تبلیغات

نویسنده و فعال ترکیه ای :مسلمانان همین امروز باید به خود آیند

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_photo_20161210_205707.jpg

اساس نیوز: گروه بین الملل اساس نیوز , با هدف پاسخگویی به نیاز کاربران سایت , به ترجمه مطالب و مقالاتی از سایت های ترک زبان و روسی اقدام نمود . در تاریخ 17 آبان گذشته , مطلبی بسیار زیبا و در عین حال با بیانی ساده , به قلم خانم " حوریه مرال دگیرمنجی" ترجمه و در سایت اساس نیوز منتشر گردید . اکنون فرصتی پیش آمد و در شهر استانبول با این خانم محترمه و همسر ایشان دیدار   و مصاحبه نمودیم  که ترجمه آن را می توانید در ذیل مطالعه کنید.

لازم به ذکر است که خانم دگیرمنجی علاوه بر نوشتن مقالات , دستی نیز در شعر دارد. با حروف عثمانی (عربی) آشناست و بعضی  از اشعار خود را با حروف عثمانی در حساب های خود در شبکه های اجتماعی منتشر می کند. ایشان همچنین به ما اجازه دادند تا از تمامی مطالب و نوشته های وی آزادانه  استفاده کنیم.  

سئوال: لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمایید که به چه فعالیتی مشغول هستید؟

پاسخ : حوریه مرال دگیرمنجی  , متولد سال 1966 هستم . سه فرزند دارم که دختر بزرگم ازدواج کرده و از او دارای سه نوه هستم. ساکن استانبول هستم. حدود سی سال است که به عنوان یک فعال در  بخش های مدیریتی موسسات غیر دولتی مختلف  در زمینه امور وقف و خیریه فعالیت می کنم.در حال حاضر هم به عنوان یکی از اعضای هیئت امنای  موسسه امور خیریه " یاردئم الی" انجام وظیفه می کنم و  حوزه مسئولیتی من  در این موسسه  علاوه بر داخل ترکیه شامل  کشورهای آفریقایی بویژه کشورهای سودان و اتیوپی  است .در این راستا نیز به اتفاق دوستان , پروژه ها و برنامه هایی را به اجرا می گذاریم. تاکنون چهار بار به آفریقا سفر کردم و در ماه فوریه نیز یک سفر را برنامه ریزی کرده ایم. برای اینکه خیرین با کارهایی که از طریق کمک های مالی آنها انجام شده از نزدیک آشنا شوند و ببینند  آنها را به این سفرها می بریم.

سئوال: مدتی پیش مطلبی از شما تحت عنوان " من علوی هستم یا سنی! " را ترجمه و منتشر کردیم . در آن نوشته , به زبانی ساده تاکید کرده بودید که ما مسلمانان باید تعصبات مذهبی را کنار بگذاریم ؟

پاسخ : بله . همچنان که در آن مطلب هم نوشته بودم من حنفی مذهب هستم. اما از نظر من , مذاهب نباید محدود کننده باشند. همین قدر که همه مسلمان هستیم برای من کفایت می کند. معتقدم که لازم است مسلمانان با یکدیگر به توافق برسند و اتحادیه ویژه خود را (همانند اتحادیه اروپا) ایجاد نمایند.در مقطع کنونی دنیای اسلام دوران سختی را سپری می کند. متاسفانه وضعیت طوری است که برادر مسلمان خون برادر مسلمانش را می ریزد . به این جنگ ها باید که پایان بدهیم و صلح و آرامش را برقرار کنیم. نباید فرصت ها را از دست بدهیم چون در هر ساعت و هر روزی که می گذرد ،تعدادی از کودکان و جوانان  جان خود را از دست می دهند .کودکان فدای عدم توافق بزرگترها می شوند و این موضوع به شخصه برای من بسیار ناراحت کننده است چون من هم یک مادر هستم . ما مادران فرزند به دنیا نمی آوریم که کشته شوند.

ما مسلمانان باید به پا خیزیم و به علم و دانش مجهز شویم. شما ایرانی ها و هم ما ترک ها , وارثان امپراطوری های عظیم هستیم . مردمان پیش پا افتاده ای نیستیم. ملت هایی اصیل هستیم . به عقیده من , دنیای اسلام دارای سه محوریت است که عبارت از ایران , ترکیه و مصر می باشد و معتقد هستم که این سه کشور باید متحد شوند و مسائل خود را حل و فصل نمایند.

سئوال: نقش غرب در دامن زدن به این اختلافات را چگونه می بینید؟

پاسخ:  نباید به غرب اجازه داد تا در امور داخلی ما دخالت کنند.  هر زمان که غرب در امور داخلی ما مسلمانان مداخله نمود، آفریقا محکوم به گرسنگی شد و آتش جنگ در خاورمیانه شعله ور شد. ترکیه در ده سال اخیر سعی کرد زخم های خود را التیام بخشد و هر زمان که به نتایجی دست می یابد دوباره به طرف ما حمله ور می شوند. اکنون همه به بازی های غرب در دنیای اسلام و  ترکیه واقف هستند. دنیای اسلام مسئولیتی را بر دوش ترکیه , ایران و مصر نهاده و آن , مسئولیت رهبری دنیای اسلام است. در مقطع کنونی باید این مسئولیت را بجا آورد. ما نباید مزدور غرب باشیم زیرا خودم سه کشور اروپایی را از نزدیک دیدم و هیچ نوری در چشمان آنها ندیدم و برای آنها بسیار متاسف شدم . امیدوارم از طریق ما مسلمانان , دلهای آنان هم  روشن شود و با دین اسلام که همانا دین صلح و آرامش واقعی است آشنا شوند .

شاید عمر من کفاف دیدن متحد شدن دنیای اسلام , تشکیل اتحادیه کشورهای مسلمان و  دانش آموخته شدن همه مسلمانان را نکند اما من و امثال من , با فعالیتهای خود در واقع بذر آن اهداف را می کاریم . از کودکان دستگیری می کنیم و هر کودکی که دست او را می گیریم از نظر من در اصل او را از دست آن ظالمان نجات داده ایم.

زیرا آنها کودکان را از بین می برند و یا اینکه از آنان برای نیات پلید خود استفاده می کنند. بعنوان مثال , فرانسوی ها کودکان یتیم اما سالم اهل کشور مالی را به فرانسه انتقال می دادند. چون ژن ساکنان کشور مالی با ژن فرانسوی ها یکسان بوده و به همین دلیل نیز از اعضای بدن آنها برای سالم ماندن خود استفاده می کرده اند. هیچ مشخصه ای نیز از این کودکان ثبت نشده است.

در مورد کودکان اهل  ترکیه هم شاهد چنین اتفاقی هستیم.از حدود ده هزار کودک که بصورت ثبت شده وارد آلمان شده اند هیچ خبری در دست نیست و دولت آلمان هم در مورد سرنوشت آنها پاسخی نمی دهد.و یا در کشور هلند کودکان مورد استثمار جنسی قرار می گیرند و هوس ها و امیال جنسی آنها به قدری شدید شده که کودکان بالای شش سال را به عنوان فرد بدرد نخور قلمداد می کنند.  بیان این موضوعات شاید خطرناک باشد .اما من از بیان آنها واهمه ای ندارم .این گونه خبرها سانسور می شوند . من در سفرهایم اینگونه مسائل را از نزدیک شاهد بوده ام .اما  در دنیای اسلام و یا دیگر جوامع ,  از غرب همانی را می بینیم که از صفحه تلویزیون نشان داده می شوند .

سئوال: برای نیل به اهدافی که برشمردید قدم اول همین کاری است که در حال انجام آن هستید یعنی حمایت از کودکان ؟

پاسخ: تمام دغدغه من  کمک به نجات کودکان است. در حال حاضر حدود سه میلیون مهاجر سوری در ترکیه حضور دارند . انشاالله جنگ بزودی به پایان خواهد رسید .اما بعد از پایان جنگ , به جهت اینکه کودکان مهاجر سوری , افرادی بیسواد نباشند و یا بعد از جنگ جامعه ناسالمی را تشکیل ندهند، سعی می کنیم شرایط تحصیل را برای آنها فراهم کنیم. موسسه خیریه ما , در این راستا برای 1350 کودک , امکان تحصیل را فراهم کرده است و مشغول آموزش آنها هستیم و به شخصه پیگیر امور آنها هستم. توان ما در همین حد است . در مورد وضعیت  کودکان مهاجر   نمی توان فقط از طریق اظهار تاسف در هنگام  مشاهده خبرها و یا گذاشتن ایموژن (شکلک) ناراحتی در زیر خبرها در شبکه های اجتماعی بسنده کرد. اگر آتش را خاموش نکنیم شعله های این آتش , ما را نیز خواهد بلعید.

سئوال: در کشور ترکیه هم تا جایی که اطلاع دارم سازمان های غیر دولتی زیادی در امور خیریه و وقف فعالیت دارند؟

پاسخ: بله , در ترکیه , سازمانها و موسسات غیر دولتی , کارهای بزرگی انجام می دهند و خوشبختانه دولت نیز با تصویب قوانین مناسب , چارچوب خاصی را برای ما مشخص کرده است. در داخل و حتی در خارج از کشور کارهای خوبی انجام می دهیم. البته دولت به این سازمانها و موسسات نظارت می کند و ما نیز در مورد هر لیره (واحد پول ترکیه) پاسخگو هستیم که در چه اموری صرف شده است .در غیر این صورت تعطیل می گردد که باید هم  اینگونه باشد.

امیدوارم در کشورهای دیگر نیز مردم فعالانه در امور خیریه شرکت کنند و سازمان یافته عمل کنند. با اینکه در قرن بیست و یکم بسر می بریم و در کشور خود از امنیت جانی و مالی برخوردار هستیم اما آرامش درونی نداریم و در پی این آرامش می گردیم . من پاسخ را یافته ام . انسان موقعی به آرامش درونی می رسد که بتواند مرهمی بر زخم انسانی دیگر باشد و دل او  را شاد کند . وقتی شخص گرسنه ای را سیر کنید دل شما نیز سیر می شود . این هم وظیفه دینی و هم انسانی ماست. وقتی به حل مشکلات دیگران مشغول شوید متوجه می شوید که مشکلات شما چقدر آسان به نظر می رسند. پیشینیان ما در 50 یا 100 سال گذشته کارهای بزرگی انجام داده اند و اثری از خود برجای گذاشته اند که ما ادامه دهنده راه آنها هستیم ما نیز باید با کارهای خود اثری برجای بگذاریم که آیندگان بتوانند ادامه دهند. اگر من بعنوان یک خانم خانه , قادر به انجام این کار هستم دیگران چرا نتوانند؟!.

سئوال: در پایان اگر حرف و پیام خاصی دارید بفرمایید؟

پاسخ:  سخن آخر من این است که همه انسانها , چه در جوامع اسلامی و چه در جوامع دیگر قادرند در کنار یکدیگر در صلح زندگی کنند  , با یکدیگر مراوده داشته باشند اما  به اعتقاد من دلیل اصلی اختلافات , ناسازگاری مقامات کشورها به سبب تحریکات دشمنان خارجی است. بعنوان مثال , من از یک برادر ایرانی هرگز کینه به دل نمی گیرم و نفرت نمی کنم . از یک عربستانی , مصری , اروپایی و آمریکایی هم احساس نفرت نمی کنم و دوست دارم به حرفهای آنان گوش بدهم و با طرز زندگی ,  اندیشه و جهان بینی  آنان آشنا شوم .

انسان فطرتا متمایل به صلح و دوستی است. انسانها  زندگی اجتماعی دارند و مرزها صوری هستند و توسط خود انسانها ایجاد شده اند.  در اتحادیه اروپا مرز بین کشورهای عضو این اتحادیه برداشته شده است . اگر غرب توانسته این کار را انجام دهد چرا ما نتوانیم. آنها هم دارای تفاوت های دینی-مذهبی , حکومتی و نژادی هستند . در کشورهای اسلامی باید از افکار مناقشه آمیز خلاص شویم . قرآن که بر پیامبر (ص) نازل شده در واقع کتابی سرشار از محبت است اما ما آن را تفسیر متفاوت کرده ایم و یا استنباط درستی از آن نکرده ایم . زمان آن فرا رسیده است که به اصل خویش بازگردیم . باید اختلافات جزئی دینی را کنار بگذاریم و بخود آییم.

25/537

خبرنگار: احمد هلاکویی

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار