تبلیغات

آغاز همه پرسی اصلاح قانون اساسی در قرقیزستان

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_thumbs_m_c_1e76c870a85b95b0dfe2563f6016a905.jpgاساس نیوز: همه پرسی اصلاح قانون اساسی قرقیزستان که به تقویت اختیارات و قدرت نخست وزیر در این جمهوری آسیای میانه منجر می شود، صبح روز یکشنبه آغاز شد.


کمیسیون انتخابات مرکزی قرقیزستان اعلام کرد دفاتر اخذ رای ساعت هشت صبح روز شنبه کار خود را آغاز کردند.
اصلاح قانون اساسی قرقیزستان که آلمازبک آتامبایف رئیس جمهور قرقیزستان از آن حمایت می کند، به شدت مورد انتقاد احزاب و گروههای مخالف قرار گرفته است.


مخالفان قرقیزستان بیم آن دارند که رئیس جمهور کشورشان که اجازه شرکت در انتخابات ریاست جمهوری دو هزار و هفده را ندارد بخواهد با استفاده از اصلاح قانون اساسی به عنوان نخست وزیر به عرصه سیاسی بازگردد و همچنان در قدرت باقی بماند.

با این حال رئیس جمهور قرقیزستان تاکید کرده است که قصد ندارد در پایان دوره ریاست جمهوری خود نخست وزیر شود. آتامبایف از حزب سوسیال دموکرات قرقیزستان است که در انتخابات پارلمانی سال گذشته پیروز شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بیشکک، اگر تغییرات و اصلاحاتی که برای قانون اساسی قرقیزستان پیشنهاد شده است در همه پرسی امروز به تائید مردم برسد، نخست وزیر قرقیزستان اختیارات جدیدی در زمینه بودجه به دست خواهد آورد و از این پس برای انتصاب یا خلع وزرای کابینه به چراغ سبز رئیس جمهور یا موافقت پارلمان نیاز نخواهد داشت.


طبق اصلاح دیگری که برای قانون اساسی قرقیزستان پیشنهاد شده و با انتقادات شدید شورای اروپا مواجه شده است، از این پس ازدواج در این کشور آسیای میانه قرارداد میان «یک مرد و یک زن» در نظر گرفته می شود در حالی که تاکنون ازدواج در این کشور قرارداد میان دو نفر تلقی می شد.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار