متعال می تواند با امت اسلامی در ارتباط باشد.البته قدرت اصلی و حاضر و ناظر مطلق و همیشگی تنها خدای متعال است و بقیه کارها به فرمان او انجام می شوند.خود پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم  نیز خطاب به امت می فرماید که بنده هم مانند شما یک انسانم و هرکاری که انجام می شود اذن الله درآن است.

سوال:خود شما تا حالا در مراسم مولود خوانی شرکت کرده اید؟

دکتر اتک پور:بنده با آن که تحصیلات حوزوی ندارم، اما از جوانی به مراوده با علما علاقه داشتم و در دوران تحصیلات دانشگاهی نیزهیچ گاه از انجام امور واجب همچون خواندن نماز و روزه داری غافل نبودم.ما در دانشگاه نماز جماعت داشتیم و در ایام ماه روزه نماز تراویح برگزار می کردیم. بنابراین در مولود خوانی ها  هم شرکت می کنم و مشروط  به این که  مشغله پزشکی بگذارد باز هم شرکت خواهم کرد.

سوال:به نظر شما درسخنرانی های جشن مولود خوانی بیشتر باید چه مبحثی را مورد تاکید قرار داد؟

دکتر اتک پور:از آن جایی که مخاطبان این گونه جلسات عمدتا جوانان هستند باید تاکید شود که  ارتباطی بین امت اسلامی و پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم  به اذن خداوند انجام می شود. گاهی دامنه بحث آن چنان بالا می رود که ما موضوع اصلی را فراموش می کنیم.اگر حضرت عیسی علی السلام می توانست انسان ها را زنده کند ،این فقط به دلیل خواست خداوند متعال بود.پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم هم به اذن خداوند متعال صاحب معجزات بودند.پس باید مراقب باشیم که مخاطبان جوان برداشت اشتباهی نسبت به  چگونگی مسائل نداشته باشند.

سوال:جنابعالی علت جنگ در کشورهای اسلامی و نبود وحدت در بین آن ها را درچه عواملی می دانید؟

دکتر اتک پور:علت بروز اختلافات این است که به ریسمان خدا چنگ نمی زنند و نمی خواهند با دیگران مدارا کنند.به عقیده بنده امت اسلامی  به آن چه که قرآن می گوید باید عمل کنند.اشخاصی مانند بنده به دلیل اشتغال در حرفه دیگر شاید نتوانند کار عملی خاصی دراین جهت انجام دهند اما با حمایت  زبانی هم که شده باید از وحدت حمایت کرد.

سوال:آیا می توان گفت که آتش افروزان جنگ در منطقه جزو اهل سنت هستند و وظیفه یک اهل سنت واقعی چیست؟

دکتر اتک پور:هر کس که مسلمان واقعی است با کشتن بیهوده یک انسان مخالفت می کند.پس نمی توان گفت کسی که بی دلیل آدم می کشد اهل سنت است.یک اهل سنت واقعی باید در مقابل کسانی که قصد دارند بی دلیل انسانی را بکشند بایستند و اجازه چنین اعمالی را به وی ندهند.خطاب بنده به فقط تنها اهل سنت نیست بلکه به تمام مسلمان است. اگر قرار باشد دین را ترویج دهیم ابتدا باید رفتار خودمان را اصلاح  کرده وحق را ناحق نکنیم.با چنین رفتارهایی  کسی به طرف مسلمان شدن گرایش پیدا نمی کند.

سوال:ایجاد جنگ و فتنه در یک کشور اسلامی را چگونه می توان توجیه کرد؟

دکتر اتک پور:هیچ توجیهی برای یک چنین فضایی وجود ندارد.کشورهای اسلامی قوانین خودشان را دارند و نمی توان از حد تعیین شده ی آن ها تجاوز کرد.این قوانین شامل مسائلی می شود که دستورات آن در قرآن آمده است.ما باید بدانیم  که میان خداوند متعال با انسان ها قراردادهایی منعقد شده  که نمی توان آن ها را زیر پا گذاشت.از طرفی احترام به قوانین کشورها هم لازم است.

سوال:در این مصاحبه اشاره داشتید که به دلیل مشغله پزشکی وقت کمی برای حضور در مجالس دینی دارید.آیا مراجعه کنندگان شما تا این اندازه زیاد هستند؟

دکتراتک پور:بنده در واقع تنوع مشتری دارم و ازهرجایی کسانی به بنده مراجعه می کنند البته باید عرض کنم که گفت و شنود  بنده به عنوان یک پزشک با مراجعه کنندگان در حد چند دقیقه نیست و بسته به نوع بیماری ممکن است تا یک ساعت هم طول بکشد.

خبرنگار طاهرجانی

 

 

 

 

Save

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار