تبلیغات

مولانا محمدطیب ملازایی: هجرت پیامبر به مدینه آغاز یک تحول بود

Article Image

مولانا-طیب1مولانا محمدطیب ملازایی، امام جمعه مسجدجامع نور ایرانشهر در مراسم نماز جمعه (۱۹آذر۱۳۹۵ش-۹ربیع‌الاول۱۴۳۸ق) به بیان قسمت دوم و پایانی داستان هجرت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم و درس‌هایی از آن پرداختند.

ایشان با اشاره به واقعه هجرت پیامبر گفت: این واقعه عظیم تاریخی در ۲۷ صفر آغاز شد و ۱۲ روز طول کشید تا اینکه به منطقه قباء رسیدند. قباء ۵-۶کیلومتر تا مدینه فاصله دارد. بعد به مدینه تشریف بردند. عبدالله بن اُرَیقِط که راه‌بلد بود و از قبل سیدنا ابوبکر دو شتر به دست ا و داده بود و گفته بود که هر زمان فرزندم عبدالله به تو گفت، این سواری‌ها‌ را بیاور. بعد از اینکه خداوند پیامبر و رفیقش را از مکر کفار رهایی بخشید، کفار مأیوسانه به مکه برگشتند و اعلان کردند اگر کسی اینها را دستگیر بکند ۲۰۰شتر به او انعام داده می شود؛ صد شتر در عوض محمد و صد شتر در عوض ابوبکر. قطعا این خبر به عبدالله بن اریقط رسیده بود اما او این راز را فاش نکرد. پیامبر و ابوبکر به همراه راه‌بلدشان سوار بر شتر به سوی مدینه حرکت کردند. شخصی به نام سراقه بن مالک از اعلان قریش و جایزه بزرگ اطلاع پیدا کرده بود. بنابراین سوار بر اسب به تعقیب رسول اکرم پرداخت و وقتی نزدیک رسید اسبش لغزید و افتاد، دوباره سوار شد بازهم افتاد و هنوز دست‌بردار نبود که اسبش تا زانو در زمین فرو رفت. فریاد زد ای محمد، اگر دعا کنی تا من نجات کنم دیگر به دنبال تو نخواهم آمد. پیامبر فرمود: مژده‌ای به تو بدهم؟ در آن روز چه حالی خواهی داشت که طلا و جواهرات کسری پادشاه ایران در دست تو باشد؟ الله این مژده ر محقق ساخت؛ در زمان عمر فاروق وقتی ایران فتح می‌شود و طلا و جواهرات کسری را می‌آورند. امیرالمومنین النگوهای گرانقیمت کسری را و لباس‌هایش را به او پوشاند.

خطیب مسجد جامع نور ایرانشهر ادامه دادند: پیامبر بعد از ۸روز به محله قبا رسید. قباء ۵-۶کیلومتر فاصله دارد و اکنون داخل مدینه است. ۴ روز در آنجا ماند. مهم‌ترین کاری که انجام دادند تاسیس مسجد قبا بود و خداوند این مسجد را در قرآن یاد کرده است: «مسجدی که اساس آن تقواست.» پیامبر هر هفته بعد از نماز صبح شنبه به سوی مسجد قباء می‌رفتند و نماز اشراق را آنجا می‌خواندند. این سنت پیامبر است. رسول اکرم بعد از چهار روز اقامت در قباء، روز جمعه به سوی مدینه رهسپار شد. در میان راه در محله‌ای به نام بنی سالم وقت نماز جمعه فرا رسید و پیامبر اولین نماز جمعه را آنجا خواندند.

ایشان لحظه تشریف‌فرمایی پیامبر را به مدینه و خوشحالی مسلمانان را چنین توصیف کرد: زمان هجرت در اوج گرما بود. مردم مدینه هر روز بعد از نماز صبح بیرون شهر مدینه می‌آمدند و تا وقتی خورشید اجازه می‌داد منتظر پیامبر می‌شدند و هنگام شدت گرما بر می‌گشتند. در این روز هم برگشته بودند فقط یک یهودی که از اشتیاق اهل مدینه به رسول الله با خبر بود، پیامبر را ادید که می‌آید. آن یهودی به اهل مدینه خبر داد. همه از پیر و جوان حتی کنیزان به استقبال پیامبر بیرون شدند. سیدنا ابوبکر می‌گوید: ما خسته بودیم زیر درخت خرمایی بیرون از شهر مدینه استراحت کردیم. مردم مدینه آمدند و بیشترشان پیامبر را ندیده بودند و او را تشخیص نمی‌دادند. ابوبکر صدیق با فراستش دریافت و چادر خود را بالای پیامبر گرفت تا آفتاب وی را نسوزاند و این‌گونه مردم رسول الله را شناختند. حضرت انس می‌گوید: اهل مدینه هیچ روزی مانند روز تشریف‌فرمایی پیامبر خوشحال نبودند. حضرت براء بن عازب می‌گوید: همه مردم خوشحال بودند و ما هم گرچه چیزی متوجه نمی‌شدیم اظهار شادی می‌کردیم. بچه‌های خردساال انصار شعر معروف طلع البدر را زمزمه می‌کردند. ماه شب چهارده بر ما طلوع کرد. زیبایی پیامبر از ماه شب چهارده هم بیشتر بود. همه ابراز خوشحالی می‌کردند که مدینه امروز شاهدِ قدوم کسی است که سراسر خیر است و برای آنها مایه برکت است.

ایشان ادامه دادند: هر یکی می‌گفت به منزل ما بیا. پیامبر فرمود: شتر مامور است، او را بگذارید. شتر جلوی خانه حضرت ایوب متوقف می‌شود. وی خوشحال می‌شود و خودشان طبقه دوم می‌روند و طبقه اول خانه‌شان را برای اقامت پیامبر اختصاص دادند. اول خودشان غذا نمی‌خورند بلکه اول غذا را می‌فرستند پیش پیامبر و وقتی پیامبر سیر می‌شود خودشان محل دست پیامبر را جست‌وجو می‌کنند و به آن تبرک می‌جویند و از همان محل غذا می‌خورند.

مدیر مدرسه شمس العلوم ایرانشهر به بیان چگونگی تاسیس مسجد النبی پرداخته گفت:  اولین کار پیامبر در مدینه تاسیس مسجد النبی بود. خرمن‌گاهی را برای ساخت مسجد در نظر گرفتند. آن زمین مال دو کودک یتیم از قبیله بنی نجار بود. بنی نجار خویشاوندان مادری پیامبر هستند. آن دو کودک یتیم را خواست و پیشنهاد فروش آن را داد. آن دو کودک گفتند: ما این زمین را به شما هدیه می‌دهیم. اما پیامبر با پرداخت قیمت، آن را قبول کرد. قیمت آن زمین را حضرت ابوبکر صدیق پرداخت کرد. همه کار بنایی مسجد را شروع کردند و خود پیامبر هم در ساخت آن مشارکت داشت.

ایشان با اشاره به جایگاه مسجد النبی و عظمت آن در اسلام اظهار داشت: مسجد النبی اولین پایگاه مسلمانان است و اگر کسی نظر سویی به آن داشته باشد باید متوجه این آیه باشد: و مکروا ومکر الله. خدا بهترین تدبیرکننده است. کسی که عقل ناقصش او را وادار بکند و در فکر این باشد که روزی بر حرمین شریفین تسلط پیدا می‌کند زهی خیال باطل. این هدفش را به گور خواهد برد و خداوند حرمین شریفین ر احفاظت می‌کند. اگر مسلمانان جرات و غیرت داشته باشند دفاع می‌کنند و اگر نه خداوند به آنها نیازی ندارد. لشکرهای آسمان و زمین در دست الله است. در مقابل قدرت الله، فرعون زمان موسی هیچ نیست، فرعون زمان پیامبر هیچ نیست و فرعون‌های زمان ما هم هیچ نیستند.

مولانا محمدطیب ملازایی در پایان همه مردم شریف ایرانشهر و سایر شهرها را جهت شرکت در همایش دانش‌آموختگی مدارس ایرانشهر دعوت نمود. همایش مشترک دانش آموختگی طلاب خواهر و برادر دو مدرسه حقانیه و شمس العلوم و مکاتب وابسته به آن در روز پنج‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار