تبلیغات

برگزاری نشست تعیین مشابهت‌های اسلام و حقوق بین‌المللی بشردوستانه در قم

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_25545655.jpg

اساس نیوز :کنفرانس علمی بررسی مشابهت‌های اسلام و حقوق بین‌المللی بشردوستانه توسط مرکز مطالعات تطبیقی اسلام و حقوق بین‌المللی بشردوستانه، جمعیت هلال احمر ایران و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران برگزار شد.

به گزارش اساس نیوز، کنفرانس علمی بررسی مشترکات اصول بشردوستانه بین اسلام و حقوق بین‌المللی که در قم برگزار شده بود، روز پنجشنبه 18 آذر به کار خود خاتمه داد.

کارشناسان حقوقی و علمای مذهبی بین حقوق بین‌المللی بشردوستانه و اصول فقهیِ حقوقی و اخلاقیِ مبتنی بر آموزه‌های اسلام و دیگر ادیان، وجوه تشابه بسیاری یافتند.

خانم فلورانس ژیلت، ریاست نمایندگی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران گفت: احترام به اصول بشردوستانه قید شده در حقوق بین‌المللی بشردوستانه فقط با ترویج یک فرهنگ بشردوستانه جهانی ممکن خواهد شد. رهبران مذهبی نیز می‌توانند نقش مهمی در تضمین ریشه یافتن ارزش‌های بشردوستانه در ذهن مردم ایفا کنند.

در طول این کنفرانس دو روزه، کارشناسانی از بیش از 20 کشور در رابطه با شروط قانونی مربوط به حمایت از غیرنظامیان، به ویژه افرادی با ناتوانی جسمی و پناهندگان و نیز تأسیسات درمانی، بیماران و اجساد، به بحث و تبادل نظر پرداختند. علمای اسلامی و کارشناسان حقوق بین‌المللی بشردوستانه همچنین نمایی کلی از قواعد درگیری مسلحانه را در رابطه با حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی ارائه کردند.

در حاشیه این کنفرانس، همچنین یک نمایشگاه کتاب و آثار خوشنویسی در رابطه با موضوعات بشردوستانه، آیات قرآنی و احادیث، حقوق بین‌المللی بشردوستانه عرفی و انتشاراتی به زبان‌های مختلف در رابطه با اسلام و حقوق بین‌المللی بشردوستانه برگزار شد.

در این همایش، معاون امور بین‌الملل و حقوق بین‌المللی بشردوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، محمدی عراقی، با اشاره به چالش‌های بشردوستانه جهان امروز گفت: ادیان می‌توانند نقش مهمی در روند افزایش میزان احترام به کرامت انسانی ایفا کنند. با این حال گاهی شاهد تفاسیر نادرستی از ادیان هستیم.»

وی افزود: همکاری بین نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر و دیگر سازمان‌های بشردوستانه و علمای مذهبی می‌تواند میراث غنی ادیان و همچنین ارزش‌های بشردوستانه قید شده در حقوق بین‌المللی بشردوستانه را به جامعه جهانی نشان دهد.

این کنفرانس همچنین فرصتی بود برای نمایندگان دیگر ادیان تا میراث بشردوستانه دین خود را معرفی کنند.

این رویداد، دومین کنفرانس بین‌المللی در رابطه با اسلام و حقوق بین‌المللی بشردوستانه در قم بود که توسط مرکز مطالعات تطبیقی اسلام و حقوق بین‌المللی بشردوستانه، جمعیت هلال احمر ایران و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در ایران برگزار شد.

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار