تبلیغات

اهل سنت وهابی و داعشی نیستند !

Article Image

b_300_300_16777215_10_images_donnniiit.jpg

اساس نیوز : با مرور در فضای مجازی و با بررسی برخی از مباحثی که گاهی اوقات در رابطه با اهل سنت مطرح می شود ،مشاهده می کنیم که یک اشتباه مهم در رابطه با ارتباط اهل سنت با گروه های تندرو وجود دارد.

این اشتباه این است که برخی از افراد با ذکر انحرافات گروه هایی مثل وهابیت و داعش تلاش می کنند این القاء را در ذهن مخاطبان جا بندازند که اهل سنت یعنی وهابی و داعشی !!!
به عبارت دیگر تلاش می گردد این گونه تفکرات به عنوان برایندی از عقاید اهل سنت و جماعت معرفی گردند .
این اشتباه برداشت از کجا نشات گرفته است؟
بخشی از فعالان ما در جامعه اهل سنت اعتقاد دارند که برخی از افراد و گروه ها تلاش دارند از عناوینی مثل وهابی و داعشی برای محدود کردن فعالان اهل سنت استفاده کنند.
در این دیدگاه اعتقاد بر این است که منتسب کردن هر نوع فعالیت دینی و مذهبی در جامعه اهل سنت به جریانات افراطی از جمله اشتباهاتی است که در این برداشت رخ می دهد .بر اساس این برداشت این طیف از فعالان اهل سنت اعتقاد دارند که نباید بر روی این عناوین زیاد تاکید شود. چون تاثیرات سوء ناشی از طرح مباحث وهابیت به خود اهل سنت برمی گردد .
این برداشت در برخی از مواقع درست و با واقعیات موجود سازگار است .برخی از فعالان و گروه ها در خارج از جامعه اهل سنت که اطلاعات دقیقی از اعتقادات و باروهای ما ندارند در یک تصور اشتباه چنین می پندارند که وهابیت هم بخشی از اهل سنت است.اما صحت این دغدغه دال بر این نیست که ما جوانان مان را از عواقب سوء گسترش تفکرات انحرافی در جامعه آگاه ننمایم.
    البته ریشه این خلط مبحث به اقدامات و سوء استفاده های برخی از جریانات افراطی، مثل وهابیت بر می گردد.اینکه تفکری نشات گرفته از تفکرات محمد ابن عبدالوهاب وجود داشته و تلاش می کند با نفوذ در جامعه اهل سنت عقاید خود را در جامعه ترویج دهد یک واقعیت و به هیچ وجه قابل انکار نیست .اما آیا این شرایط به مفهوم همسویی اهل سنت با این تفکر است ؟
  قطعا خیر .
    تفکر اصیل اهل سنت در مذاهب اربعه هیچ گونه همسویی با این گونه تفکرات ندارد و عقیده ما بر اساس اعتدال و منطق حقیقی بنا گذاشته شده است . اینکه برخی از گروه ها تلاش می کنند با جا زدن خود در بین اهل سنت چنین وانمود نمایند که آنها بخشی از بدنه ما هستند، این ایراد اهل سنت نبوده و نشات گرفته از سیاست ورزی های کثیفی است که در پشت پرده این گونه گروه ها برای گسترش دامنه فعالیت های آنها وجود دارد .
در سالهای اخیر در مورد داعش و منتسب کردن عقیده اهل سنت به این گروه نیز دقیقا همین اشتباه رخ داده است . این گروه تندرو از ابتدای کار تلاش کرده است، با انگشت گذاشتن بر روی حساسیت های اهل سنت برای خود در منطقه جایگاهی ایجاد کند .این سیاست در سالهای گذشته با موفقیت همراه بوده است و داعش توانست با طرح برخی از ادعاهای کذب، خود را به عنوان منجی جهان اسلام و اهل سنت در ذهن خیلی از جوانان ما جا بزند .نتیجه سوء این فریب کاری را هم همه می دانیم و دراین مجال نیازی به یادآوری آن نیست.
     اما به مرور اقدامات خشونت بار و غیر انسانی داعش باعث شد که علما و شخصیت های اهل سنت با انتقاد صریح از این گونه اقدامات ،با صراحت تاکید نمایند که این گونه اقدامات هیچ گونه ارتباطی به اسلام و عقیده اهل سنت ندارد .همین موضع گیری باید به افرادی که در صدد ارتباط دادن اقدامات و افکار داعش به اهل سنت هستند این پیام را بدهد که نباید کارهای داعش را بنام اهل سنت نوشت .اما بر خلاف این انتظار شاهد بودیم که برخی از کم آگاهی ها باعث شد که کارهای داعش در برخی مواقع به اسم اهل سنت تمام شده و عقیده ما مورد هجمه واقع گردد.
  ما اعتقاد داریم عقیده مذاهب اربعه اهل سنت معتدل ترین و مسالمت آمیز ترین نگرش را درباره مسائل مختلف دارد .این عقیده خواهان حذف دیدگاه مخالف نیست .اهل سنت به ماهیت واقعی دین اسلام که رحمانیت و زندگی مسالمت آمیز است، باور قلبی دارد .به همین علت نباید تلاش گردد این گونه رویه های خشونت بار بنام اهل سنت تمام شود .
در نهایت جمع بندی ما از این یادداشت کوتاه این است که فعالان اهل سنت نگران این مساله هستند که از عناوینی مثل وهابیت و داعشی به عنوان ابزاری برای ایجاد محدودیت بر فعالیت های عادی اهل سنت استفاده گردد.در این زمینه باید دقت و مراقبت کرده و از این خلط مبحث جلوگیری شود .

تبلیغات

بزودی

جستجو های اخبار روز

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار