تبلیغات

درگذشت مولانا محمد علم حسین بر، استاد فرهیخته عین العلوم گشت سراوان(زاهدان)

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_kjgkigvhji.jpgاساس نیوز: مولانا محمد علم حسین‌ بر، استاد برجسته عین العلوم گشت، غروب هنگام روز جمعه ۹ ربیع الأوّل ۱٤۳۸ هـ.ق. (۱۹/ ۹/ ۹٥) دار فانی را وداع گفته و به دیدار حق شتافت.


ایشان یكی از چهره‌های ماندگار عین العلوم و شخصیت‌های والای علمی جامعه اهل سنت ایران زمین می‌باشد.
تحصیلات: مولانا محمّد علم حسین بر، فرزند خلیل، در سال ۱۳۳۲ ش. در گشت دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی دبستان و دروس ابتدایی علوم دینی را در مدرسه عین العلوم گشت كسب نمود و از محضر حضرت شیخ الحدیث مولانا حسین پور استفاده برد.

سپس جهت ادامه تحصیل و شركت در دوره متوسطه دو سال در دارالعلوم زنگیان به كسب علم پرداخت و از محضر مولانا عبدالعزیز ساداتی و سایر اساتید فیض‌یاب شد و پس از آن به  دارالعلوم كراچی  تشریف برد و به مدت هفت سال از اساتید برجسته‌ و بنام پاكستان؛ مولانا محمدرفیع عثمانی، مفتی محمدتقی عثمانی، مولانا شمس الحق، مولانا غلام محمد، مولانا عبدالحق حقانی، مولانا عزیز الرحمن هزاروی و... استفاده نمود و در سال ۱۳۹۹ هـ.ق./ ۱۳٥۸ ش. فارغ التحصیل شد.


مولانا محمد علم پس از فارغ التحصیلی در سال ۱٤۰۰ هـ.ق. در مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت به تدریس پرداخت و سپس در سال ۱٤۰۱ در دانشگاه اسلامی مدینه منوره ثبت نام نمود و در دانشكده دعوت و اصول دین در مقطع لیسانس تحصیل نمود و از اساتید برجسته‌ی آن‌جا همچون دكتر قاری علی بن عبدالرحمان حذیفی و... استفاده نمود.


سابقه تدریس و فعالیت‌های دینی: مولانا محمد علم بیش از ربع قرن در مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت در بخش آموزش عالی به تدریس فنون مختلف مشغول بود. ایشان استادی ماهر بود و توانایی تفهیم والایی داشت؛ از این‌رو طلاب مشتاق تدریس ایشان بودند.


ایشان گاه گاهی در مراسم نماز جمعه و اعیاد گشت به خطابت می‌پرداخت و با سخنان دلسوزانه و آرام خویش به مردم جان می‌بخشید.


مولانا امام نماز مسجد صدیقیه محله چكسوجی در شهر گشت بودند و بعضی اوقات پس از نماز فجر به تقسیر قرآن می‌پرداخت.

https://telegram.me/joinchat/B2JAQDvRb9_twzneMF-HXQ

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار